CRNA PJEGAVOST

Imat ćete nikad ljepše i bujnije ruže, ako na vrijeme spriječite i liječite ovaj česti problem

19.04.2025 u 14:47

Bionic
Reading

Crna pjegavost najčešća je bolest koja napada ruže, ali uz nekoliko jednostavnih trikova i pravovremenu njegu možete sačuvati svoje biljke od tamnih mrlja i propadanja lišća. Donosimo provjerene metode prevencije i liječenja koje će vašim ružama osigurati bujan rast i raskošno cvjetanje

Crna pjegavost (Diplocarpon rosae) najčešća je bolest ruža koja se javlja tijekom vlažnih i hladnijih razdoblja, osobito na početku vegetacije, na mladim izbojcima. Iako neće uništiti ružu, s vremenom je može toliko oslabiti da postane podložna drugim bolestima i štetnicima. Prepoznaje se po tamnim, crnim mrljama na lišću, koje žute i otpadaju, a bolest se može proširiti i na stabljike i cvjetove.

Zašto nastaje crna pjegavost i kako se širi?

Redovita njega, uklanjanje zaraženih dijelova i pravovremena primjena preventivnih mjera najbolji su način da vaše ruže ostanu zdrave i raskošne. Niti jedna sorta nije potpuno otporna, ali uz dobru skrb – ruže će vas nagraditi obiljem cvjetova.

Gljivica koja uzrokuje ovu bolest širi se prvenstveno u vlažnim uvjetima – spore klijaju samo kad je lišće mokro najmanje 7 sati. Zaraza se lako prenosi vodom, osobito prskanjem tijekom zalijevanja ili kiše. Spore prezimljuju na otpalo lišće i zaraženim granama, pa se bolest svake godine može ponovno pojaviti.

Prevencija je najbitnija

Dobro prozračivanje: Redovito orezujte ruže kako bi zrak slobodno cirkulirao kroz grm i lišće se brže sušilo. Ne sadite ruže pregusto i birajte sunčana mjesta, jer ruže na suncu manje obolijevaju.

Zalijevanje: Zalijevajte ruže ujutro, izravno u tlo, izbjegavajući prskanje lišća. Vlažno lišće noću pogoduje razvoju gljivica.

Uklanjanje zaraženih dijelova: Redovito uklanjajte i spaljujte zaražene listove i izdanke, a nikako ih nemojte kompostirati jer spore mogu preživjeti i ponovno zaraziti biljke.

Malčiranje: Debeli sloj malča oko biljke sprječava prskanje zemlje po lišću i tako smanjuje širenje bolesti.

Odabir otpornih sorti: Birajte sorte ruža koje su manje osjetljive na gljivične bolesti.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Prirodni i kemijski tretmani

Kućni sprejevi: Možete koristiti sprej od sode bikarbone (1 žličica na litru vode + malo deterdženta), otopinu octa, mješavinu mlijeka i vode (1:2) ili razrijeđeni vodikov peroksid. Prskajte cijelu biljku, uključujući donju i gornju stranu lišća, jednom tjedno ili nakon kiše.

Fungicidi: Ako je zaraza jaka, koristite fungicide namijenjene suzbijanju crne pjegavosti. Prskanje ponovite svakih 7–14 dana, a škare dezinficirajte između rezova.