FRIZURA U BROJEVIMA

Što se krije iza trenda popularnih šiški?

10.03.2013 u 08:34

Bionic
Reading

Šiške mogu biti neodoljive, upotpuniti frizuru i dati vam sasvim novim look, no isto tako kada ih jednom odrežete, možete zažaliti istoga trenutka. Osim toga, jedno vrijeme su bile i vrlo popularna alternativa za skrivanje bora na čelu, a trend šiški seže daleko u prošlost u raznim oblicima i namjenama

Oko 2500 godina prije Krista supruga egipatskog provincijskog upravitelja Mitryja nosila je kovrčave šiške preko čela.

U šestom i sedmom stoljeću prije Krista žene u Grčkoj nosile su tri do četiri pramena kose preko čela.

Tisuću godina kasnije, muškarci i dječaci u Europi nosili su šiške duljine oko 2,5 centimetara, dok su žene u to vrijeme izbjegavale takve frizure, piše Yahoo Shine.

U 15. stoljeću jedan konzervativni svećenik u Europi ustvrdio je da je rezanje i kovrčanje šiški na čelu kod žena znak taštine i naginjanje moralnom grijehu.

Slavnom Michelangelu trebale su približno tri godine da stvori kip Davida, a kako bi naglasio profil tog biblijskog junaka, umjetnik mu je napravio i neobičnu frizuru s dugim šiškama.

Tijekom 1860-ih godina koristio se termin 'bangtailed' koji je opisivao konje kojima su skraćeni pramenovi dlake na repu. Tek desetak godina nakon 1860-ih godina pojam 'šiške' počeo se koristiti prilikom opisivanje frizura.

Frizer Sydney Guilaroff imao je svega 16 godina kada je 1923. godine glumici u nijemim filmovima Louise Brooks napravio za tadašnje pojmove posve novu frizuru. Kratki bob oštrih rubova s ravno rezanim šiškama ubrzo je postao pravi nacionalni trend.

Samo pet godina kasnije, glumica Claudette Colbert došla je kod istog tog frizera, koji je tada radio u frizerskom salonu Antoine's na njujorškoj Petoj aveniji, te zatražila frizuru sa šiškama. Upravo je tu frizuru The New York Time prozvao Claudettinim 'zaštitnim znakom do kraja života'.

Zahvaljujući filmu 'Cleopatra' u kojemu je 1934. godine glumila Claudette Colbert, uvijač za kosu postao je vrlo popularan proizvod, a reklame su obećavale da pomoću njega svaka žena može imati šiške baš poput Kleopatre.

Tridesetak godina kasnije i sama Elizabeth Taylor u ulozi Kleopatre nosila je šiške.

Prva dama Mamie Eisenhower punih 50 godina nosila je vrlo kratke i uvijene šiške. Mamie ih je odrezala 1920-ih godina kako bi je podsjećale na posebno lijepe trenutke braka s Dwightom D. Eisenhowerom, a tu frizuru je nastavila nositi godinama kasnije zbog nostalgije. Tijekom 1952. godine, kada je Eisenhower izbabran za predsjednika SAD-a, u predsjednikov ured dolazio je nevjerojatan broj pisama u kojima je kritizirana Mamiena frizura, pa je u uredu napravljen čak i obrazac za odgovaranje na takva pisma.

Pedesetih godina, kada je njezin suprug preuzeo predsjednički ured, frizura s kratkim šiškama u stilu Mamie Eisenhower koštala je od 15 do 25 dolara.

U Londonu je 1930. godine postavljena izložba talijanskih slika, što je navelo frizera Gilberta Foana da stvori novi trend – dugu kosu s razdjeljkom na sredini - pa su šiške lagano pale u zaborav.
Tvrtka Scotch je 1950-ih godina reklamirala selotjep pomoću – šiški te preporučivala korištenje selotejpa upravo za šišanje šiški. 'Popravite šiške na čelu pomoću Scoth selotejpa. Šiške režite ravno, a selotejp će držati odrezanu kosu te vam tako neće padati u oči', navedeno je tada u reklami.

Bettie Page 1950. godine upoznala je fotografa Jerryja Tibbsa na plaži otoka Coney. Bettie je rekla da joj je upravo Tibbs predložio nošenje šiški koje bi 'prikrile njezino visoko čelo'.

Tijekom 1980-ih Candace Cameron Bure koja je glumila u seriji 'Puna kuća' po pitanju šiški koje su se tada furale rekla je: 'Znate, za deset godina ćemo se ovoga prisjetiti i vidjeti kolie s te frizure zapravo grozne.'

Salon Eiji u Nwe Yorku 2008. godine ponudio je uslugu nazvanu 'bangtox' (šiške botoks), što se odnosilo na posebno oblikovane šiške čiji cilj je bio sakriti bore na čelu.