Pop zvijezda, transseksualac Titica katoličku Angolu obara s nogu. Manekenska zvijezda Givenchyja Lea T. bivši je sin brazilskog nogometaša. U reprezentaciji Američke Samoe, na kvalifikacijama za Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu 2014, sudjelovao je igrač muških obilježja, ali odgojen kao žena. U poljskom parlamentu od prošle godine sjede zastupnici treće najveće stranke, koju je osnovao jedan gay i jedna transseksualka. Za Miss Kanade od sada se mogu natjecati muškarci koji su promijenili spol...
Hrabra je, pametna, lijepa i Angolu je oborila s nogu. Nije loše za afričku, religioznu, katoličku zemlju, u kojoj je homoseksualnost zakonom zabranjena i kažnjava se teškim radom. Rođena u Luandi kao muškarac imenom Teca Miguel Garcia, pjevačica i plesačica Titica postala je žena operacijom povećanja grudi u Brazilu. Ostalo nije dirala. Sa 25 godina Titica je nova zvijezda urbane rap-tehno glazbe, u Angoli poznate kao 'kuduro'.
Tako BBC News opisuje instant divu angolske pop-scene, čijim koncertima nazočuje predsjednik republike Jose Eduardo dos Santos. Nakon objavljenog prvog albuma 'Chao' prošloga listopada, u Angoli i dijaspori je preko noći postala mega-zvijezda 'kudura', a sada već ima ugovorenu međunarodnu turneju u SAD-u, Velikoj Britaniji i Portugalu. I Konzulat Angole u Houstonu (Texas) pozvao ju je da pjeva na proslavi 10. godišnjice proglašenja mira nakon 27-godišnjeg građanskog rata u bivšoj portugalskoj koloniji.
'Kamenovali su me i mlatili, prema meni još ima mnogo predrasuda, za mnoge sam još tabu, ali uspjela sam', kaže crnoputa ljepotica senzualnih usana i vitkog stasa koju neki uspoređuju s Chuckom Berryjem koji je šezdesetih svojom glazbom ujedinio razdvojenu crnu i bijelu Ameriku.
Iako Angola službeno ne priznaje homoseksualnost i transseksualnost, do sada nitko zbog toga nije osuđivan. U glavnom gradu Luandi postoji mala gay-zajednica, iako jaka grupa protivnika glasnom larmom niječe njihova prava.
'Baš me briga za spol, sviđa mi se njezin ili njegov ples i pjesma', kaže jedan obožavatelj i to je upravo ono što želi čuti Titica i mnogi poput nje koji su promijenili spol, jer su se osjećali zarobljenicima svoga tijela, ili homoseksualci. To nije uspjelo Čileancu Danielu Zamudiju, 24-godišnjem homoseksualcu kojemu su nedavno četiri neonacista razbila lubanju, odrezala uši i na tijelu ostavila bezbroj urezanih kukastih križeva. U Čileu se Titica sigurno ne bi dobro provela, kao ni u susjednim afričkim zemljama poput Ugande, Nigerije, Malavija, Kenije ili Kameruna, gdje su homoseksualci stalne žrtve nasilja i sudskih progona, a zbog skupih operacija u siromašnim zemljama, za one koji bi to i htjeli, financijski je nemoguća promjena spola. Transseksulaci s razlogom strahuju, ali ne samo u Ugandi ili Hrvatskoj. Svjetske statistike ukazuju da su transseksualne osobe podložnije fizičkom nasilju, samoubojstvima, otkazima, diskriminaciji i psihijatrijskim iživljavanjima.
Čak i u tolerantnim zemljama poput SAD-a, promjena nje u njega ili njega u nju još se nerijetko doživljava kao bizarna životna sudbina, naročito kada je riječ o poznatim osobama, kao u slučaju kćeri pjevačice Cher ili kćeri glumačkog para Anette Bening i Warrena Beatyja, koje su se prometnule u muškarce. O njima se čita u crnim kronikama, kao o slučaju transseksualne ljubavnice guvernera talijanske regije Lazio Piera Marrazze, ubijene u Rimu, nakon čega je guverner dao ostavku. Od TV serija pamtimo samo ljubavnicu crne ovce obitelji Patricka Darlinga IV u 'Prljavom, seksi novcu'.
Pa ipak, transseksualci ruše tabue. Prošlogodišnja utakmica Američke Samoe protiv Tonge u oceanijskim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine, nije bila povijesna samo zbog toga što je prvi put nakon 17 godina Američka Samoa pobjedom došla na međunarodnu scenu, nego i zato što je u njoj na pobjedničkoj strani prvi put u povijesti kvalifikacija za SP igrao transseksualac Johnny Jayieh Saelua. Možete li zamisliti takvo što u reprezentaciji Hrvatske, Španjolske ili Velike Britanije? Saelua je, naime, odgojen(a) kao žena i smatra se ženom, ali s obzirom na to da je rođen(a) s muškim obilježjima, smije igrati samo za mušku reprezentaciju.
Kao što je Titica uspjela u glazbi, tamnoputa Brazilka Lea T, rođena kao Leonardo, uspjela je u manekenstvu. Sina (ili kći) bivšeg nogometaša i današnjeg trenera Toninha Cezara otkrio je stilist Givenchyja Riccardo Tisci i angažirao je za predstavljanje modne kolekcije jesen/zima 2010, ali je pravi bum doživjela golišavim slikama u francuskom izdanju Voguea, gdje je gornjim dijelom dokazivala da je žensko, a donjim pokazivala da ju je priroda obilato obdarila muškim znamenjem.
Poput Titice, i Lea T. dolazi iz stroge katoličke obitelji. Ali što reći na činjenicu da u najstrožoj katoličkoj zemlji Europe, Poljskoj, od listopada prošle godine u parlamentu sjede zastupnici stranke Palikot, sa 10 posto dobivenih glasova treće najjače parlamentarne stranke, koju je osnovao gay Robert Biedron i transseksualka Anna Grodzka, prije operacije na Tajlandu poznata pod imenom Krzysztof.
A na Tajlandu, inače vrlo tolerantnom prema seksualnoj i rodnoj orijentaciji, nova lokalna aviokompanija PC Air nedavno je uposlila četiri transseksualca kao stjuardese. 'Katoeje' (transseksualce) smatraju trećim spolom, a prema nekim procjenama, na Tajlandu ih je 180.000, najčešće zaposlenih u parfumerijama, ljekarnama i buticima, no zbog manjka posla, dio ih završava u prostituciji. A poput poljske parlamentarke Anne Grodzke, dobar dio europskih transeksualaca tamo odlazi na operaciju promjene spola, pa tako i rijetke osobe iz Hrvatske.
U Hrvatskoj se o transseksualcima zna malo, gotovo ništa. Epidemiološki podaci govore da se transeksualnost javlja kod najmanje jednog od 30.000 muškaraca i jedne od 100.000 žena, što bi značilo da ih u Hrvatskoj ima najmanje 165. Ali gdje su? U više nego rijetkim prilikama neki od njih anonimno progovore u medijima o svojim mukama i odlasku na Tajvan, jer se u nas takva vrsta operacija ne izvodi, niti ih pokriva HZZO.
'Ona je žena i zaslužuje da bude tretirana kao svaka druga žena. S kakvim je genitalijama rođena, čak i kakve genitalije ima danas, potpuno je nevažno', stoji u peticiji koju je potpisalo 40.000 građana, nakon što je 23-godišnja ljepotica Jenna Talackova iz Vancouvera, podrijetlom Libanonka, ovoga travnja izbačena s natjecanja za Miss Universe Canada jer je ustanovljeno da je prije četiri godine promijenila spol. Bojeći se povlačenja po sudu, nakon goleme halabuke, vlasnik licence za natjecanje Donald Trump morao je popustiti, što su protivnici spolne diskriminacije doživjeli kao povijesnu pobjedu i priznavanje prava osobama koje su odlučile promijeniti spol.
'Pobijedi li Jenna u Kanadi, ima priliku postati ono o čemu maštaju mnoge mlade djevojke', izjavio je kiselo Donald Trump, 'a to je da postane Miss Universe'.
Miss Universe? Barem ljepota više ne bira spol.