Statistički podaci govore da su tinejdžeri znatno više skloni rizičnom ponašanju kada su s nekim u društvu nego kada su sami. Znanstvenike zanima zašto je to tako
Stoga je provedeno istraživanje na Sveučilištu Temple u SAD-u.
Tinejdžerima je mjerena moždana aktivnost prilikom pohvale, i to u dvije situacije – kada su sami i kada su u prisutnosti drugih tinejdžera.
Pokazalo se da im mozak sasvim drugačije reagira na pohvalu kada su sami i kada su vršnjaci s njima.
'Ovo je prva studija koja želi otkriti što se to događa u mozgu prilikom visokorizičnog ponašanja kao što je pijenje alkohola, konzumacija cigareta i droga te vožnja automobila pod utjecajem alkohola ili droga. Smatramo da je ovo rizično ponašanje najveća prijetnja mladim životima u razvijenim zemljama', rekao je Laurence Steinberg, jedan od liječnika koji je provodio studiju.
'Prisutnost vršnjaka ne utječe na vrednovanje rizika koji se poduzima, ali povećava osjetljivost u mozgu za potencijalno rizično ponašanje. Vršnjaci nisu smetnja za čisto razmišljanje, ali njihova prisutnost aktivira određena područja u mozgu zbog kojih se ide u rizična ponašanja. Drugim riječima, kada su tinejdžeri s vršnjacima, mijenja se percepcija o aktivnostima koje su vrijedne nagrade', zaključio je dr. Jason Chein koji je radio na provedbi istraživanja.