za modu ne štede

Zagrebačka špica kao modna pista: Pitali smo prolaznike koliko košta njihov outfit

09.11.2024 u 08:48

Bionic
Reading

Zagrebačka špica svake subote oživi posebnim šarmom koji privlači ljubitelje mode, znatiželjne prolaznike, ali i one koji žele biti viđeni. Špica je postala prava mala modna pista i na njoj se susreću najrazličitiji stilovi – od klasičnih elegantnih kombinacija do odvažnih urbanih outfita. U srcu ovog modnog fenomena odlučili smo pitati prolaznike koliko su izdvojili za svoj outfit

Naš mikrofon uhvatio je širok spektar odgovora, a oni pokazuju da Zagreb ima bogatu i raznoliku modnu scenu. Neki prolaznici otkrili su nam da su svoje odjevne kombinacije pronašli u second-hand trgovinama, kombinirajući vintage komade s modernim detaljima da bi stvorili unikatne outfite. Naglasili su kako vjeruju da stil ne mora biti skup te da su im najvažnije kreativnost i osobnost. Drugi su se pak pohvalili dizajnerskim komadima istaknuvši da su spremni izdvojiti više za odjeću koja odražava kvalitetu, dugotrajnost i brend koji podržava njihov stil. Prosječne cijene njihovih outfita kretale su se od pedesetak eura na više za ležerne, casual, kombinacije, pa sve do nekoliko stotina eura za one koji vole luksuz i ne štede kada je moda u pitanju.

Pitali smo prolaznike i o iskustvima s digitalnom kupnjom, a mnogi su podijelili s nama to da češće kupuju online nego u fizičkim trgovinama jer im je to jednostavnije, brže i bez gužvi.

Ali koliko je siguran proces online kupnje?

Ako ste i dalje među onima koji se još nisu zakoračili u svijet plaćanja online zbog toga što vas brine je li to sve skupa dovoljno sigurno, evo zašto biste trebali promijeniti mišljenje.

Tehnološke kompanije u platnom prometu, kao što je to primjerice Mastercard, uskladile su svoja poslovanja sa strogom europskom Direktivom o platnim uslugama (PSD2). Njome se, između ostalog, traži potvrđivanje identiteta pri plaćanjima online s bilo koja dva od ukupno tri elementa: nešto što znate (recimo, lozinka), nešto što posjedujete (poput vašeg mobitela) i nešto što ste nedvojbeno vi (otisak prsta ili sken lica, što još nazivamo i biometrija).

Takav je pristup ugrađen u rješenje Mastercard ID Check, koje vam treba za veće transakcije, nove trgovce ili ako vaša banka naiđe na potencijalno sumnjivu transakciju vašom Mastercardovom karticom. U okviru procesa autentifikacije, dolazi vam obavijest putem bankovne aplikacije, sa zahtjevom za potvrdu. Za provedbu plaćanja dovoljna je potvrda, recimo, otiskom prsta. Može i m-tokenom ili jednokratnom lozinkom, ako ste malo staromodniji. Ova usluga omogućava vašoj banci, odnosno izdavatelju kartice, da potvrdi da su vaše kupnje doista vaše. Mastercard vašu sigurnost također štiti tako što, umjesto stvarnih podataka s vaše kartice, u komunikaciji s trgovcima koristi posve drugi broj - digitalni token, koji hakeri, čak i ako nekim slučajem dođu u njegov posjed, ne mogu zlorabiti jer postaje beskoristan.

Stoga neka vas sigurnost više ne zabrinjava. Uđite u digitalno doba, kupujte i plaćajte online koliko god vas je volja.

Sadržaj nastao u suradnji s Mastercard Hrvatska.