Zar muškarci uistinu preziru šoping, vole automobile, a romantiku poistovjećuju s kupovinom buketa ruža tik pred Valentinovo?
Jedna od vodećih svjetskih agencija za odnose s javnošću, Ketchum, provela je globalno istraživanje na uzorku od više od tri tisuće i petsto žena i muškaraca te ispitala najpopularnije stereotipe o muškarcima.
Prava je istina da su muškarci danas kompleksniji i redefiniraju što to zapravo znači biti muškarac te pišu svoj novi kodeks'. Ovo su najčešći mitovi o muškarcima u odnosu na rezultate istraživanja:
Muškarci se ponašaju kao djeca
Muškarci se ne ponašaju u skladu sa svojim godinama? Ne nužno. Ponašanje današnjih muškaraca kompleksno je i slojevito, a ne jednolično. Istraživanje pokazuje da dijelom usvajaju obrasce ponašanja mlađe generacije, ali dijelom i starije, zbog čega situacija više nije crno-bijela.
Kad se muškarcima nešto svidi, razglase to svima
Gomila internetskih stranica sa sadržajem za muškarce koji imaju dobar smisao za humor i koji čim vide nešto prikladno imaju potrebu podijeliti to sa svima pomalo gubi na snazi. Jedno od najvećih otkrića studije jest postojanje tzv. alfa manfluencera koji sadržaj što ga smatraju kvalitetnim dijele isključivo s bliskim prijateljima. Izbirljivi su, vjerni omiljenim brendovima i rođeni vođe, čije se samopouzdanje ne treba graditi kroz širenje poruka.
Muškarci gube moć
Mnogobrojni recentni članci i knjige teoretiziraju o padu moći muškaraca koji u novom, digitaliziranom dobu, u kojem žene doživljavaju svoj velik profesionalni uspon, zapravo postaju nepotreban faktor u radnoj okolini. Ova studija pokazala je da tome nije tako i da i muškarci imaju još štošta ponuditi na tržištu rada.
Revizija muškog koda
Osim tri spomenuta mita, studija je istražila poglede na ponašanje i stavove muškaraca u dobi od 18 do 54 godine po pitanju karijere, dijeljenja online sadržaja, zdravlja, muževnosti i samospoznaje, roditeljstva te međuljudskih odnosa i seksa.
Identificirane su i četiri osnovne dobne skupine, odnosno karakteristike njihovih pripadnika:
Novi tradicionalisti (18-24)
- obitelj i prijatelji su im važniji od novca
- druženje s prijateljima prije odlaska na spojeve
- ne boje se neuspjeha
- ne podržavaju često mijenjanje poslova
- smatraju da posao ne treba miješati s privatnim životom
Neumorni osvajači trofeja (25-34)
- važan im je fizički izgled
- prate modu (više od novih tradicionalista)
- vježbaju kako bi izgledali dobro (ne zbog zdravlja)
- preferiraju poznate brendove
- vole kupovati i putovati
- smatraju da njihovi profili na društvenim mrežama reflektiraju njihovu osobnost
Zaboravljena generacija X (35-44)
- sretni su s onime što su postigli u životu
- samopouzdani su
- seks im je važniji nego ostalim skupinama
- vježbaju i kako bi izgledali dobro i zbog zdravlja
- brine ih starenje, ne srame se anti-age pripravaka
- najmanje koriste društvene mreže, ali se na njima ipak predstavljaju onakvima kakvi jesu
'Odstranjivači' (45-54)
- preispituju svoje vrijednosti i ne libe se prekidati odnose s prijateljima, bračnim partnerima, ponašanjima ili brendovima kojima su bili vjerni
- ponosni su na sve što su stekli u životu
- ne razmišljaju o anti-age pripravcima
- važnije im je osjećati se dobro nego izgledati dobro
- vole putovati
'Rezultati ovog istraživanja donose uistinu važne informacije, relevantne pri kreiranju strategije svakog brenda jer omogućavaju identificiranje specifičnih komunikacijskih obrazaca kojima se brendovi povezuju s korisnicima, a upravo im to daje autentičnost. Poznate, zastarjele i izlizane stereotipe trebamo pospremiti u ladicu i prihvatiti kompleksnost današnjih muškaraca koja doprinosi i svojevrsnom zamagljivanju granica među spolovima', komentirala je Marina Čulić Fischer, direktorica agencije Dialog komunikacije, Ketchumova ekskluzivnog zastupnika u Hrvatskoj.