VEGE VODIČ

Rajska mjesta za vegetarijance

27.05.2011 u 07:00

Bionic
Reading

Ukoliko meso nije hrana koju želite imati na svom jelovniku, izbor mjesta za odmor može biti sužen, posebno ako izgarate od želje da posjetite stepe središnje Azije ili unutrašnjost južnoameričkog kontinenta. Ipak, neke se zemlje s pravom nazivaju rajem za vegetarijance

Među svjetskim metropolama, vegetarijanska gastro prijestolnica bez premca je London u kojem, od uličnih štandova do profinjenih vrhunskih restorana, možete uživati u fantastičnim bezmesnim jelima.

Gdje je Hrvatska na vege mapi?

Iako Hrvatska kao turistička zemlja očekuje i goste koji ne jedu meso i ribu, vegetarijanska ponuda nije najjači adut hrvatskog turizma. Na to je u jeku prošlogodišnje turističke sezone upozorila i udruga Prijatelji životinja. Smatraju da se Hrvatska nije nimalo prilagodila sve većem broju turista vegetarijanaca koji očekuju odgovarajuću ponudu u skladu s njihovim životnim stilom. Osim na strance, podsjećaju i na 150 tisuća hrvatskih vegetarijanaca koji su također zakinuti za odmor lišen briga oko prehrane. Sve to mnoge tjera da svoj odmor provedu izvan Hrvatske.

U istraživanju američke organizacije za prava i zaštitu životinja PETA, na vrhu ljestvice našli su se još New York, Melbourne i Bombay te San Francisco koji je već godinama domaćin Svjetskog vegetarijanskog festivala.

S više od 100 vegetarijanskih restorana, po tvrdnjama portala Happycow, rajsko mjesto vegetarijancima je i Singapur. Uz zavidan broj restorana, singapurska kuhinja vegetarijansku krunu zaslužuje i zbog utjecaja raznih kuhinja u kojima je povrće glavna prehrambena namirnica. Među njima je svakako i gastronomska tradicija Indije, zemlje s najviše vegetarijanaca na svijetu

Indija

Uglavnom zbog vjere i duhovnih učenja, Indija je zemlja s najviše ljudi koji ne jesu meso. U tome se posebno ističe južni dio indijskog potkontinenta gdje se 'mesožderi' smatraju čudacima. Dva su jela posebno obilježila indijsku kuhinju – thali i dosa. Thali je pladanj s više različitih jela, ovisno o regiji, uz obavezan dodatak riže, povrća, umaka od curryja ili jogurta. Sve se servira u posebnim zdjelicama složenima na istom velikom tanjuru. Dosa je palačinka od rižinog brašna, a puniti se može raznim kombinacijama povrća, umaka i začina.

Italija

Veliki izbor voća i povrća na talijanskim tržnicama

Naravno, Italija je domovina pizza i tjestenina, no svakako se isplati istražiti iskonsku kulinarsku tradiciju u kojoj posebno mjesto zauzima kruh, pogača 'focaccia' ili tanki, hrskavi 'pane fresa', po mogućnosti sa Sardinije. Lokalne tržnice pune su divota poput raznih vrsta maslina, sušenih rajčica, mariniranih artičoka i paprika. Jedete li k tomu i sir, ne zaboravite kušati pecorino, taleggio ili modri dolcelatte koji je boju poprimio ležeći u crnom vinu. Svaka regija ima svoje adute. U Umbriji su to crni, a u Piemontu bijeli tartufi, šparoge u Venetu, a kapari na Siciliji.

Maroko

Zbog utjecaja mnogih naroda koji su stoljećima prolazili ovom zemljom, marokanska kuhinja jedna je od najraznolikijih u sredozemnom prstenu. Posebno što se tiče začina, ali i širokog spektra plodova zemlje, od mediteranskih do tropskih. Zanimljive su i kombinacije okusa, no pripazite jer ne moraju sva povrtna jela nužno biti spravljena bez mesa. Za kuskus, primjerice, u restoranu treba naglasiti da želite strogo povrtni. Tu su i sljedovi toplih i hladnih salata, umaci i neizbježan namaz humus. Tijekom ramazana jede se harira, juha od leće, rajčice i začina, a uz sve se poslužuje arapski kruh 'khubz'.

Libanon

Dio ugođaja s vegetarijanskog festivala u Phuketu

'Meze' je fantastična izmišljotina – zašto bi na stolu bilo samo jedno ili dva jela, kad cijeli stol, za predjelo naprimjer, možete napuniti hrpom malih jela veličine zalogaja. Povrće koje će uslijediti u glavnom jelu Libanonci rado prže, pohaju, mariniraju, peku, kuhaju, a sve je popraćeno obiljem svježih povrtnica, salata i aromatičnih umaka, uz okuse češnjaka i maslinova ulja. Ne zaboravite razne vrste kruha, savijača i kolača, kao ni nezaobilazni namaz od sezama, tahini.

Tajland

Poput San Francisca, i Tajland ima vegetarijanski festival. Svake se godine održava u Phuketu pod imenom Kin Jay i traje deset dana. Izvorno ima kineske korijene, što ne čudi s obzirom na to da na tom području žive mnogi Tajlanđani kineskog porijekla. Zamišljen je kako bi se kroz deset dana vegetarijanskom dijetom doživjelo duhovno pročišćenje, a turistima predstavlja sva bogatstva kuhinje u kojoj je važan ne samo dobar okus, nego i reprezentativan izgled. I u ostatku godine vegetarijanci mogu uživati u raskošnim povrtnim jelima oplemenjenima okusima curryja, papaje, kokosovog mlijeka, agruma i aromatičnih začina, uz nezaobilaznu porciju riže.