VRIJEME JE ZA RADOVE

Ova nezahtjevna biljka nagradit će vas prekrasnim cvjetovima, a sad je pravo vrijeme za sadnju

09.04.2025 u 11:26

Bionic
Reading

Petunije su prekrasne jednogodišnje biljke koje donose obilje boja u vrt te na terase i balkone, a ovo je pravo vrijeme da ih posadite

Petunije su vrlo zahvalne biljke koje će vam cijele sezone darivati prekrasne cvjetove. Uz minimalne napore u njezi i održavanju, ove cvjetnice će preobraziti vaš vrt, balkon ili terasu u šarenu oazu. Bilo da ste početnik ili iskusni vrtlar, odličan su izbor za unošenje boje i živosti u vanjski prostor.

Poznate po svojim lijepim cvjetovima u obliku trube, petunije su omiljene zbog lakoće uzgoja i dugog razdoblja cvjetanja.

Petunia hybrida pripada porodici Solanaceae (pomoćnice) i potječe iz Južne Amerike. Cvate od kasnog proljeća do prvog mraza, a dolazi u bijeloj, ružičastoj, ljubičastoj, crvenoj, plavoj i žutoj boji te njihovim raznim kombinacijama.

Vrste petunija

Na tržištu se nalazi nekoliko glavnih vrsta petunija: mnogocvjetne petunije s manjim cvjetovima u većem broju, grandiflorе s velikim cvjetovima, koje su osjetljivije na kišu, viseće petunije (Surfinia), idealne za viseće košare i posude, wave petunije, koje se brzo šire i pokrivaju veće površine, te milliflora petunije s minijaturnim cvjetovima i kompaktnim rastom.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Iz sjemena se petunije siju u zatvorenom prostoru 8-10 tjedana prije posljednjeg mraza (siječanj-veljača), a presadnice se sade nakon što prođe opasnost od mraza, obično od sredine travnja do sredine svibnja.

Ove lijepe biljke najbolje uspijevaju u laganom, dobro dreniranom tlu bogatom hranjivim tvarima, s pH vrijednosti između 6 i 7. Zahtijevaju sunčan ili polusjenovit položaj s najmanje šest sati sunca dnevno. Razmak između biljaka trebao bi biti 20-30 centimetara, ovisno o vrsti.

Savjeti za uzgoj

Tlo pripremite kopanjem i dodavanjem komposta ili zrelog stajskog gnoja. Iskopajte rupice dvostruko šire od korijenske grude, izvadite presadnicu iz posude i lagano razrahlite korijenje. Postavite biljku u rupicu tako da je gornji dio zemlje u razini s okolnim tlom te dobro zalijte nakon sadnje.

Petunije redovito zalijevajte, posebno tijekom vrućih dana. Biljke u posudama zahtijevaju češće zalijevanje, ponekad i dvaput dnevno. Izbjegavajte pretjerano zalijevati, što može uzrokovati truljenje korijena, a činite to ujutro kako bi lišće imalo vremena osušiti se tijekom dana.

Što se tiče gnojidbe, koristite tekuće gnojivo za cvatuće biljke svakih oko dva tjedna tijekom sezone rasta. Smanjite gnojidbu na polovicu preporučene doze za petunije koje rastu u sjeni, a biljke u posudama zahtijevaju češću prihranu od onih u vrtu. Redovito uklanjajte ocvale cvjetove kako biste potaknuli daljnje cvjetanje. Kod visećih i wave petunija povremeno odrežite preduge izbojke da biste potaknuli grananje. Sredinom ljeta možete oštro orezati biljke koje su postale izdužene, nakon čega će se obnoviti.

Ako se pojave, lisne uši možete tretirati insekticidom ili sapunicom, tripse (resičare) treba suzbijati insekticidima na bazi piretrina, a protiv puževa i puževa golaća postaviti zamke ili koristiti odgovarajuće granule.

Pepelnicu, prepoznatljivu po bijeloj prevlaci na lišću, tretirajte fungicidom. Siva plijesan, koja stvara smeđe pjege na lišću i cvjetovima, zahtijeva poboljšanje cirkulacije zraka i smanjenje vlage. Truljenje korijena rezultat je pak pretjeranog zalijevanja, pa je potrebno smanjiti ga i poboljšati drenažu.

Za obilno cvjetanje osigurajte biljkama najmanje šest sati dnevnog svjetla te ne pretjerujte s dušičnim gnojivima jer će to poticati rast lišća nauštrb cvjetova. Petunije odlično uspijevaju u kombinaciji s drugim biljkama poput kadifice, verbene i bakope. Za bujnije i kompaktnije biljke povremeno 'štipnite' vrhove izbojaka. U toplijim krajevima posadite petunije tamo gdje će biti zaštićene od jakog popodnevnog sunca.