LAKO SE OŠTETI

Što nikako ne biste smjeli prati u perilici posuđa

10.06.2014 u 11:22

Bionic
Reading

Iako u početku prilično revno provjeravamo koje se posuđe može, a koje ne može prati u perilici, s vremenom neminovno postajemo lijeni i u nju trpamo sve što zaprljamo. Sigurno se i vama potkrala kakva plastična posuda koja baš i nije bila stvorena za perilicu, što je bilo itekako vidljivo nakon pranja

A oštri noževi? Ma nema veze, što im može biti? Fini porculanski servis koji ste naslijedili od bake? Ma kome se da mučiti s ručnim pranjem, pa što mu se može dogoditi? To su klasične pogreške koje više-manje svi radimo. Iako je perilica posuđa kućanski aparat bez kojeg dobar dio današnjih kućanstava ne može ni zamisliti život, za neke je kućanske predmete jednostavno pregruba.

Prije nego se bacite na punjenje nove runde prljavog posuđa dobro pripazite što u nju stavljate:

Kvalitetni noževi
Noževi su osjetljiviji nego što mislite, a tijekom procesa pranja u perilici, zbog miješanja vode, oni tupe. Osim toga, zbog udaranja u druge objekte za vrijeme pranja na njima se stvaraju ogrebotine.

Posuđe od lijevanog željeza
Prilikom pranja u perilici skida se zaštitni sloj s posuđa od lijevanog željeza, što dovodi do hrđanja.

Drvene kuhače i špatule
Prije nego bilo koji drveni komad posuđa stavite u perilicu provjerite upute proizvođača. Drveni predmeti mogu lako puknuti te izgubiti dijelove ili gornji završni sloj.

Kristal i rukom oslikano staklo
Nikad, ali baš nikad kristal ne bi smio završiti u perilici. Jednako kao i rukom oslikano staklo, osjetljiv je na toplinu pa uslijed visokih temperatura lako puca. Osim topline, oštećuje ga deterdžent za strojno pranje, zbog čega gubi sjaj.

Pozlaćeni pribor za jelo
Ovakav pribor nikako nije stvoren za strojno pranje. Ako ste ga već kupili, znači da ste 'pali' na njegovu boju, a nju će izgubiti bude li se prao u perilici.

Lonci i tave sa zaštitnim slojem protiv lijepljenja hrane

Ne da vam se prati teflonske tave na ruke? Razmislite dvaput, jer se zaštitni sloj gubi strojnim pranjem pri visokim temperaturama.

Noževi sa šupljim drškama
Jednostavno nisu dovoljno čvrsti da izdrže nimalo nježan ciklus pranja u perilici. Kod takvih je noževa oštrica ljepilom pričvršćena za dršku i uslijed visokih temperatura olabavi i otpadne.

Aluminijske zdjelice za jednokratnu upotrebu
Ovim se zdjelicama zapravo neće dogoditi ništa bitno, ionako su stvorene da ih jednom upotrijebite i bacite. No ako vam je teško odvojiti se od njih, bolje je da ih ne perete u perilici jer bi mogle ostaviti crne mrlje na ostalom posuđu.

Plastične posude za jednokratnu upotrebu
Neko plastično posuđe može se prati u perlici, no zdjelice od sladoleda i jogurta nikako ne spadaju u tu kategoriju. Ako ih već želite sačuvati, onda ih operite ručno jer će se rastopiti u perilici.