PAZITE ŠTO IM (NE) DAJETE

U čemu možda griješite kod hranjenja ljubimca

05.10.2016 u 16:12

Bionic
Reading

Ako niste sigurni hranite li svog ljubimca na najbolji mogući način, nije naodmet izbjeći nekoliko čestih pogrešaka koje ćemo navesti

S obzirom na to da pretilost nije više samo boljka ljudi, već sve češće i njihovih ljubimaca, nije loša ideja pokušati riješiti se nekoliko loših navika kad je u pitanju pseća i mačja hrana.

Dajete ljubimcu razne dodatke prehrani

Ako hranite svog ljubimca uravnoteženim obrocima prikladnima za njegovu dob, veličinu i zdravstveno stanje, onda mu ne treba ništa osim toga. Samo ljubimci s posebnim zdravstvenim potrebama trebali bi primati nešto posebno osim svojih uobičajenih obroka.

Naravno, važno je znati koliko i čime trebate hraniti svog ljubimca.

Hranite ljubimca sirovim namirnicama

Ne postoji nikakva znanstveno utvrđena prednost prehrane sirovim namirnicama za ljubimce, no postoje određeni rizici. Sirovo meso može u sebi imati bakterije od kojih mogu oboljeti, ne samo ljubimci, već i njihovi vlasnici. Ta se šansa znatno povećava s unaprijed pripremljenim sirovim mesom za ljubimce.

Kuhanje eliminira moguće zdravstvene opasnosti namirnica i olakšava žvakanje i probavu.


Hranite ljubimca ostacima sa stola

Kad kažemo da svom ljubimcu dajete ostatke sa stola, zapravo mislimo na bilo kakvu hranu za ljude, uključujući već prerađene namirnice poput grickalica i tomu sličnog. Ljubimcu ne treba ništa osim njegovih uobičajenih obroka.

Ako baš želite začiniti prehranu svog ljubimca, smanjite im obroke za deset posto i umjesto toga im dajte nešto drugo. U slučaju pasa to može biti neko voće, povrće ili kuhano meso, no ne grožđe i grožđice. Mačkama je najbolje dati kuhano meso ili vrlo male količine šunke. Suhomesnati proizvodi u sebi uglavnom sadrže puno soli, pa zato ne smijete pretjerivati s njima u prehrani svog ljubimca.

Pretjerujete s dijetom

Stavili ste ljubimca na dijetu jer se previše udebljao? Nadamo se kako ste to učinili u malim koracima. Prenagla promjena u količini hrane koju ljubimac dnevno jede može izazvati razne probleme, od pothranjenosti do premalog unosa nekih vitamina i minerala.

Pronađite idealni broj kalorija za svog ljubimca i malo ga smanjite. Taj broj nipošto ne smije biti manji od 75 posto normalnog broja kalorija.

Ako ljubimac i dalje ne mršavi, posavjetujte se s veterinarom.