Saudijska Arabija jedina je zemlja u svijetu koja od svoga postanka 1932. godine ženama uskraćuje vozačku dozvolu. Novim spotom 'Loše djevojke', u kojem zamotane cure razuzdano jure automobila prašnjavom pustinjom, britansko-tamilska reperica M.I.A. imala je namjeru svratiti pozornost na taj problem, ali je zbog nedostatka hrabrosti polučila suprotan učinak
Na prašnjavoj pustinjskoj cesti utrkuju se automobili, presreću jedan drugog i, nagnuti na bok, žongliraju na dva kotača. Za volanima su žene, samo žene, umotane u marame, iz kojih vire tek crne oči. One mahnito voze, pjevaju i otkačeno plešu, malo erotski, malo ratoborno. Malo seksa, malo benzina. Sa sunčanim naočalama i s oružjem u rukama, luduju po haubama dok muškarci u tradicionalnim bijelim arapskim galabijama i kefijama na glavi stoje uz trkaču pistu kao pasivni promatrači.
Tako izgleda najnoviji glazbeni video raperice M.I.A.-e nazvan 'Bad Girls' (Loše djevojke), premijerno prikazan sredinom veljače na MTV-u. Nakon spektakularnog nastupa u društvu Madonne i Nicky Minaj u poluvremenu finala američkog SuperBowla, kada je milijunskoj publici pokazala srednji prst, M.I.A. se najnovijim singlom pobrinula za nove reakcije publike. Naime, kulisa za vozačke eskapade njezinih loših cura je Saudijska Arabija u kojoj je žena za volanom tabu.
Zemlja koja je silno bogatstvo stekla prodajući naftu, jedina u svijetu ženama još od 1932. zabranjuje upravljanje automobilom. Sa Zapadnog stajališta neshvatljivo, za arapske pojmove način kako ženu sačuvati od 'grešne napasti' da bez kontrole dođe u dodir s muškim svijetom, policajcem ili automehaničarom, na primjer. U zemlji dogovorenih brakova, žena ne napušta kuću bez vozača ili nekoga od najbližih rođaka, bez obzira ide li na posao, u posjet ili na kavu prijateljici, u školu, kupnju ili liječniku. U obiteljima koje ne mogu izdvojiti 400 eura mjesečno za vozača, život žena, naročito zaposlenih, bez javnog prijevoza, prilično je kompliciran. Unatoč prosvjedima i akcijama da se ukine rigorozan zakon, saudijski kralj Abdullah i dalje ostaje tvrd. Prošle godine donio je zakon o glasačkom pravu žena i njihovom sudjelovanju na lokalnim izborima od 2015. godine, ali za volanom još nemaju nikakve šanse.
I, dakako, kada M.I.A. sjedne za volan, pa još k tome na krovu automobila izvodi kukovima kružne pokrete nedvojbenog značenja i kaže da 'loše djevojke žive brzo i umiru rano', nije čudo da je spot proglašen provokacijom. S 'Lošim djevojkama' britansko-tamilska glazbenica ne upušta se prvi put u političke teme. Zajedno s francuskim filmskim režiserom Romainom Gavrasom, autorom i ovoga spota, već je izazvala reakcije videom 'Born Free' (Rođen slobodan) u kojemu paravojna jedinica muči i ubija civila i puca u glavu dječaka dok mladić aktivira ručnu bombu. Politički aktivna, zalagala se je za prava Tamila, Palestinaca i Afroamerikanaca, zbog čega je imala problema s vlastima SAD-a oko ulaska i izlaska iz zemlje. Mathangi Maya Arulpragasam porijeklom je Tamilka, rođena u Velikoj Britaniji, a odrastala u tamilskom gradu Jaffni na Sri Lanki, gdje joj je otac bio politički aktivist i osnivač revolucionarne studentske organizacije Eelam za borbu protiv diskriminacije Tamila te nije slučajno da je za umjetničko ime izabrala M.I.A. - vojni pojam za pilote, vojnike i mornare nestale u akcijama.
I dok u pjesmama govori o siromašnima i žrtvama, privatno za partnera bira glazbenika i poduzetnika Boba Bronfmana, potomka jedne od najbogatijih i najutjecajnijih židovskih obitelji u Kanadi. Bobov djed je osnivač i vlasnik jedne od najvećih kompanija za proizvodnju alkohola u svijetu, Seagram, te ni Bob nije siromašak, a ni 36-godišnja M.I.A. se u ime aktivizma ne odriče udobnosti. Pa ni kada snima spot 'Loše djevojke'. Umjesto na originalnoj lokaciji, snimljen je u Maroku, jer – kako je izjavila uz smijeh– 'nije željela završiti u zatvoru'. Nakon kontroverznih reakcija i 25.000 komentara gledatelja na internetskim stranicama u samo dvadesetak dana nakon prikazivanja spota, novinari joj zamjeraju to što radije govori o automobilima i modi (ona je i modna dizajnerica) nego o ženskim pravima.
A Saudijkama nije do smijeha. 'Ako su žene proroka mogle jašiti na devama i konjima, zašto mi ne možemo voziti auto?'- pita aktivistkinja Sohila Sein el Abidin. U razgovoru s američkom novinarkom Barbarom Walters kralj Abdullah prorokovao je 'dan kada će i naše žene voziti automobile', ali je organizatorica protesta protiv zabrane Amal al- Scharif završila deset dana u zatvoru i puštena tek nakon potpisanog obećanja da neće voziti, ni razgovarati s medijima. Internetska kampanja Women2Drive, jedna od mnogih 'za' i 'protiv', poziva žene na proteste, ali kraljev brat, princ Sultan, izjavljuje da će se odgovorni pozabaviti tim pitanjem, kada ih to zatraže očevi, supruzi i braća, no ako oni to ne žele, 'neće ih na to siliti'.
Informatičarka Manal el-Scharif završila je u zatvoru, jer je na Fecebooku objavila svoju snimku za volanom, objašnjavajući kako joj je nemoguće organizirati posao i brigu za petogodišnjeg sina bez auta. Tražila je kraljevo pomilovanje, ali zatvor joj je produljen, jer se nije pokajala. Prošle godine jedna je saudijska 'bad girl' zbog vožnje gradom osuđena na drakonskih deset udaraca bičem, a list Okaz piše o 19-godišnjoj Mariam iz Džide kao prvoj Saudijki u povijesti koja će dobiti vozačku dozvolu, ali zato što odlazi na operaciju za promjenu spola. Princeza Amira al-Taweel, 30-godišnja supruga najbogatijeg saudijskog tajkuna, princa Alwaleeda bin Talala, teškog više od 16 milijardi dolara, ima međunarodnu dozvolu, ali ne može voziti u vlastitom gradu. Ta iznimno aktivna humanitarka putuje svijetom, a kod kuće se bori za prava sunarodnjakinja da se slobodnije kreću vlastitom zemljom.
A spot M.I.A.-e nije dočekan s oduševljenjem, ne samo među ultrakonzervativcima, nego i među zagovornicama promjene zakona, što najbolje dokazuje jedna ojađena saudijska blogerica koja zdvojno zaključuje da je M.I.A. nanijela više štete no koristi, jer 'konzervativnim protivnicima žena za volanom takav video samo potvrđuje uvjerenje da je riječ o smišljenom programu kojim Zapad želi uništiti moral saudijske žene'. Riječ je o unutrašnjem saudijskom problemu, piše blogerica, kojemu nije potrebna takva vrsta površne medijske pozornosti.