Radnici su pod sve većim stresom i pritiskom te sve zabrinutiji hoće li zadržati svoj posao, pokazuju rezultati istraživanja koji navode da čak četvrtina zaposlenih strahuje da bi mogli izgubiti radno mjesto
U britanskoj studiji navodi se kako su ovo najgori rezultati u proteklih 25 godina te da strah od potencijalne nezaposlenosti muči milijune radnika.
Ovakva su mjerenja u Velikoj Britaniji započela 1986, a uposlenici se anketiraju svakih šest godina. Najnoviji rezultati za 2012. pokazuju da radna snaga nikada nije prolazila kroz tako težak period.
Utvrđeno je kako rekordnih 40 posto radnika kaže da moraju raditi jako brzo ili puno najmanje tri četvrtine svog radnog vijeka.
Gotovo 60 posto kaže da velik dio svog radnog dana rade pod pritiskom kratkih rokova.
A strah od gubitka posla nikada nije bio veći. Jedan od četiri radnika strahuje da će postati nezaposlen, što je veća stopa nego one zabilježene u prethodnim gospodarskim krizama.
U studiji se među krivcima toga stresa navodi i tehnologija koja je uposlenike učinila stalno dostupnima te izbrisala granicu između radnog i slobodnog vremena te radnog tjedna i vikenda.
Studija upozorava kako su veća konkurentnost, recesija i sve veća stopa nezaposlenosti također imali utjecaja. 'Promijenio se odnos snaga između poslodavaca i uposlenika', piše u izvještaju koji navodi kako su i otpuštanja, kao rezultati reorganizacija poduzeća, pripomogli strahu od nezaposlenosti.
Autor studije, profesor Francis Green, kaže kako nove tehnologije tjeraju uposlenike da rade stalno, u pauzama, kod kuće te da se radni dan često proteže duboko u noć.
Profesor Cary Cooper sa Sveučilišta u Lancasteru objašnjava kako je tehnologija promijenila živote radnika.
'Danas se od radnika zahtijeva trenutačna reakcija. Sada smo bombardirani e-mailovima na koje treba reagirati odmah.'
Studija ističe kako atmosfera straha koja postoji na mnogim radnim mjestima proizvodi previše stresa koji šteti uposlenicima, a nije dobro niti za gospodarstvo, piše Mail Online.