Trendovi u prehrani mijenjaju se svake godine pa se na listi poželjnih namirnica nađu neke nove poput krvavica, ali i one provjerene koje prečesto zaboravimo, a među njima je i koraba
Koraba je u 2106. od svjetskih nutricionista proglašena 'it' namirnicom, a budući da nam je na dohvat ruke, nije loše malo se podsjetiti zašto je tako i kako je sve možemo pripremiti.
Nije lijepa, ali je bogata
Koraba pripada obitelji kupusnjača, a potiče iz sjeverne Europe. Okus joj je negdje između kupusa i bijele repe i iako vas neće na prvu osvojiti osebujnim izgledom, znajte da je izuzetno hranjiva. Može biti zelena i ljubičasta. Lišće je bogato vitaminom A pa predstavlja sjajan izvor nutrijenata za zdravlje očiju.
Ovo povrće spada u kategoriju namirnica koje tijelu daje energiju i sprječava umor. No može pomoći kod stabilizacije šećera u krvi, ublažava zdravstvena stanja kao što su hipoglikemija i dijabetes. Također je odlično kod mršavljenja jer je bogato vlaknima, karotenoidima (vrsta antioksidanta) te vitaminima A, B, C i K, a siromašno kalorijama. Šalica sirove korabe im oko 36 kalorija.
Kupovanje i čuvanje
Kada birate korabu, gledajte one manje, bez mrlja i pukotina, a lišće također ne smije imati nikakva oštećenja i biti jako uvenulo. Ako je koraba na dodir meka ili listovi žućkaste boje, nemojte je kupiti. Nakon što je kupite čuvajte je u hladnjaku, ali probajte što prije iskoristiti dok je svježa.
Jela s korabom
Prije nego dođete do unutrašnjosti, treba je dobro oguliti i maknuti svu neuglednu koru. Može se jesti sirova pa je odlična za salate, ali se i odlično slaže s kremastim preljevima.
Jedan od najjednostavnijih načina pripreme je da je ogulite, skuhate, pasirate pa začinite. Možda neće biti mekana kao pire krumpir, no zato ima svoj poseban okus. Drugi je pak da je narežete na kockice i pečete u rerni pa ćete imati ukusan prilog. Također, lišće je jestivo pa ga nemojte baciti, već otiđite korak dalje i pripremite kao blitvu ili kelj.