Djeca kojoj su mliječni proizvodi u prehrani zamijenjeni varijantama s manje masnoće ne gube na težini, tvrde australski znanstvenici
Novo je istraživanje utvrdilo da nije došlo do promjene ni težine ni tjelesnog indeksa mase (BMI) nakon što su u
šestomjesečnom programu djeca konzumirala mliječne proizvode s manje masnoće, javlja Reuters.
Umjesto da gube kilograme, djeca koja su konzumirala light proizvode kompenzirala su unos masnoća unoseći više kalorija iz drugih izvora, upozorava se u istraživanju objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition.
Ipak, primijećene su neke korisne promjene, tvrdi dr. Frank Franklin, umirovljeni profesor pedijatrije na Sveučilištu u Alabami. Primjerice, proizvodi s reduciranom masnoćom smanjuju rizik od bolesti srca.
U istraživanju je sudjelovalo 145 djece, u dobi od četiri do 13 godina, podijeljenih u dvije skupine: jedna je grupa uvela u prehranu manje masne mliječne proizvode, a drugi nisu ušli u takav režim prehrane.
Obje su grupe djece konzumirale istu količinu mliječnih proizvoda, unoseći približno sličnu količinu kalorija dnevno. U skupini djece koja je bila na dijeti primijećen je manji pad kolesterola, no njihov struk, težina i MBI nisu se promijenili nakon šest mjeseci.
Studija zaključuje da su djeca kompenzirala manjak masnoća kalorijama iz drugih izvora.