Već nekoliko godina Hollywoodom vlada opsesija keto dijetom koja obećava čudotvorne rezultate, a mi smo odlučili otkriti zbog čega je ona toliko popularna te koje su njezine dobre i loše strane
Poznate osobe koje prakticiraju keto dijetu
Osobe iz javnog života nisu izmislile ketogenu ili, češće zvanu, keto dijetu, ali su svakako zaslužne za njezinu popularizaciju. Brojne strane zvijezde isprobale su ovu dijetu koja je proglašena najpopularnijom drugu godinu zaredom.
Najveće košarkaško ime današnjice LeBron James priznao je u intervjuu koji je dao za Sports Illustrated kako je na keto dijeti proveo čak 67 dana, a sve kako bi testirao svoju mentalnu snagu, dok joj se glumica Megan Fox okrenula nakon poroda kako bi vratila svoju staru figuru.
Odnedavno umirovljena Victorijina anđelica Adriana Lima cijelu svoju karijeru pripremala se za modne revije uz pomoć ketogene dijete, konzumirajući uglavnom zeleno povrće, proteine i proteinske shakeove, dok je glumica Alicia Vikander otkrila kako se za najnoviju filmsku ulogu Lare Croft u 'Tomb Raideru' spremala jedući uglavnom ribu, povrće, kokosovo ulje i avokado.
Neke od holivudskih ljepotica koje se uvijek iznova vraćaju keto dijeti su i Gwyneth Paltrow i Halle Berry, kao i slavne Kardashianke Kourtney i Kim. Reality zvijezda Kim Kardashian navodno je nakon druge trudnoće uz pomoć keto dijete izgubila 27 kilograma, dok je Kourtney Kardashian nedavno otkrila kako se prvi put odlučila za tu dijetu kada su joj liječnici otkrili visok udio žive u krvi. Umjesto ugljikohidrata, koji su u njoj svedeni na minimum, slavna Kardashianka nastoji jesti brokulu ili cvjetaču.
Kako funkcionira keto dijeta?
Keto dijeta svodi se na ekstremno ograničavanje ugljikohidrata i povećan unos masnoća, što u svakodnevnoj prehrani podrazumijeva 75 posto masnoća, 20 posto proteina i pet posto ugljikohidrata. Pomoću ovakvog načina prehrane dolazi do ubrzanog gubitka kilograma, a ta čarolija se zapravo da jednostavno objasniti.
NEPRIJATELJI RAVNOG TRBUHA
Želite li stesati struk, ovo morate izbaciti s jelovnika
Ljudsko tijelo crpi energiju iz ugljikohidrata koje pretvara u glukozu. Ukoliko ograničimo unos ugljikohidrata, tijelo će energiju početi crpiti iz masti umjesto ugljikohidrata, što posljedično dovodi do gubitka masnog tkiva. Na taj način dovodimo ga u stanje ketoze, prilikom koje jetra razbija masne stanice u masne kiseline, u ketone, koje koristi kao izvor energije. Razina inzulina u krvi tada je niska, a masti se učinkovito troše, što u konačnici znači i manji broj na vagi.
Rezultati istraživanja švicarskih znanstvenika sa Sveučilišta Lausanne pokazali su kako je ketogena dijeta od velike pomoći za pretile osobe i osobe kojima prijeti rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti jer pomoću ovakvog načina prehrane mogu u kratkom vremenu izgubiti velik broj kilograma.
Upravo je zato keto dijeta postala omiljena i u Hollywoodu - poznato je kako glumci i glumice za potrebe uloga često moraju u nekoliko mjeseci izgubiti i po 20-ak kilograma, a iz istog razloga prakticiraju je i sportaši. U bodibilderskim krugovima ova dijeta slovi za izrazito učinkovitu u fazi definicije, tj. u fazi kada je cilj riješiti se viška masnog tkiva, a istaknuti mišiće.
Dobre strane keto dijete
- Nema gladovanja – zbog povećanog unosa masti želja za hranom bit će manja jer će zdrave masnoće koje unosimo u organiziram nadomjestiti želju za nezdravim namirnicama kojih se tijekom dijete odričemo.
- Kontrola razine šećera u krvi – zbog izbjegavanja ugljikohidrata i povećanih razina ketona smanjuje se razina glukoze u krvi te je ova dijeta pogodna za dijabetičare.
- Brži gubitak kilograma – pokazalo se kako osobe koje provode ketogenu dijetu gube na težini u prosjeku 2,2 puta brže od osoba na klasičnim dijetama, koje se svode na kompletno smanjenje unosa kalorija.
- Ljepši ten – zbog smanjenog unosa šećera koža postaje zdravija, a hormoni uravnoteženiji, pa dolazi do čišćenja lica.
Loše strane keto dijete
- Manjak nutrijenata – svaka dijeta koja eliminira ili ekstremno ograničava jednu skupinu namirnica nije preporučljiva zbog nedostatka potrebnih vitamina i minerala.
- Problemi s jetrom – povećanjem masti stavlja se i veći pritisak na rast jetre
- Problemi s bubrezima – slično kao za jetru, bubrezi mogu biti preopterećeni
- Konstipacija – zbog manjka leguminoza i vlakana moglo bi doći do manjka pokretljivosti crijeva
- Zbunjenost i vrtoglavica – mozgu je glukoza primarna hrana, a zbog manjka brzo dostupne glukoze iz šećera bi se na početku dijete mogla javiti lagana vrtoglavica te opća zbunjenost.
A što kaže struka?
Ova dijeta predlaže prehranu bogatu mastima, zbog čega se nutricionistica Mirela Marić ne slaže s podacima istraživanja švicarskih znanstvenika.
'Smanjen unos ugljikohidrata dovodi do smanjenog unosa mikronutrijenata i prehrambenih vlakana te na taj način može doći do raznih probavnih smetnji (opstipacije) i do trajnog vitaminsko-mineralnog deficita. Dugotrajno pridržavanje ove dijete može dovesti i do ketoacidoze te na taj način mogućih problema s jetrom i bubrezima', objašnjava Mirela Marić, direktorica Nutrilife Centra za nutricionizam i dijagnostiku, dodajući kako povećani unos proteina životinjskog porijekla povećava unos i zasićenih masnih kiselina te nas može dovesti i do razvoja srčano-žilnih bolesti.
PREPORUKA NUTRICIONISTA