Netflixova serija 'Adolescencija' postavila je u fokus javnosti opasan fenomen incela i njihova utjecaja na mlade
Serija, koju su kreirali Stephen Graham i Jack Thorne, prikazuje kako 13-godišnji dječak Jamie Miller ubija školsku kolegicu nakon što ga je ona označila kao incela.
'Adolescencija' ne nudi jednostavna rješenja, ali potiče važne razgovore između roditelja i djece o utjecaju interneta, društvenih mreža i ekstremističkih ideologija na razvoj mladih ljudi.
Termin incel skraćenica je od involuntary celibate (nevoljni celibat) i odnosi se na zajednicu pretežno heteroseksualnih muškaraca koji se definiraju kao nesposobni pronaći romantičnu ili seksualnu partnericu unatoč tome što to jako žele. Ova subkultura karakterizirana je mržnjom prema ženama (mizoginijom), a ona se često manifestira govorom mržnje ili nasiljem. Inceli vjeruju da su žene genetski inferiorne muškarcima i osjećaju da imaju pravo na seksualne odnose s njima. Umjesto da traže konstruktivne načine za poboljšanje svog života, okreću se online forumima i zajednicama koje ih uvjeravaju da problem nije u njima, već u ženama i društvu.
Ironično, termin incel nije osmislio muškarac, već mlada žena imena Alana sredinom 1990-ih, stvorivši web stranicu Alana's Involuntary Celibacy Project kako bi razgovarala o svojim osjećajima sramežljivosti i 'društvene nespretnosti'.
Zašto je subkultura incela opasna?
Zajednice incela postale su povezane s ekstremizmom i terorizmom. Od 2014. godine zabilježeno je više masovnih ubojstava, uglavnom u Sjevernoj Americi, koja su počinili samoproglašeni inceli. Neki pripadnici ovih zajednica glorificiraju nasilje i počinitelje poput Elliota Rodgera, kojeg često nazivaju svojim 'svecem'.
Subkultura incela predstavlja javnozdravstveni i sigurnosni te rizik od radikalizacije mladih muškaraca, opasnost od samoubilačkih misli i poticanja na nasilje, kao i put prema drugim ekstremističkim ideologijama, uključujući bijeli supremacizam.
Kako inceli utječu na mlade?
Serija 'Adolescencija' prikazuje da ideologija incela nije rezervirana samo za odrasle muškarce na mračnim internetskim forumima, već se širi među tinejdžerima koji tek formiraju svoj identitet. U seriji tako Jamie Miller biva izložen ovim idejama online, što ga vodi prema nasilju.
Posebno su ranjivi dječaci i mladi muškarci koji osjećaju se odbačeno i izolirano, imaju nisko samopoštovanje i nesigurni su oko svog izgleda, negativno se uspoređuju s drugim muškarcima i traže objašnjenja za svoju usamljenost.
Britanski premijer Keir Starmer podržao je prikazivanje serije 'Adolescencija' u školama, rekavši: 'Ovo nasilje koje provode mladi muškarci, pod utjecajem onoga što vide online, stvarni je problem. Odvratno je i moramo se suočiti s tim.'
Roditelji i nastavnici često nisu svjesni toksičnih ideologija koje utječu na mlade pod njihovom skrbi.
Kao što je profesor Ante Bagarić iz Klinike za psihijatriju Vrapče istaknuo u svojoj nedavnoj objavi na Facebooku, čak i u naizgled funkcionalnim obiteljima mogu postojati emocionalne nefunkcionalnosti koje otežavaju komunikaciju.
'Jedan primjer mi je posebno zapeo za oko. Otac (briljantni Stephen Graham) pokušava uključiti sina u što više izvannastavnih aktivnosti, pa tako dolaze i do nogometa. Sin loše igra, pa ga stavljaju na gol. Ali je loš kao golman i drugi roditelji mu se smiju (koncept projektivne identifikacije u grupi – žrtveni jarac). Očekivano, i sin i otac osjećaju veliki sram u ovoj situaciji. Ali obojica biraju katastrofalna emocionalna rješenja za ovu neugodnu situaciju (jasno da su njihovi izbori dominantno nesvjesni). Sin lako podnosi smijanje suigrača i roditelja, ali razumijeva da je ocu vrlo teško te prekida bilo kakvu komunikaciju s njim (nisam ga mogao, smio, htio pogledati cijelo vrijeme). Otac također lako podnosi smijeh roditelja, ali razumijeva da je sinu iznimno teško i prekida emocionalnu komunikaciju s njim (krio sam pogled od njega). Ustvari obojica biraju isti, vrlo devastirajući emocionalni mehanizam. Obojica pokušavaju napraviti najviše za onog drugog, ali nikako ne prepoznaju stvarne potrebe onog drugog. U ovakvim situacijama traže se i brzo nalaze rješenja (promjena trenera, tima, sporta, aktivnosti), ali odnos postaje sve gori i gori', stoji između ostalog u njegovoj objavi.
Razgovor s djecom o incelima može pomoći prepoznati rane znakove radikalizacije, razviti kritičko razmišljanje o sadržaju na internetu, izgraditi zdravije stavove prema odnosima i emocijama, kao i spriječiti potencijalno nasilje i samoozljeđivanje.
Serija 'Adolescencija' ne nudi jednostavna rješenja, ali potiče važne razgovore između roditelja i djece o utjecaju interneta, društvenih mreža i ekstremističkih ideologija na razvoj mladih ljudi.