Villa Cvita u Selinama, gradiću u Zadarskoj županiji, proteklih dana nalazi se u centru pozornosti svijeta dizajna interijera, baš kao i mladi hrvatski dizajner Ivan Mihovec jer je za nju osvojio prestižnu internacionalnu nagradu. Saznali smo sve tajne koje se kriju iza ovog projekta
Za izvanredan dizajn Ville Cvita u Selinama hrvatski dizajner interijera Ivan Mihovec, osnivač IMM Design studija, osvojio je prestižnu German Design Award 2025. Otkrili smo sve pojedinosti uređenja ove prekrasne vile, ali i tajne uspjeha mladog stručnjaka.
'Ova nagrada za mene predstavlja podizanje ljestvice te služi kao velika motivacija i inspiracija za svaki novi projekt. Ipak, moram reći da je za mene najveća nagrada zadovoljstvo i veselje svakog klijenta - od trenutka u kojem vide moju ideju kroz vizualizaciju, što često rezultira i suzama radosnicama, do realizacije, kada se sve s papira pretoči u stvarnost. To mi je potvrda da sam 'ponovo uspio'. Izuzetno mi imponira biti nagrađen od struke te znati da je netko prepoznao i nagradio moj trud, ideje i sve ono što sam noćima crtao i osmišljavao kako bi Villa Cvita postala ono što je danas', rekao je na početku razgovora za tportal Mihovec.
Studirao dizajn interijera u 'tajnosti'
Njegovo profesionalno putovanje imalo je zanimljive obrate. Za dizajnera interijera školovao se paralelno uz studij ekonomije, a to je u početku držao u tajnosti. Danas je, kaže, po zvanju magistar ekonomije koji ima najljepše zanimanje, ono dizajnera interijera.
'Moj tata tada je imao stav da se takve usluge ne plaćaju, uz tvrdnje 'tko će platiti da mu netko uređuje kuću' i mišljenje da arhitekt nacrta prostorije, a zatim vlasnici sami izaberu namještaj, odrede boje, rasporede rasvjetu i ostalo. Danas mu to volim sa smiješkom slatko servirati u nekom našem razgovoru', govori nam simpatični ekspert za dizajn interijera te priznaje da je oduvijek gajio interes prema ovom području iako je gradio i uspješnu karijeru u kulturno-glazbenoj branši.
Potres je, ispostavilo se, bio prekretnica
Pravi obrat uslijedio je dolaskom pandemije i potresa 2020. godine. Njegova je dotadašnja karijera došla do potpunog zatišja, kaže. No otvorila su se neka nova vrata...
'Obiteljska kuća u Markuševcu, prvom epicentru potresa u Zagrebu, bila je oštećena i trebala je renovaciju. Iskoristio sam slobodno vrijeme za njezino uređenje, nesvjestan da će to biti moj ulazak u profesionalnu karijeru dizajnera interijera. Nakon što sam dijelio proces radova na društvenim mrežama, dobio sam puno pozitivnih komentara i prvi profesionalni zadatak od prijateljice i kume Ane i njezinog supruga jer su me angažirali za dizajn interijera njihova novog stana.'
Ističe da je spomenuti stan uređen 'tip top' - i tada su se stvari počele kretati same od sebe. 'Doživio sam izreku 'svako zlo za neko dobro' na vlastitoj koži. Preporuke su donosile nove projekte, interes za moj rad je rastao i 2021. godine službeno sam otvorio IMM Design studio.'
Njegov tim danas broji tri stalna suradnika, a po potrebi surađuje s vanjskim suradnicima, raznim umjetnicima, arhitektima i statičarima. 'Izuzetno sam sretan i Bogu zahvalan na talentu koji imam i na tomu što svoj posao mogu obavljati s užitkom, jednako se radujući svakom novom projektu koji uvijek radim s maksimalnom predanošću i strašću.'
Villa Cvita istinski je doprinos suvremenom dizajnu
Vrhunac njegove dosadašnje karijere rad je na Villi Cvita, za koju je dobio prestižnu nagradu German Design Award 2025. Inspirirana je lokalnim krajolikom, a Mihovec je dizajnirao prostor koji se savršeno uklapa u mediteranski ambijent koristeći prirodne materijale, zemljane tonove i autohtonu vegetaciju.
Fasada kombinira tople nijanse s letvičastim oblogama koje imitiraju drvo, a interijer obiluje pažljivo odabranim detaljima, poput ručno izrađenih tapiserija i unikatnih rasvjetnih tijela inspiriranih tradicionalnim ribarskim vršama.
Dobitnik nagrade German Design Award
German Design Award je prestižno njemačko priznanje za dizajn te se dodjeljuje inovativnim projektima, proizvodima i konceptima u području industrijskog, grafičkog i komunikacijskog dizajna te arhitekture. Ovu nagradu dodjeljuje German Design Council, organizacija osnovana 1953. godine s ciljem promocije izvrsnosti u dizajnu i podrške razmjeni znanja između dizajnera, tvrtki i javnosti. Namjera im je istaknuti projekte koji se ističu vrhunskim dizajnom, funkcionalnošću i estetikom te potaknuti daljnji razvoj dizajnerske industrije.
Mihovčeva Villa Cvita prepoznata je u kategoriji Excellent Architecture – Interior Architecture, čime se potvrđuje kvaliteta njegova rada i doprinos suvremenom dizajnu.
Inspirirana lokalnim krajolikom
'Villa Cvita jednostavno je drugačija i jedinstvena. Vjerujem da će upravo ona postaviti nove standarde za investitore u tom području, potičući ih da prate njezin primjer. Tako bi susjedne nekretnine s Cvitom mogle tvoriti novo naselje prekrasnih kuća, izgrađenih sa stilom, ukusom i u savršenom skladu s krajolikom', kaže nam Mihovec i pojašnjava sve tajne njezina uređenja.
'Osnovna ideja bila je stopiti kuću, kako interijer, tako i eksterijer, s krajolikom u kojem se nalazi te integrirati elemente karakteristične za to područje. Primjerice, visilice iznad blagovaonskog stola na moderan način imitiraju vrše, a podne obloge u kupaonicama podsjećaju na kamene obloge Kalelarge u Zadru.'
Tapiseriju je dizajnirao sam i ona prikazuje granu masline dok tapete u sobama dočaravaju koraljne grebene, svaka u različitoj boji, a dizajnirala ih je Josipa Maras iz Studija Wallart.
'Također, angažirao sam mladu umjetnicu Janu Topić te je ona svojim umjetničkim izričajem, koristeći gips, u sobe i blagovaonicu unijela Velebit, a on se uzdiže tik iznad Ville Cvite', rekao je i nastavio:
'Budući da sam bio zadužen za interijer i eksterijer, fasada je u prljavobijeloj boji u kombinaciji s drvenim letvičastim oblogama, a vanjske podne obloge izrađene su od keramike koja izgleda vrlo 'sirovo'. Sve je to savršeno povezano s krajolikom. Odabrao sam biljke koje su autohtone u tom području, poput stabala masline, lavande i palmi. Kao i u svakom projektu, bilo je dobrih i manje dobrih dana tijekom realizacije, ali sve je išlo relativno glatko. Investitori su imali apsolutno povjerenje u mene te smo zajednički donosili odluke o svakom detalju izvedbe. Izuzetno sam ponosan na ovaj projekt, posebno jer mi je bio prvi u kojem sam imao priliku raditi i kompletan eksterijer.'
U Zagrebu otvara pravu oazu za ljubitelje interijera
Za Mihovca je ovo tek početak. U tijeku je otvaranje showrooma u Zagrebu, a pokreće ga s prijateljem i poslovnim partnerom Josipom Zekićem, vlasnikom poznatog salona namještaja ZEKITCH u Zadru.
'Prepoznao je priliku da zajedno uđemo u taj pothvat, što mi je i predložio. Nakon kratkog razmišljanja odlučio sam pridružiti mu se u ovoj avanturi. Naš showroom bit će mjesto u kojem će biti predstavljeni neki od najpoznatijih talijanskih brendova namještaja. Smješten je na Kaptolu u Zagrebu, a vjerujemo da će biti završen do listopada ove godine, kada planiramo organizirati veliko otvorenje. Zamišljen je kao drugačiji i poseban prostor, prava oaza za sve zaljubljenike u interijere – naše klijente, kolege dizajnere, arhitekte i sve one koji uživaju u lijepim interijerima. Na jednom mjestu pružit ćemo uslugu za kompletan projekt. Jako se veselim ovom izazovu, kao i dizajnu interijera za ovaj projekt, a on je upravo u fazi osmišljavanja i planiranja.'
Dizajnira unikatne komade namještaja
Osim toga, aktivno radi na dizajniranju unikatnih komada namještaja, vrhunski uklopljenih u interijer njegovih klijenata.
'U gotovo svakom projektu rađa se ideja za neki komad namještaja ili dekoracije koji u početku postoji samo u mojoj mašti. Kada tu ideju prenesem na papir i započnem suradnju s različitim izvođačima, poput tapetara, stolara, kipara i slikara, ti unikatni komadi postaju sastavni dio interijera mojih klijenata. Iz te strasti proizašla je i ideja o suradnji s jednom tvrtkom te bih trebao potpisati dizajn nekoliko komada namještaja za njihovu kolekciju', otkrio je Mihovec.