AFRIČKI LJILJAN

Ova predivna trajnica ponosi se raskošnim cvjetovima, a odlično podnosi sušu

05.04.2025 u 17:14

Bionic
Reading

Još uvijek nije kasno za sadnju cvjetnih sezonskih ljepotica među kojima je svakako i afrički ljiljan koji će svojom ljepotom svakom prostoru dati poseban šarm

Afrički ljiljan (Agapanthus) je brzorastuća biljka otporna na sušu s prekrasnim cvjetovima divne nijanse.

Riječ je o prekrasnoj trajnici porijeklom iz južne Afrike. Ova atraktivna biljka popularna je zbog svog lijepog lišća u obliku jezičaca i upečatljivih cvjetova koji dolaze u nijansama plavoljubičaste i bijele boje.

Afrički ljiljan je idealna trajnica za rez i sadnju u vrtne posude, kao i za sadnju u pozadini gredice blizu zida ili za rubnjake uz zid, ogradu ili cestu.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Ova omiljena trajnica, porijeklom iz Južne Afrike, u Europu je došla u 17. stoljeću, i od tada je postala nezaobilazan element u oblikovanju mnogih carskih dvorova, ali i tadašnjih vrtova.

Treba naglasiti i kako se razlikuje pravih ljiljana, iako dijele sličan naziv. I dok pravi ljiljani pripadaju porodici ljiljana (Liliaceae), afrički ljiljan pripada porodici sunovrata (Amaryllidaceae) te botanički gledano, radi se o potpuno različitim biljkama. Također, afrički ljiljan potječe iz južne Afrike, dok pravi ljiljani dolaze iz različitih dijelova svijeta, uključujući Aziju, Europu i Ameriku.

Voli sunce

Ova trajnica najbolje uspijeva na potpuno osunčanim položajima, iako tolerira i djelomičnu sjenu. Za optimalan rast treba odabrati zaštićeno mjesto s dobro dreniranim tlom. Ova biljka dobro podnosi priobalne uvjete, uključujući morske vjetrove i slani zrak.

Sadnju afričkog ljiljana najbolje je obaviti u proljeće ili rano ljeto. Prvo iskopajte rupe i postavite lukovice na dubinu od oko 5 cm, s razmakom 30-45 cm. Nakon toga dodajte organsku tvar u tlo prilikom sadnje kako biste poboljšali plodnost, a kad obavite sadnju temeljito zalijte. Afrički ljiljan posebno dobro uspijeva u posudama, gdje ograničen prostor za korijenje potiče bolje cvjetanje. Za sadnju u posude koristite terakota posude i supstrat na bazi tla.

Redovito zalijevajte tijekom sezone rasta kako bi tlo bilo vlažno, ali ne previše mokro. Jednom kad se biljka ukorijeni, trebat će manje vode, osim u vrlo sušnim razdobljima.

U proljeće, kad biljka počne rasti, dodajte uravnoteženog gnojiva. Za biljke u posudama koristite tekuće gnojivo svaka dva tjedna od travnja do pojave cvjetova.

Nakon cvjetanja uklonite ocvale cvjetove kako biste potaknuli novi rast. Krajem zime odstranite stare cvjetne stabljike i suho lišće.

U hladnijim krajevima afrički ljiljan treba prezimiti u zatvorenom prostoru dok u umjerenim klimatskim uvjetima uvijek se uzgaja u posudama koje ljeti mogu biti vani, te se zimi unose unutra. Tijekom zimskih mjeseci najbolje je držati biljke na suhom.