Ljubiteljima serije 'Kućanice' dobro se urezao podatak da njezine glavne junakinje žive u ulici Wisteria Lane, koja svoj naziv može zahvaliti cvatućim drvenastim penjačicama glicinije. Ova biljka čarobog izgleda puno je popularnija nego što bi neki mogli pomisliti, a evo kako ju sami možete uzgojiti i njegovati u narednim godinama
Svojim cvjetnim grozdovima, koji mogu narastati do 30 centimetara, glicinija uljepšava vrtove i okućnice od travnja do lipnja, a jedna je od onih vanjskih biljaka koje traže dosta svjetla, te samim time najbolje napreduje na poziciji gdje ga dobiva u većoj količini tijekom dana.
Za uspješan razvoj glicinije, velika pozornost također se treba posvetiti tipu zemlje. Rahlo tlo sirmašno vapnom za gliciniju je najidealnije, a s obzirom na to da je riječ o penjačici, potrebno joj je osigurati čvrst potporanj i usmjeravati ju da se penje putem koji vi želite.
Na britanskom tlu, glicinija nerijetko krasi različita pročelja zgrada i garaža, a osim na njima, moguće ju je istaknuti na sjenicama, različitim metalnim strukturama ili ogradama, baš poput drugih vrsti penjačica.
Kada ste našli idealno mjesto za ovu čarobnu biljku, potrebno je imati na umu činjenicu da je riječ o invazivnoj vrsti te zbog toga zahtijeva redovito orezivanje jer u suprotnom u stanju je uništiti čak i metalnu armaturu.
Isto tako orezivanje glicinije uz pomoć ručnih škara pomaže joj u daljnjem razvoju i bujnom cvatu, a u stanju je narasti i do 20 metara u visinu te 10 metara u širinu. Ipak, da bi postigla svoj puni potencijal, potrebno joj je čak do 20 godina, a s godinama njezina stabljika odrveni.
Kineske i japanske vrste glicinija cvjetaju tek nakon 5 do 7 godina, dok manje robusne, američke vrste cvjetaju već iduće godine od sadnje. Danas u svijetu postoji deset vrsti ove drvenaste penjačice, a njezini cvjetovi uglavnom su plavoljubičaste, purpurne, boje lavande, sljeza ili čisto bijele.