Psiholozi kažu kako je osjećaj zahvalnosti vrlo bitan te da nas podsjeća na to da čak i u najtežim okolnostima u našem životu ima i mnogo toga dobroga, onoga za što se vrijedi boriti. Zahvalnost jača naš osjećaj da nismo sami i da je život gostoljubivo mjesto; evo kako je možete vježbati
Osjećaj zahvalnosti jedno je od psiholoških 'cjepiva' protiv depresije i tjeskobe u ovim nimalo veselim, kriznim vremenima u kojima se nalazimo
Čini nas povezanima sa svijetom oko nas jer smo obično zahvalni nekome ili nečemu što je izvan nas samih. Svime time, zahvalnost jača naš osjećaj da nismo sami i da je život gostoljubivo mjesto.
Zagrebačko psihološko društvo podsjeća kako ne čudi da se osobe koje su sklonije zahvalnosti manje depresivne, optimističnije su, zadovoljnije životom i velikodušnije prema drugim ljudima. Zato, vježbajmo zahvalnost zajedno!
Ovu vježbu možete raditi s ukućanima, pretvoriti je u mali obiteljski ritual koji vas povezuje i veseli, možete je raditi sami, a i u dogovoru s nekom bliskom osobom koja nije fizički uz vas.
Evo kako možete vježbati zahvalnost:
1. Nabavite staklenku ili kutiju koja vam se sviđa.
2. Ukrasite je kako želite. Možete je obojati izvana, omotati je nekom mašnicom ili papirom u boji, ubaciti u nju sjemenke začina koji fino mirišu (klinčić, anis, cimet…). Možete je ostaviti i takvu kakva jest, jedino je važno da vas veseli.
3. Sad je vrijeme da je počnete ispunjavati. Svakoga dana na papirić napišite barem jednu stvar na kojoj ste toga dana zahvalni. To može biti 'obično' (šalica kave na suncu na balkonu) ili 'veliko' (kao što je odanost vaših prijatelja). Bitno je da ta misao budi ugodan, topao osjećaj zahvalnosti u vama.
4. Malo po malo, staklenka će se puniti. Postajat će spremnik ugodnih misli i osjećaja, u koji možete posegnuti kad vam je teško.
Ako uključujete i druge ukućane, možete se dogovoriti da si međusobno kažete što pišete na papiriće: To može biti prilika da se zbližite i da naučite više jedni o drugima, savjetuje Zagrebačko psihološko društvo.