Velebno Hermèsovo bogatstvo i pitanje tko će njime upravljati obavijeno je velom tajne. A najnoviji slučaj pokušaja prodaje dionica, i to katarskom emiru, privukao je pažnju javnosti
Nicolas Puech, glavni dioničar Hermèsa, pristao je prodati svoj udio u carstvu luksuznog obiteljskog brenda, vrijedan više milijardi dolara, kraljevskoj obitelji iz Katra, ali je potom rekao da ne može dobiti pristup dionicama koje posjeduje.
Puech je nasljednik Hermèsa, čije je bogatstvo obavijeno velom tajne. On ili jest ili nije milijarder, i može ili ne mora imati znatan udio u luksuznom poslu svoje obitelji, ovisno o prilici, piše New York Times.
Propali dogovor vrijedan milijarde
Prema novoj tužbi, podnesenoj krajem prošlog mjeseca na saveznom sudu u Washingtonu, Puech je navodno potpisao ugovor o prodaji svog udjela u Hermèsu, koji iznosi oko pet posto, kraljevskoj obitelji iz Katra. Taj udio, vrijedan više od 15 milijardi dolara, sredinom veljače trebao je biti prodan i prebačen u vlasništvo tvrtke Honor America Capital, a nju je u Washingtonu osnovao zamjenik katarskog emira.
Međutim Puech je dvaput odgodio prijenos dionica. Njegov odvjetnik je 19. ožujka pisao tvrtki te monarhije navodeći da njegov klijent, 'unatoč najboljim i ponovljenim naporima', nije mogao dobiti pristup svojim dionicama te je zaključio da bi bilo 'uzaludno' postaviti novi datum zaključenja posla.
U tužbe se optužuje Puecha za kršenje ugovora o prodaji dionica i traži od suda da mu naredi ispunjenje obećanja te plaćanje 1,3 milijarde dolara odštete za 'izgubljenu dobit, oportunitetne troškove i štetu ugledu'.
Bogatstvo obavijeno misterijem
Puech je praunuk Thierryja Hermèsa, proizvođača sedla iz 19. stoljeća, koji je svoj posao pretvorio u modnu silu koja i danas dominira scenom te izaziva poštovanje ostalih brendova. Hermès - poznat, između ostalog, po ekskluzivnim torbicama Birkin - bio je procijenjen na 300 milijardi dolara sredinom veljače, samo nekoliko dana nakon što je Puech potpisao ugovor o prodaji svojih dionica.
Ovo nije prvi put da su on i njegov dio obiteljskog bogatstva predmet velike rasprave i parnica. Godine 2023. izazvao je senzaciju nakon što je odlučio usvojiti sredovječnog marokanskog vrtlara kako bi mu ostavio polovicu svog bogatstva, što je izazvalo otpor dobrotvorne zaklade koju je osnovao i koja je očekivala to nasljedstvo.
U odvojenom slučaju Puech je švicarskim sucima rekao da ga je njegov dugogodišnji financijski menadžer prevario i uzeo njegove dionice. Međutim žalbeni sud je prošle godine odbacio tvrdnje o prijevari i utvrdio da mu je on svjesno dao slobodne ruke za upravljanje njegovim poslovima.
Postoje pitanja i o njegovu udjelu u Hermèsu - i koliko ga je možda ostalo - još otkako se otuđio od obitelji stajući na stranu suparničkog magnata, Bernarda Arnaulta iz LVMH-a, u neuspjelom pokušaju milijardera da preuzme kontrolu nad luksuznim brendom prije više od desetljeća.
Katarske luksuzne ambicije
Katarska kraljevska obitelj ima opsežan portfelj maloprodajnih i luksuznih brendova - uključujući robne kuće Harrods i Printemps - kroz svoj državni investicijski fond. Čini se da je mogućnost dobivanja dijela Hermèsa nadmašila sve njihove zabrinutosti oko poslovanja s Puechom.
Cijena dionica Hermèsa porasla je više od 200 posto u pet godina te je sve popularniji, čak i u ovom periodu, u kojem su drugi luksuzni brendovi posrnuli. Katarsko stjecanje udjela od pet posto bilo bi 'iznimno vrijedno', rekao je Eric Talley, profesor sa Sveučilišta Columbia, specijaliziran za korporativno i transakcijsko pravo.
Pravne komplikacije
Izračun štete bio bi popriličan s obzirom na strukturu posla i pravila o pravnim tijekovima, rekao je Talley, pa bi, umjesto razrješavanja, sudac mogao jednostavno narediti Puechu da završi posao. Čak i ako se ispostavi da je on u pravu i da dionice nisu odmah dostupne, presuda u njihovu korist dala bi katarskom emiru pravnu prednost ako se ostavština na kraju rasplete i dionice ponovno pojave.
Međutim i tada bi se to moglo pokazati izuzetno izazovnim. Puech je podnio tužbu u Francuskoj protiv svog bivšeg financijskog upravitelja, ponavljajući tvrdnje koje je iznio u Švicarskoj - da su dionice nestale.