ZA DUH I TIJELO

Stručnjaci su objasnili zašto proljetno čišćenje doma podiže raspoloženje

31.03.2025 u 14:25

Bionic
Reading

Čišćenje doma, osim što kao rezultat ima uredniji i zdraviji prostor, ima i nekoliko drugih koristi

Čišćenje doma, osobito ono detaljno, poznato i kao proljetno ili tzv. generalka, najbolji je lijek za podizanje raspoloženja.

Proljeće je službeno stiglo, a s njim i duži dani te toplije vrijeme. Riječ je o savršenom godišnjem dobu za temeljito čišćenje koje može raščistiti ne samo naš životni prostor, već i - misli.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

'Kada čistimo, poboljšavamo i svoju fokusiranost jer nas često ometaju nered i prljavština u okruženju. Jednom kad ih se riješimo, imamo manje distrakcija oko sebe', objašnjava dr. Dawn Potter, psihologinja iz Klinike Cleveland.

Uz 'pročišćavanje' uma, dr. Potter ističe da proljetno čišćenje može pomoći u stvaranju osjećaja kontrole i postignuća. To znači da koraci koje poduzimamo kako bismo uredili svoje okruženje mogu značajno unaprijediti naše ukupno mentalno zdravlje.

Brojne prednosti čišćenja

Ako ne znate odakle početi, dr. Potter savjetuje da zadatke razbijete na manje dijelove i prvo se pozabavite najlakšima. Također, nemojte se ustručavati zatražiti pomoć prijatelja ili člana obitelji.

No što učiniti ako vas odugovlačenje i dalje sprječava da započnete s čišćenjem?

'Najbolji pristup je jednostavno započeti, iako možda nećete osjećati motivaciju na početku. Svakako iskoristite one lijepe dane u kojima se svi osjećamo poletnije i energičnije. A jednom kad započnete, otkrit ćete da će biti mnogo lakše završiti posao', rekla je ona.

Proljetno čišćenje predstavlja više od samog fizičkog uređenja prostora - ono može postati terapeutski proces koji donosi jasnoću i red u naše živote. Stručnjaci naglašavaju da uklanjanje fizičkog nereda često dovodi i do emocionalnog rasterećenja, stvarajući prostor za nove ideje i pozitivnu energiju.

Osim koristi za naš duh, temeljito čišćenje doma ima značajne zdravstvene prednosti. Uklanjanjem prašine, plijesni i drugih alergena, poboljšavamo kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, što je posebno važno za osobe s respiratornim problemima ili alergijama.

Stručnjaci iz Klinike Cleveland napominju da redovito čišćenje smanjuje izloženost štetnim tvarima i potencijalnim iritansima, stvarajući zdravije životno okruženje za cijelu obitelj.

Ne treba zanemariti ni fizičku aktivnost koju čišćenje podrazumijeva. Od usisavanja do pranja prozora, ovi poslovi predstavljaju oblik tjelesne aktivnosti koja pomaže u sagorijevanju kalorija i održavanju kondicije.

Za najbolje rezultate idealan je cjelovit pristup proljetnom čišćenju - prostoriju po prostoriju, ormar po ormar, uz redovite pauze za odmor. Ovakav metodičan pristup smanjuje mogućnost osjećaja preplavljenosti zadacima i povećava vjerojatnost uspješnog završetka projekta.

I dok su sve ljepši dani pred nama, možda je upravo ovo savršen trenutak za preuzimanje kontrole nad svojim domom i, posljedično, svojim mentalnim zdravljem, poručuju stručnjaci.