Ako ste i tijekom zime pripremali vrt za proljeće, u travnju možete početi saditi divne biljke koje će uljepšati svaki prostor
Travanj je, slažu se iskusni vrtlari, jedan od najoptimalnijih mjeseci za sadnju i uzgoj biljaka, osobito onih višegodišnjih.
Inače, proljetna sadnja općenito je prikladnija za vrste koje cvjetaju ljeti ili biljke koje cvjetaju iduće godine jer im to daje više vremena da se ukorijene i sazriju. Međutim postoji nekoliko brzorastućih sorti koje bi mogle dodati malo boje vašem vrtu već za nekoliko tjedana. Bilo da počinjete od nule ili nadopunjujete postojeću shemu sadnje, na raspolaganju vam je mnogo opcija, piše Tom's Guide.
Među njima su trajnice fantastičan izbor za travanjsku sadnju. Ove divne biljke su iznimno zahvalne, što znači da ih možete posaditi već danas i uživati u cvjetovima nekoliko sezona.
Mnoge vrste ne zahtijevaju puno održavanja tijekom jeseni i zime. Prirodno odumiru, a zatim ponovno izrastu u proljeće. Ali ako ih posadite u travnju, možete ih pripremiti za godine uspješnog cvjetanja.
Evo devet nevjerojatnih vrsta idealnih za sadnju u travnju:
1. Slatki grašak
Slatkastog izgleda kao i imena, višegodišnji slatki grašak (mirisna grahorica), odnosno Lathyrus odoratus, biljka je koju odlikuju najčešće ružičasti ili bijeli cvjetovi, a karakterizira ih tek nekoliko velikih lepršavih latica. Budući da je riječ o puzajućoj vrsti, slatki grašak je pogodan za uzgoj uz rešetku ili uz zid te na jarko osvijetljenom području.
Ova je biljka iznenađujuće otporna i prikladna za sadnju nakon što prođe razdoblje mraza. Sjeme slatkog graška može se izravno posijati na otvorenom početkom travnja.
2. Dalije
Dalije imaju brojne obožavatelje, što nimalo ne čudi jer su prepoznatljive po svojim prekrasnim cvjetovima koji dolaze u bogatim nijansama u čitavom spektru boja. Nadalje, ova biljka ne raste iz lukovica, već iz gomolja.
Zakopajte ih nekoliko centimetara ispod zemlje za najbolji rast, ali u području s puno izravne Sunčeve svjetlosti. Ukorijenit će se i rasti slično kao krumpir te tako uživati u toplijem, otopljenom tlu u travnju. Dakle sadnjom u rano proljeće možete se pripremiti za uživanje u tim cvjetovima živih boja cijelog ljeta.
No ako živite u hladnijoj klimi, budite oprezni s preranom sadnjom dalija. Mogu biti osjetljive na mraz, pa bi bilo sigurnije pričekati da taj rizik prođe.
3. Kokotić
Kokotić (Delphinium) je upečatljiv dodatak svakom vrtu sa svojim nizom dugih klasova prekrivenih šarenim malim cvjetovima. Najčešće se nalaze u nijansama plave, a i u mješavini drugih boja.
Kokotić ima dugu sezonu cvatnje te ona počinje u kasno proljeće i traje do ljeta. Na otvorenom ih treba saditi u rano proljeće, ali tek nakon što su nekoliko tjedana ranije posijani iz sjemena. Ako niste sami zasadili sjeme otprilike 10 tjedana prije zadnjeg mraza, bolje je da kupite mlade biljke i presadite ih izravno u dvorište. Odaberite mjesto sa sunčanim jutrima i sjenovitim poslijepodnevom te s dobro drenirajućim i ilovastim tlom.
4. Crnooke Suzane
Izgledajući pomalo kao elegantan hibrid između tratinčica i suncokreta, popularne crnooke Suzane (Thunbergia alata) imaju duge žute latice oko tamnosmeđeg središta. Iako imaju istu boju kao suncokreti, ove su biljke puno manje.
Zahvaljujući svojim relativno velikim središtima, crnooke Suzane same će se zasijati svake sezone. Ovo divlje cvijeće vrlo je popularno među oprašivačima poput pčela i leptira nakon što im se pojave cvjetovi od lipnja nadalje. S uzgojem iz sjemena počnite otprilike šest tjedana prije zadnjeg mraza, a ako živite u hladnoj klimi, to bi moglo biti početkom travnja. Inače, možete kupiti mlade sadnice i posaditi ih izravno, a budući da nisu sve sorte crnookih Suzana trajnice, pripazite i na to prije kupnje.
5. Kolumbina
Cvjetovi kolumbine ili pakujca (Aquilegia) imaju prepoznatljiv izgled s dva reda latica koje obično dolaze u kontrastnim bojama. Možete pronaći sorte u svim nijansama duge, kao i patuljaste te velike. Mali listovi podsjećaju na peršin, a biljka ima duge i tanke stabljike koje mogu doseći i do tri stope u visinu, stvarajući nježan učinak. Budući da kolumbina cvjeta rano u godini i preferira hladne, ali sunčane uvjete, rano proljeće je savršeno vrijeme za sjetvu ovog sjemena. Raspršite ga izravno po tlu i ostavite izloženim svjetlosti kako biste pospješili klijanje. Ako ipak živite u toplijoj klimi, pripazite da biljku uzgajate u djelomičnoj sjeni kako biste je bolje zaštitili od ekstremne vrućine. Ovo sjeme možete posaditi i u zatvorenom prostoru ako vam je tlo pretvrdo početkom travnja. Samo osigurajte dovoljno Sunčeve svjetlosti za klijanje, do 16 sati dnevno.
6. Slamnjak
Slamnati cvijet ili slamnjak (Xerochrysum bracteatum), koji mnogi greškom zamjenjuju za suncokret, postaje sve popularniji zahvaljujući svom atraktivnom izgledu čak i kada je osušen. Cvjetovi su mali i kompaktni, s brojnim sitnim laticama skupljenim oko velikog središta sjemena. Često su latice i središta u kontrastnim bojama, a neke vrste imaju i ombre efekt preko latica. Njihova mala varijacija u veličini i boji također može činiti moderan buket, bez potrebe za dodatnim biljnim vrstama. Budući da mogu podnijeti loše tlo i relativno ih je malo održavati, privlačan su izbor za vrtlare svih razina. Kako biste sami uzgojili slamnato cvijeće, pričekajte do zadnjeg mraza i zatim izravno posijte sjeme na otvorenom.
7. Graničica
Hemerocallis, odnosno graničica, pouzdan je izbor za ljetno cvjetanje jer brzo raste i ima dug životni vijek ako se pravilno brinete o njoj. Može uspijevati u širokom rasponu klimatskih uvjeta, otporna je na sušu i dolazi u puno svijetlih boja, uključujući najprepoznatljiviju žutu sortu Stella D'oro.
Privlači mnoge oprašivače, ali izbjegavajte je saditi ako imate ljubimce jer je otrovna za mačke. Jednodnevne ljiljane možete posaditi i bliže jedan drugome za gušće nakupine cvijeća.
Za uzgoj iz sjemena započnite stratifikacijom sjemena 30 dana na tamnom i hladnom mjestu. Neke sjemenke mogu proklijati tijekom ovog procesa. Posadite sjeme u posudu dovoljno duboku da podrži rast korijena, a zatim održavajte tlo vlažnim. Sadnice se mogu presaditi na otvoreno početkom ljeta.
8. Pupoljka
Ova biljka latinskog naziva Oenothera omiljena je zbog svojih nježnih, blijedo obojenih cvjetova koji se potpuno otvaraju pred kraj dana - otuda im i ime. Raste prilično nisko pri tlu i obično doseže oko metar visine, što je čini dobrim izborom za pokrivanje tla, kao i za dramatičniji prikaz.
Na njoj će izrasti više cvjetova ako je više izložena Sunčevoj svjetlosti. Sjeme možete posijati izravno u tlo početkom travnja jer preferira hladnije okruženje za klijanje. Može proći 3-6 tjedana dok sjeme ne proklija, stoga održavajte tlo vlažnim i budite strpljivi.
9. Sunčana zaručnica
Helenium ili sunčana zaručnica još je jedna biljka vrlo nalik na tratinčice, iako ova vrsta ima tople latice u rasponu od jarkožute do žarkonarančaste i ciglastocrvene. Velika središta sjemena prilično su istaknuta i privlače mnogo oprašivača tijekom sezone cvatnje. Budući da cvjetaju kasnije tijekom godine, mogu biti dobar način da zadržite posjete leptira i pčela sve do kraja ljeta.
Cvjetovi se formiraju na vrhu dugih stabljika te su dugi i tanki. Obično se biljka sadi na sunčanom mjestu i plodnom tlu, pa razmislite o tome da dodate kompost u vrt. Tlo bi trebalo biti dobro drenirano, ali još uvijek vlažno, pa izbjegavajte ovu vrstu ako živite u posebno suhoj klimi.
Uobičajeno je da se ove lijepe biljke uzgajaju iz golog korijena, a treba ih saditi u rano proljeće. Redovito zalijevajte da bi tlo ostalo vlažno, čak i po suhom vremenu. Imajte na umu to da možda neće u potpunosti procvjetati u prvoj godini, ali bi ipak trebale proizvesti neke cvjetove.