Psi uglavnom imaju potpuno normalne oči, no noću ili pri slabom svjetlu u zjenicama im se može vidjeti zelenkast ili ljubičast sjaj. O čemu se radi?
Psima u mraku oči reagiraju drugačije od ljudskih. Kao i mačke, oni imaju sloj tkiva koji reflektira svjetlost natrag kroz mrežnicu. To tkivo radi poput zrcala koje vraća svjetlost kako bi životinje bolje vidjele u mraku, piše Vet Street
Životinje koje su razvile posebnu noćnu prilagodbu u oku su lovci koji su aktivni u zoru ili sumrak, no odnosi se to i na životinje koje su njihov plijen, poput jelena i konja. S obzirom na to da su aktivniji tijekom dana, ljudi nisu razvili očnu prilagodbu za bolji noćni vid.
Specifična boja sjaja psećeg oka u mraku ili polumraku ovisi o količini cinka i vitamina B2 u stanicama reflektirajućeg tkiva te starosti psa, kao i o boji njegove dlake.
Većina pasa ima plavi ili ljubičasti sjaj u oku u mraku, no ta boja se polako mijenja u prvih 16 tjedana odrastanja. Na primjer, labradori retriveri imaju žuti sjaj u oku dok crni labradori imaju zelenkasti sjaj.
Psi s bijelom dlakom ponekad imaju crveni sjaj u očima zbog krvnih žila u njima. Minijaturni šnauceri noću pak imaju prekrasan tirkizni sjaj u očima.
Ako želite izbjeći neobičan sjaj na fotografijama, slikajte svog ljubimca dva puta – jednom s flešom i odmah poslije toga bez fleša - jer će mu to suziti zjenice.