Juha se jede u svako doba godine, posebno ako je puna povrća pa je i hranjiva, a dok se kod pečenja kolača uvijek mora paziti na svaki gram sastojka, kod ovakvih jela se ne morate brinuti o količini sastojaka
Temelj je uvijek isti
Češnjak, luk, poriluk i slične namirnice trebale bi prve završiti u loncu jer će stvoriti ukusan temelj za bilo koju juhu, a ne postoji namirnica ili vrsta mesa s kojom se ne bi okusom slagale. samo pazite da češnjak stavljate na kraju kako ne bi zagorio i poprimio neugodan okus.
Malo ulja za puniji okus
Sigurno znate da će dinstanje biti uzaludno ako češnjak ili luk ne pustite da omekša na ulju, najbolje maslinovom, ali i drugim vama dragim vrstama poput kokosova. U svakom slučaju, izbjegavajte klasično biljno ulje jer je najmanje zdravo i nutricionisti ga već godinama zaobilaze u širokom luku.
Povrće
Zdravo je, možete stavljati ono koje najviše volite i kombinirati prema želji, a kupovati lokalno odnosno sezonsko jer je zdravije i kvalitetnije.
Začini
Uz raznovrsnost povrća začini nisu nužni, ali neki će uvijek rado dodati koji lovorov list, malo čilija, kurkume ili drugog omiljenog začina, ovisno o vrsti juhe.
Voda
Sve namirnice zajedno podlijte, radije po malo, nego da pretjerate. Dio vode će svakako ispariti, ali računajte da je povrće biti brzo kuhano ako ne planirate staviti komad mesa.
Gustoća
Ne morate posebno paziti na vrijeme kuhanja već provjeravajte namirnicu kojoj je potrebno najdulje da bude gotova. Ako ste stavljali primjerice lovorov list, maknite ga prije blendanja jer se ne može usitniti kao ostatak povrća, a i komadići bi nezgodni mogli zapinjati za zube.
Sjemenke i ocat za kraj
Prepržite ih, servirajte juhu i izdašno pospite jer će one dati poseban okus juhi. Neki vole kiselkast okus pa rado dodaju žličicu balzamičnog octa te dodajte soli i papra po želji. Možete prepržiti i kockice kruha te ih posuti po juhi nakon serviranja.