OPREZ

Opasnost za zdravlje: Znate li koje namirnice nikad ne smijete podgrijavati u mikrovalnoj?

20.03.2019 u 18:05

Bionic
Reading

Teško je zamisliti kuhinju bez mikrovalne pećnice u kojoj možemo na brzinu napraviti ukusne kokice, zobenu kašu ili vruću čokoladu

Svi dobro znamo što nikad ne smijemo stavljati u mikrovalnu poput posuda od aluminija ili stiropora no znate li da postoje namirnice koje nikako nije preporučljivo podgrijavati na taj način. Bez brige, ako želite očuvati svoje zdravlje najbolje je da se pridržavate ovih pravila, stoga pripazite kako pripremate hranu i kako je grijete.

Mikrovalna pećnica može biti pogubna za neke namirnice koje nakon zagrijavanja u njoj mogu izgubiti kvalitetu, ali i postati toksične.

Prije svega treba znati kako mikrovalna pećnica ne zagrijava ravnomjerno što znači kako će svaka bakterija koja se nalazi podgrijanim namirnicama preživjeti. Osim, toga prilikom samog procesa zagrijavanja koji doprinose proizvodnji karcinogenih toksina.

Kako biste smanjili rizike u mikrovalnoj pećnici, nemojte je koristiti za kuhanje ili zagrijavanje ovih namirnica:

IZBJEGNITE LIJEKOVE

Imate problema s kolesterolom? Ovo su namirnice koje snižavaju njegovu razinu

Pogledaj galeriju

Jaja

Jaje u mikrovalnoj? Hm, to definitivno nije dobra ideja. U mikrovalnoj možete napraviti kajganu, ali nemojte pokušavati skuhati tvrdo kuhana jaja. Kada se zagriju, para iz jaja nema gdje otići pa se povećava pritisak, a jaja mogu lako eksplodirati. Uglavnom kako biste izbjegli ovakve situacije, jaje nikad nemojte stavljati u mikrovalnu.

Piletina

Podgrijavanjem piletine proteini iz piletine mijenjaju svoj sastav te se teško probavljaju. Ostatke ručka s piletinom najbolje je konzumirati hladne, ili komade mesa ubaciti u sendvič ili salatu.

Zamrznuto meso

Kada meso odmrzavate u mikrovalnoj riskirate zarazu bakterijom jer se meso neće podjednako otopiti. Radije meso otopite na neki drugi način.

Riža

Jeste li znali kako nije dobra ideja podgrijavati ostatke vašeg omiljenog rižota s tikvicama u mikrovalnoj? Naime, riža sadrži bakterije koje preživljavaju čak i kuhanje, pa ju je najbolje konzumirati odmah nakon pripremanja. Radi se o visoko otpornoj bakteriji koja se zove Bacillus cereus. Toplina ubija ovu bakteriju, ali može proizvesti spore koje su toksične, prema nalazima objavljenima u International Journal of Food Microbiology, te iznenađujuće otporan na toplinu. Kako biste izbjegli kontaminiranu rižu, zagrijte je blizu vrenja, a zatim je držite toplom (iznad 60 stupnjeva C kako bi hrana bila sigurna.

Ljute papričice

Zagrijavanjem u mikrovalnoj pećnici ništa loše se neće dogoditi samim ljutim papričicama, no onoga trenutka kada otvorite vrata mikrovalne pećnice, ljute papričice će vjerojatno ispustiti kemijski spoj koji će opako nadražiti oči i grlo.

Voće

Malo vrsta voća može izdržati visoke temperature, ali ne sve pa će grožđe npr. eksplodirati, a grožđice bi se mogle početi dimiti. Voće sadrži veliku količinu vode koja se može pretvoriti u vodenu paru i nakupljati sve dok se dogodi jako neuredna eksplozija unutar vaše mikrovalne pećnice. Stoga prvo narežite voće na kriške - iako će udio vode ostati jednak, na ovaj način vodena para ne može ostati zarobljena ispod kore.

Povrće

Neke vrste povrća ne treba podgrijavati u mikrovalnoj. Npr. celer sadrži nitrate koji postaju otrovni i kancerogeni poslije naknadnog zagrijavanja, a špinat nakon zagrijavanja u mikrovalnoj gubi svu kvalitetu i može izazvati trovanje. Proteini iz gljiva se usljed zagrijavanja u mikrovalnoj mijenjaju što će prouzrokovati nadutost. Zagrijani krumpir gubi ukus, a čak može biti uzročnik botulizma. Zagrijavanje cikle također nije preporučljivo budući je također puna nitrata.

POGLEDAJTE VIDEO: