Japanke, koje obično doživljavamo kao praktičnu obuća za bazen ili šetnju po vrelom pijesku, doživjele su luksuznu transformaciju zahvaljujući renomiranom brendu The Row, koji ih prodaje po vrtoglavoj cijeni od 690 dolara, odnosno 620 eura
Što biste mislili o japankama čija je cijena čak 620 eura? Biste li ih kupili?
Omiljena ljetna obuća od gume, posve neočekivano je postala predmetom brojnih rasprava, a riječ je o luksuznoj varijanti koju je lansirao popularni američki modni brend The Row, koji su s velikim uspjehom pokrenule poznate glumice Mary-Kate i Ashley Olsen, zvijezde 'Pune kuće'.
Natikače koje su zbog svoje paprene cijene više prikladne za šetnju palubom jahte nego za plažu, izazvale su burne reakcije.
Brend The Row, poznat po minimalističkim komadima po vrlo visokim cijenama, obožavaju poznate fashionistice i zaljubljenice u modu dubljeg džepa.
vrhunski look
Božanstvena haljina: Prelijepa plemkinja sve je zasjenila spektakularnim izdanjem
Često se opisuje i kao američka varijanta europskih luksuznih kuća poput Loro Piana ili Celine iz ere Phoebe Philo. Njihov fokus na bezvremenske komade privukao je pozornost slavnih poput Kendall Jenner i Gigi Hadid, koje redovito nose njihove kreacije. Brend je takođe poznat po ekskluzivnosti - sa samo nekoliko trgovina diljem svijeta i ograničenom nazočnošću na društvenim mrežama. Njihova filozofija 'manje je više' očituje se kroz neutralnu paletu boja, precizno krojenje i izbjegavanje vidljivih logotipa.
No ove japanke, koje nemaju posebne dizajnerske karakteristike osim malog logotipa na ulošku, izazvale su polemiku, ali i listu čekanja na online stranici brenda.
Reakcije iz svijeta mode
Stella Bugbee, novinarka The New York Timesa, opisala je svoj susret sa ovim sandalama u prodavnici Nordstrom na 57. ulici: 'Podigla sam jednu iz radoznalosti i ostala zapanjena kada sam vidjela cijenu od 690 dolara'. Jacob Gallagher, modni urednik, priznao je da ga cijena nije šokirala zbog njegovog dugogodišnjeg iskustva u praćenju luksuzne mode. Misty White Sidell dodala je da je ova cijena zapravo očekivana za ovaj brend.
Bugbee je istakla da nema načina da se opravda takva cijena za japanke koje nemaju trajnost poput loaferica ili čizama. Sidell je dodala da ove sandale jasno oslikavaju jaz između bogatih i siromašnih.
Gallagher je pak branio japanke tvrdeći kako simboliziraju određeni stil života kojem ljudi teže: 'Mogu zamisliti nekoga tko opravdava kupnju rečenicom: 'Osjećam se kao da sam na St. Bartsu.'. Bugbee se složila da luksuzna moda često predstavlja alternativnu stvarnost, ali je izrazila nezadovoljstvo praksom brendova koji često reinterpretiraju postojeće proizvode kako bi ih predstavili kao luksuzne verzije.
Sidell je ukazala i na širi problem u modnoj industriji: stagnaciju ili pad prodaje kod velikih grupacija poput LVMH-a i Keringa, jer potrošači odbijaju obične predmete koji se prodaju kao luksuzni samo zbog visokih cijena.
Bugbee je zaključila da japanke možda predstavljaju granicu ovog trenda pretvaranja običnih predmeta u luksuzne. Gallagher je dodao i istaknuo kako postoji tržište za ovakve proizvode jer bogatstvo omogućava potrošačima opravdavanje takve kupovine.
Ipak, Stella Bugbee se nije složila s argumentom tržišne održivosti: 'Moramo procjenjivati vrijednost nečega izvan njegove tržišne održivosti'.