Mnogi ljudi smatraju kako su dovoljno stručni liječiti svoju životinju sami. Iako je to u dosta slučajeva moguće, postoje simptomi koji su jasan znak da je vrijeme za posjet veterinaru
Vršenje nužde
Ako primijetite da vam ljubimac ima krv u urinu, uopće ne vrši nuždu ili ispušta bolne zvukove dok je u zahodu, vrijeme je za odlazak veterinaru. Takve problem nećete moći riješiti sami, a čekanje da se situacija sama popravi može se kobno završiti.
Teškoće pri disanju
Mačke koje teško dišu često drže glavu što uspravnije što mogu, no takvi se problemi najčešće čuju u obliku krkljanja i šištanja. Mačke, za razliku od pasa, nikad ne dahću ili dišu otvorenih usta. Problemi s disanjem nisu šala i zahtijevaju pregled.
Krvarenje
Bilo kakve rane na tijelu razlog su za posjet veterinaru. Teško je procijeniti koliko je rana duboka i je li došlo do unutarnje povrede te je li predmet na koji se ranio ljubimac još u njemu. U slučaju ugriza postoji šansa infekcije. Pružite svom ljubimcu prvu pomoć i odmah ga odvedite veterinaru.
Kronično povraćanje ili proljev
Mačke povraćaju kad im se u želucu stvori klupko krzna ili kad imaju gliste, no to uglavnom ne traje dugo. Kad ljubimac počne povraćati ili imati proljev svakodnevno, to je znak trovanja ili parazita. U svakom se slučaju radi o problemu za stručnu osobu.
Trovanje
U slučaju da ste vidjeli ili ste sigurni kako vam je ljubimac progutao nešto otrovno, odmah ga odvedite veterinaru. Nemojte čekati ni trenutka jer bi ga to moglo koštati života.
Lomovi i napuknuća
Šepanje i otekline znak su loma ili napuknuća kosti. To je očito posao za veterinara koji će pregledati ljubimca, zatim ga vjerojatno poslati na rendgensko slikanje i na kraju odlučiti kako mu pomoći.
Gubitak kontrole nad tijelom
Mačke mogu imati napadaje koji sliče epilepsiji, no ne moraju nužno zahvatiti cijelo tijelo već samo pojedine udove. Nekontrolirano vršenje nužde također je jedan od simptoma takvog napadaja.
Paraliza ili djelomičan gubitak motorike u stražnjim nogama
Ako vam mačka izgubi kontrolu nad stražnjim nogama ili su joj šape izrazito hladne, a u usporedbi s prednjima izgledaju sivo-plavo, odmah odvedite svog ljubimca veterinaru. Razlozi za ovaj problem mogu biti bilo što, od ugriza krpelja, krvnog ugruška koji ometa krvotok, raznih infekcija pa sve do problema s kostima.
Gubitak apetita
Psi ponekad znaju ne jesti po nekoliko dana, no mačke vrlo rijetko ne žele jesti. Kod mačaka je gubitak apetita jedan od ozbiljnijih simptoma, najčešće vezanih uz bubrege ili jetru. Razlozi mogu biti benigni i kratkotrajni, no u slučaju da se gubitak apetita nastavi dulje od 36 sati, trebali biste ljubimca odvesti veterinaru.
Razne ozljede
Mačke ne pokazuju slabost jer to u divljini znači poziv drugim grabežljivcima da ih usmrte. To je prilično velik problem kad su u pitanju kućne mačke jer je ljudima dosta teško procijeniti kad nešto nije u redu. Stoga je prilično važno da uvijek pratite kako se mačka ponaša i odstupa li značajno od svojih navika. To je posebno važno za mačke koje same izlaze iz kuće tijekom dana.