U SAD-u je nedavno održana konferencija 'Making Money Make Change', na kojoj se budući i sadašnji nasljednici milijardera educiraju kako preraspodijeliti bogatstvo koje im, kažu, izaziva krivnju i sram
Od iznosa koje će djeca današnjih milijunaša i milijardera naslijediti u budućnosti boli glava. Nevjerojatnih 16 bilijuna dolara sveukupno jednog dana raspodijelit će se na njihove račune. A čini se da od vrtoglavog iznosa glava boli i njih jer taj novac - ne žele.
Barem neki od njih. Oni osvješteniji, naime, spremni su reći 'ne' pukom držanju nezamislivih količina novca na svojim računima i žele napraviti stvarnu razliku u svijetu.
Žele preraspodijeliti nasljedstvo
Otkrila je to konferencija 'Making Money Make Change', nedavno održana u Nashvilleu, a organizirana za nasljednike u dobi od 18 do 35 godina. Njihovo odbijanje novca na koji imaju pravo proizlazi iz duboko ukorijenjenog uvjerenja mnogih pripadnika generacije Z i milenijalaca – osjećaja da veliko bogatstvo treba služiti višem dobru.
'Imao sam 21 godinu kad sam saznao da ću naslijediti novac', kaže tridesetogodišnjak na konferenciji u razgovoru za Business Insider, a koji je želio ostati anoniman. 'To je bilo stvarno potresno jer sam bio uključen u borbu za zaštitu klime i povlačenje ulaganja u fosilnih goriva. Shvatio sam: moja obitelj je profitirala od kompanija koje sam napadao.'
Radije bi rješavali stambene i klimatske probleme
Tu nastupa 'Making Money Make Change'. Konferencija, održana na kampusu bivšeg fakulteta za kršćanske misionare, osmišljena je kako bi pomogla mladim bogatim nasljednicima i drugim osobama visoke neto vrijednosti da preraspodjele svoj novac u svrhe poput rješavanja stambenih i klimatskih problema.
Domaćin, Resource Generation, predvodnik je rastuće niše koja pomaže novoj generaciji djece da se riješe svog bogatstva, umjesto da ga gomilaju. Pokret je potaknut usponom Donalda Trumpa, a koji je i sam bio mladi bogati nasljednik i utjelovljuje sve ono što Resource Generation nastoji promijeniti.
Odreći će se 100 milijuna dolara samo ove godine
Grupa sada broji 1000 članova – više od 300 njih pridružilo im se nakon izbora 2016. – te se nastoje odreći 100 milijuna dolara samo ove godine.
Za članove RG-a, kako ga nazivaju, dijeljenje bogatstva nije stvar trendova. Radi se o - odgovornosti. Žele koristiti svoje bogatstvo ne za vlastiti profit i užitak, već za obogaćivanje i osnaživanje drugih. No proces razbaštinjenja donosi niz osobnih i financijskih izazova.
Nasljednici, od kojih je većina zatražila da ostanu anonimni kako bi zaštitili svoju privatnost, odrasli su u eri nezapamćene nejednakosti prihoda. Dok su njihove obitelji postajale sve bogatije, veći dio Amerike postajao je siromašniji, a oni su toga itekako svjesni.
'Osjećala sam da sam u relativno sličnoj poziciji kao moji prijatelji', kaže Sarah, 24-godišnjakinja čija obitelj živi između Kalifornije i Engleske. 'Onda sam saznala za svoje naslijeđeno bogatstvo i pomislila - oh, zapravo sam u potpuno drugačijem svijetu.'
Što znači biti 'dobar' bogataš?
Takva su otkrića nasljednicima donijela niz emocija: zbunjenost, krivnju, sram, ogorčenost. Za njih odricanje od bogatstva zahtijeva preispitivanje ne samo svog mjesta u svijetu, već i njihova identiteta. Dolaze iz različitih sredina i podupiru različite ciljeve, ali svi se suočavaju s istim pitanjem - što znači biti 'dobar' bogataš?
'Gledala sam filmove Disney Channela u toj eri 'Richie Richa'', kaže Meg, kći milijardera. 'I mislila sam: 'Oni su negativci. Mi smo negativci.'
Ali ovi nasljednici vrlo odlučno žele to promijeniti. Ne ponašaju se kao negativci niti tako izgledaju i razmišljaju. Redovito ih se može vidjeti u majicama s natpisima poput 'oporezujte bogataše' ili pozivima na restrikcije u skladu sa zaštitom okoliša. U svemu tome teško je pogoditi da je riječ o mladim ljudima koji zajedno na računu imaju 246 milijuna dolara.
A to ne uključuje bogatstvo koje će tek naslijediti od obitelji – prema 'financijskoj anketi', koju su ispunili gotovo svi, osim sedmero prisutnih, riječ je o oko 1,5 milijardi dolara.
Čitanje rezultata ankete bio je jedan od navodno najzahtjevnijih segmenata ovog vikenda. Svrha nije bila izazvati grižnju savjesti kod sudionika – većinom mladih, bijelih, queer žena – već ilustrirati koliko može biti besmisleno gomilanje bogatstva.
Dijele 'muke' s novcem
Na konferenciji su im dani ispunjeni radionicama i panelima o svemu, od stambene pravde do reparacija, dok se večeri provode uz čitanje stihova Maye Angelou i demonstracije primjene Narcana, piše Business Insider i dodaje:
'Atmosfera podsjeća na liberalno umjetničko sveučilište: sudionici su mladi, posvećeni samootkrivenju i strastveni do fanatičnosti. No za razliku od svakodnevnog života, u kojem često skrivaju svoje financijsko stanje, konferencija im pruža prostor da mogu slobodno dijeliti 'muke' s novcem.'
Teško se uklapaju u društvo
Mnogi će priznati i to da su odrastajući pokušavali učiniti sve da se uklope i budu poput svih drugih. Jedna od sudionica otkrila je da je radila slabo plaćene poslove na kojima su joj čak nudili više, misleći da živi ispod granice siromaštva.
'Samo sam pomislila: ovo je stvarno neugodno. Netko mi pokušava pružiti pomoć, a drugima bi ona stvarno mogla zatrebati', rekla je.
Ključan dio konferencije odvija se na 'akcijskim punktovima', na kojima sudionici mogu s certificiranim financijskim savjetnicima i mentorima za upravljanje novcem razgovarati o svojoj financijskoj situaciji te odlučiti gdje i kako će preraspodijeliti bogatstvo.
Kako smanjiti bogatstvo?
Sarah, jedna od nasljednica, ondje se obvezala preraspodijeliti još milijun dolara iz svog zakladnog fonda, čime će joj ostati 400.000 dolara. Njezin cilj je 'spustiti' svoje bogatstvo na 70.000 dolara do kraja 2025. godine kako bi se oslobodila novca koji joj je, kako vjeruje, došao kroz kapitalizam i kolonijalizam, a koji su pridonijeli bogatstvu njezine obitelji.
Priznaje da je njezina majka podržava dok je otac povrijeđen jer to vidi kao odbacivanje dara.
'Samo sam to napravila i pomislila - dobro, time ću se kasnije pozabaviti. Komplicirano je', priznala je za Business Insider.
Naslijedili basnoslovne iznose preko noći
Neki od sudionika konferencije 'Making Money Make Change' nisu ni znali da su njihove obitelji bogate sve do kasnijih godina života. Mnogi su bili aktivni u organiziranju inicijativa za stambenu i klimatsku pravdu, a jednog dana probudili bi se i sa zaprepaštenjem shvatili da su dio problema protiv kojeg se bore.
'Bilo je to nasljedstvo koje je stiglo preko noći', kaže Kavi, 28-godišnjak koji je odrastao u Indiji, a sada živi u Massachusettsu.
'Bio sam školovan kao organizator. Radio sam s ljudima koji su izravno pogođeni tim sustavima ugnjetavanja – a onda sam doznao da se golema količina novca odjednom pojavila u našem životu.'
'Što uopće znači biti bogat?'
Još jedan od ciljeva konferencije je redefiniranje toga što uopće znači biti bogat. Premisa je da nije potrebno imati milijune dolara naslijeđenog novca da bi se netko svrstao među najbogatijih 10 posto mladih Amerikanaca – dovoljan je godišnji prihod od 105.000 dolara.
Sudionici konferencije kažu i da su iznenađeni time koliko je teško pronaći načine na koje se riješiti novca. Ovisno o tome kako su im postavljeni zakladni fondovi, možda moraju doći do odobrenja obitelji ili skrbnika, a oni se s time nimalo ne slažu.
'Skrbnici nam govore: 'A što je s djecom vaše djece?'' prisjeća se Meg. 'A mi im odgovaramo: 'A što je sa svom drugom djecom?'
Štoviše, industrija osobnih financija temelji se na stvaranju bogatstva, a ne na odricanju od njega, što razumljivo izaziva frustracije obiteljskih financijskih timova. Nasljednici se stoga okreću novoj vrsti mentora, a oni im pomažu u preraspodjeli dobara.
'Postoji ogroman rast interesa i imam listu čekanja za individualno mentorstvo. Pretpostavljam da je isto i kod mnogih mojih kolega', kaže jedna od mentorica.
'A što kada ponestane novca?'
Odricanje od bogatstva dolazi i s drugim izazovom: na kraju ga ipak imaju znatno manje.
S ovim problemom suočio se Ash - imao 21 godinu kada je naslijedio 800.000 dolara od djeda, kao sedma generacija obitelji koja je stekla bogatstvo proizvodnjom papira za novčanice.
Ash je preraspodijelio gotovo cijelo svoje nasljedstvo, odričući se 100.000 dolara, umjesto da ih uloži na Wall Streetu, kao što je običaj, a onda se dogodilo ono najgore.
'Moj odnos prema novcu jako se promijenio kad sam dobio rak. Morao sam naučiti kako primati pomoć.'
Srećom, imao je zdravstveno osiguranje preko svog posla organizatora i trebao je pomoć roditelja samo za jedan račun od 250 dolara. Ostatak je pokrila zajednica – prijatelji koji su nudili prijevoz, donosili hranu i pružali podršku.
'Bilo je predivno biti dio te sigurnosne mreže zajednice i testirati teoriju: hoćemo li se zaista brinuti jedni za druge kada nemamo novac koji će rješavati naše probleme', prisjeća se.
Milijuni su spremni za preraspodjelu
Do kraja konferencije 35 nasljednika obvezalo se preraspodijeliti ukupno 9,2 milijuna dolara. Obećavaju ostati u kontaktu, zahvalni na prilici da razgovaraju i podijele iskustva koja gotovo nitko drugi ne može razumjeti.
Biti mladi milijunaš ili milijarder znači i da postoji vrlo malo vršnjaka koji razumiju ove probleme – a još manje onih koji mogu razumjeti njihovu želju da prestanu biti milijunaši ili milijarderi.
No u određenom trenutku više se ne radi samo o djelovanju. Kada je provedena zadnja donacija, a zadnje ulaganje završeno, dolazi pitanje kako nastaviti živjeti kao 'obična' osoba u nevjerojatno bogatoj obitelji. To im, kažu, donosi novi osjećaj nepripadanja.
'Moja sestra koristi naslijeđeno bogatstvo za plaćanje stanovanja, a moj brat za obrazovanje svoje djece. Kad govorim o svom radu, osjeti se tiha hladnoća', kaže Ash, uz napomenu da je dio obitelji uvjeren da će uskoro moliti financijsku pomoć jer jednog dana neće moći platiti stanarinu...
Ali život je za ovog nasljednika imao još jedno iznenađenje: nakon što je preraspodijelio svoje prvotno nasljedstvo, dobio je još 80.000 dolara od bake. Ovaj put, međutim, s novcem nije stigao i osjećaj krivnje. Bio je sretan što ima još toga dati drugima, tvrdi ovaj predstavnik sasvim novog tipa bogataša.