vrijedno truda

Od ovog prelijepog cvijeća mirisat će cijeli vrt: Evo kako ga posaditi za bujan rast

30.03.2025 u 08:45

Bionic
Reading

Prelijepi cvjetovi i još ljepši miris glavni su razlog zašto su gardenije toliko obožavani izbor u vrtovima - čak i pod cijenu zahtjevnije brige

Predivna gardenija poznata je kao je jedna od najtežih za uzgoj, ali učinak koji ima na vrt i miris koji njime širi sve čine vrijednim truda.

Ovaj očaravajući ukrasni grm podrijetlom iz tropskih i suptropskih krajeva Azije, Afrike i Oceanije, s razlogom je jedan od najcjenjenijih cvjetova među ljubiteljima hortikulture.

Cvijet simboličnog značenja

Tim više što je prati simbolično značenje. U zapadnom svijetu često se povezuje s elegancijom, ljubavlju i tajanstvenošću, dok je u kršćanskoj simbolici prisutna kao simbol čistoće i uskrsnuća. Upravo zbog toga, mnogi gardeniju povezuju s blagdanom Uskrsa, a njezina pojava u cvatu u proljetnim mjesecima dodatno pojačava tu poveznicu.

Osim estetske vrijednosti, gardenija je poznata i po intenzivnom mirisu koji se često koristi u parfemskoj industriji. No, koliko god bila čarobna, toliko zna biti i izazovna za uzgoj. Ipak, ako zadovoljite ova tri uvjeta, nećete imati problema.

Gardenije posadite u polusjeni

Gardenija traži mnogo pažnje i specifične uvjete kako bi uspješno rasla i cvala. Najčešće se uzgaja u posudama jer joj treba kiselkasto tlo, a osjetljiva je na promjene temperature i jači vjetar. Idealno mjesto za nju je polusjena, daleko od direktnog podnevnog sunca, ali ipak s dovoljno svjetla.

Ne natapajte zemlju

Voli vlagu, ali ne podnosi natapanje. Redovito zalijevanje odstajalom vodom je obavezno, kao i prskanje listova tijekom sušnih razdoblja, posebice zimi kada zrak u zatvorenim prostorima zna biti izuzetno suh.

Postignite odgovarajuću kiselost tla

Tlo mora biti kiselo (pH vrijednost između 5 i 6), bogato humusom, dobro drenirano. Preporučuje se korištenje supstrata za rododendrone ili dodavanje treseta i borove kore. Gnojidba se obavlja svaka dva tjedna, ali isključivo gnojivima bez vapna.

Redovita njega uključuje i orezivanje ocvalih cvjetova te povremeno skraćivanje izdanaka kako bi se potaknuo grmoliki rast. Iako je zimzelena biljka, gardenija ne voli hladnoću, pa zimi ne smije biti izložena temperaturama nižim od 10 °C. Idealna zimska temperatura za prezimljavanje je oko 15 °C.

Premještanje biljke i promjene u uvjetima mogu uzrokovati odbacivanje pupova, stoga je gardeniju najbolje ne presađivati kad formira cvjetove. Također je sklona napadu lisnih uši, štitastih uši i grinja, pa je važno redovito pregledavati listove kako biste imali veće šanse za njen uspješan uzgoj.

Problemi s gardenijama

Među najčešćim problemima je nedostatak listova u rano proljeće. Ako vam se ovo dogodi, velika je vjerojatnost da se biljka nije primila, odnosno da je uvenula. No, ako lišće poprima žutu boju i pada, moguće je da je u tijeku faza rasta. Ova pojava česta je tijekom proljeća kada pupaju novi listovi.

A jedan od najčešćih problema u uzgoju je smrzavanje tla. Gardenije u pravilu ne podnose niske temperature, pa ako živite u podneblju hladnijih zima, birajte otpornije vrste kao što su 'Kleim's Hardy', 'Crown Jewel', 'Pinwheel', 'Chuck Hayes', Shooting Star'.

Ovo je pet najljepših kombinacija boja u interijeru Izvor: Profimedia / Autor: Neven Bučević montaža, profimedia