Digitalis ili naprstak, divna biljka upečatljivog izgleda, poznata i kao pustikara, svojom ljepotom rijetko koga će ostaviti ravnodušnim
Digitalis je biljka koja spaja ljepotu i korisnost, ali zahtijeva poseban oprez zbog svoje toksičnosti.
Iznimno je dekorativna te je dobila ime zahvaljujući karakterističnom obliku cvjetova koji podsjećaju na naprstak za zaštitu prilikom ručnog šivanja iglom. Obuhvaća 29 vrsta, od kojih je daleko najpoznatiji crveni naprstak.
Ova dvogodišnja biljka u prvoj godini stvara lisnu rozetu dok se u drugoj godini iz njezinog središta razvija cvjetna stapka visoka do 150 centimetara.
Divnog i bajkovitog izgleda, privlači poglede svojim ljubičastim, ružičastim ili bijelim cvjetovima, ponekad s vrlo raskošnim središtem. Latinski naziv joj je Digitalis purpurea, a njezino lišće upotrebljava se za proizvodnju lijekova za srce.
Cvjetanje digitalisa traje od lipnja do rujna, a cvjetovi se otvaraju sukcesivno od baze prema vrhu stabljike.
Osim što krasi vrtove, koristi se kao rezano cvijeće zbog svoje dugotrajnosti i atraktivnog izgleda.
Treba naglasiti i to da je sorta digitalis spanish peaks, koja se ističe kratkim klasovima malinastoružičastih cvjetova s bijelim grlima, idealna za sadnju na sunčanim ili polusjenovitim mjestima s dobro dreniranim tlom.
Stanište i uzgoj
Naprstak prirodno raste na rubovima šuma i planinskim pašnjacima Europe. Uzgaja se u vrtovima na sjenovitim ili polusjenovitim položajima, ali može uspijevati i na suncu uz dovoljno vlage. Voli kiselo tlo, što ga čini savršenim za sadnju ispod crnogoričnog drveća.
Biljka se razmnožava sjemenom koje može proizvesti u ogromnim količinama - i do dva milijuna sjemenki! Zanimljivo je da se naprstak često samostalno zasijava, čime osigurava svoju prisutnost u vrtu godinama nakon prvotne sadnje. Ljubitelj je vode, pa ga treba obilno zalijevati, posebno za suhog vremena i osobito ako je na sunčanom mjestu.
Nadalje, izuzetno je cijenjen među pčelarima jer njegovi cvjetovi obiluju nektarom. Pčele i bumbari rado ga posjećuju, čineći ga važnim dijelom ekosustava.
Otrovnost i medicinska primjena
Zanimljivo je to da se naprstak koristio u medicini još od 18. stoljeća, kada su njegovi ekstrakti prvi put primijenjeni za liječenje srčanih tegoba.
Unatoč svojoj ljepoti, izrazito je otrovan. Svi dijelovi biljke sadrže srčane glikozide poput digoksina i digitoksina, a oni se koriste u farmaceutskoj industriji za liječenje srčanih bolesti. Stoga ako pojedete bilo koji dio ove biljke, vjerojatno ćete imati problema sa srcem, a prije toga iskusiti i mučninu, povraćanje te proljev.