Iako je danas potpuno normalno sterilizirati svog ljubimca, to donedavno nije bila standardna praksa. Ima nekoliko odgovora na pitanje zašto je ta procedura postala uobičajena
Zdravlje
Ne postoji nikakva znanstvena osnova po kojoj sa sigurnošću možemo reći da je roditeljstvo životinja dobro za njih. Štoviše, sve što je poznato ukazuje na to da sterilizirani ljubimci rjeđe dobivaju određene bolesti i vrste raka. Osim što je sterilizacija pozitivna za zdravlje ljubimaca, također smanjuje broj životinja na ulici koje u većini žive kratko i u lošim uvjetima.
Ponašanje
Sterilizacija može promijeniti karakter ljubimca, no ta je promjena uglavnom ona nabolje. Sterilizirane životinje ne pate od hormonalnih fluktuacija koje uzrokuju nepoželjno ponašanje, poput tuče s drugim životinjama, uriniranja izvan zahoda te potrebe za lutanjem.
Težina
Uvriježeno je mišljenje da će se ljubimac udebljati nakon sterilizacije, no to zapravo ovisi o vlasniku. Ako se brinete o njegovoj težini, onda neće doći do debljanja. Važno je samo imati dobre navike prilikom hranjenja životinje, kao i poticanja svakodnevne aktivnosti.
Dob
Rijetke pasmine mačaka i pasa imaju korist od kasnije sterilizacije. Većina ih se sterilizira u ranoj dobi. Na taj se način sprečava neželjeno potomstvo koje životinje mogu imati vrlo rano.
Cijena
Cijena sterilizacije uglavnom je niska s obzirom na to da je u pitanju procedura koja se treba obaviti samo jednom. Ponekad će u slučaju novčanih poteškoća razne udruge za zaštitu životinja priskočiti u pomoć ili izaći u susret kako bi se ljubimcu omogućio bolji život sa smanjenom šansom za bolest.