SVE SE VRAĆA

Priznajte, najmrskiju rečenicu u odgoju ipak ste rekli djeci

08.07.2014 u 08:00

Bionic
Reading

Nekad su kućanstva imala fiksne telefone, a oni malo napredniji posjedovali su bežične. Bili su pričvršćeni na zid ili smješteni na komodama uz kauč. Nije bilo interneta, kompjutora, smartphonea. Dogovori za kavu ili druženja s djecom nisu se mogla otkazati u zadnji čas. Danas su se vremena bitno promijenila. I htjeli-ne htjeli, svi ćemo barem jednom djetetu reći tako iritantnu rečenicu: 'Znaš, kad sam ja bio mali...'

Danas se drukčije komunicira, igra, do informacija se dolazi na drugi način. A današnja djeca sasvim spretno već s tri ili četiri godine barataju terminima poput laptop, YouTube, iPhone.

Moderno doba preplavile su brojne tehnološke promjene koje se odvijaju velikom brzinom da ih starije generacije jedva mogu pratiti. Djetinjstvo je promijenjeno iz temelja.

Njima je sve je to normalno, a mi se pretvaramo u naše roditelje i suzdržavamo se da ne kažemo izreku koja nam je toliko išla na živce - 'Znaš, kad sam ja bio mali…'

Evo kako je to izgledalo nekada, a kako danas.

Fora igračke

Današnji klinci imaju tako zgodne i kul igračke. Od koncepta do dizajna, od motoričkih, društvenih i inih igara sve pršti bojama i modelima. Mnogo tih igračaka produkt je suvremenih tehnologija, puni igrica i raznih aplikacija. Iako ponekad nostalgično razmišljamo o svim onim igrama s pijunima i drvenim pločama i neelektroničkim napravama, šarene kompjutorske igre potiskuju ih sigurnim korakom.


Dostupnost crtića

Imate kompjutor, laptop, TV, tablet na kojem su minimalno tri dječja programa s non-stop crtićima. Nema više slatkog iščekivanja do večernjeg crtića koji će im uljepšati dan. Njihove dileme svode se na to koji crtić žele gledati, i to gledati odmah i sada. Tražilica je tu, samo se trebaju strpjeti dok utipkate želju.

Šarene zabave

Mame i tate za svoje najmilije sada organiziraju što šarenije tematske zabave, a proslava dječjeg rođendana u najmanju ruku sliči na organizaciju mini svadbe. I naše su mame kuhale i pekle kolačiće, no nekako nam se čini da nije bilo tako velike pompe. Ludi, otkačeni dječji rođendani, bilo kod kuće ili u igraonici, postali su sve češća praksa.

Porast alergija

Prije su djeca nosila svoje sendviče u školu, a bilo je manje alergija na hranu. Od kasnih devedesetih, broj alergija među djecom narastao je za oko 50 posto. Naime, jedno od 20 djece danas ima intoleranciju na neku vrstu hrane.

Brige oko zdrave i organske hrane

Roditelji su danas više nego ikad opterećeni hranom koju serviraju svojoj djeci. Prije nije bilo govora o aditivima BPA u plastici, nedostacima hormona i sl.

Nedostatak igre postaje kao epidemija koja se širi

Dječje igre skrivača, lovice, preskakanja konopa polako izumiru, a djeca se sve manje znaju zaigrati. Stručnjaci upozoravaju kako manjak igranja može uzrokovati i neke psihičke probleme. No danas se pojavljuje i druga vrsta problema. Naime, djeca su toliko opterećena raznim aktivnostima da im ostaje vrlo malo vremena za obično igranje u parkiću. A i velik dio slobodna vremena ispunjen je igranjem igrica i gledanjem TV-a.

Dosada? Što je to dosada?

Iako je za djecu dobro da s vremena na vrijeme nauče što je to dosada, jer će samo u tim situacijama njihova mašta i kreativnost doći do izražaja. No uza sva tehnička pomagala puna šarenih igrica, sve je manje jaukanja po kući i zapomaganja 'Dosadno mi jeeee'.

Izgubljeni fotoalbumi

Neka najranija lijepa sjećanja mnogi vežu uz obiteljske fotografije i albume koje smo kao mali rado prelistavali. Natuknice pored fotografije na kojima piše gdje je snimljen: albumi složeni poput knjiga na polici lijepih uspomena. Zamijenili su ih digitalni fotoalbumi, dokumentiranje svega na kameri, printane slike ili bezbroj fotografija sačuvanih na nekom hard disku.

No s druge strane prednost je to što današnji mališani imaju više slika, više videa, više uspomena. I sve to snimljeno najsuvremenijim mobitelima koji rade jednako kvalitetne slike i videa, kao nekad kamere i fotoaparati.

Nova terminologija

Iako imaju samo tri ili četiri godine, mnogi mališani znaju upotrijebiti riječ 'mrtav'. I to u kontekstu 'kompjutor mi je mrtav'. I onda ga jednostavno restarta, ponovno uključi i kompjutor radi. Već s nekoliko godina života znaju što je iPad, iPhone, Youtube. Nakon ovoga osjećamo se nekako staro, no opet s druge strane to je njihova realnost i nešto sasvim normalno što moramo prihvatiti. Uz pokoji put, ipak dozvoljen komentar: 'Znaš, kad sam ja bio mali…'