Onemogućen IM je rad

Glazbenici vs. korona: 'Dužni smo dići svoj glas za one ljude koji su nepoznati javnosti, a itekako su važan dio naše profesije'

31.07.2020 u 11:39

Bionic
Reading

U vrijeme pandemije popratna gospodarska kriza mnoge je bacila na koljena. Jedan od najpogođenijih sektora je i umjetnički, osobito onaj koji ovisi o publici. Nerijetko se u posljednje vrijeme mogu čuti vapaji i apeli naših glazbenika čak i državnim strukturama da se pomogne kako samim izvođačima, tako i čitavoj mašineriji koja ih prati i ovisi o njima. Evo što kažu neki od naših umjetnika

Kriza koju je pandemija koronavirusa izazvala u glazbenoj industriji sve je dublja. Indira Levak rekla nam je kako stvari stoje u njezinu slučaju.

'Poznata sam po tome da nikada ne mirujem, nisam od onih koji vole ništa ne raditi jer se tada osjećam beskorisno. Moj tim i ja nedavno smo objavili pjesmu 'Za milijun godina', a ovu pauzu od koncerata iskoristili smo za rad u studiju na mom drugom samostalnom albumu. Pišem stihove za nove pjesme, ali u sezoni koja traje najviše sam se posvetila turizmu, kojim se suprug i ja odnedavno bavimo. Tu je i naša mala proizvodnja, u kojoj nastaje namještaj s mojim potpisom i sprave za vježbanje Koloseum, a moram naglasiti da su tegle za cvijeće koje sam dizajnirala pravi hit i odlično se prodaju. Od nečega se mora živjeti u ova teška vremena, dok glazba u potpunosti miruje', ističe pjevačica.

Ovo vrijeme proživljava vrlo emotivno i ne baš najbolje. 'Unatoč snazi, energiji i optimizmu, nije mi lako gledati ljude u strahu od pandemije, novih mjera i kako ostaju bez egzistencije. Svi smo mi u jednom lancu i jaki smo koliko je jaka najslabija karika, a prije ili kasnije nečiji gubitak/pad prihoda osjetit ćemo i na vlastitoj koži. Imam prijatelje koji imaju velike firme, vode uspješne klubove/biznise/hotele, a danas otpuštaju djelatnike strahujući od novog vala pandemije koji se najavljuje. Koliko god bila pozitivac, cijela ova situacija utječe na mene', iskrena je Indira.

Svjesna je, kaže, kako ni Stožeru nije lako, ali mjere koje se mijenjaju iz dana u dan sigurno, tvrdi, nisu rješenje za glazbenike. 'Sigurna sam da smo stigli do prijelomne točke kada Covid-19 dobiva saveznika u svom pohodu koji će biti još gori i nemilosrdniji, a to će biti otkazi, gušenje gospodarstva i masovna glad. Od početka pandemije otkazano mi je oko 40-ak koncerata, plus oni koji nisu ni zakazani zbog svih mjera koje su bile na snazi. Samo u našem užem lancu trpe moji kolege glazbenici koji hrane svoje obitelji, iznajmljivači opreme, zaštitarske službe, vlasnici klubova i njihovi zaposlenici. Ako neodržavanju koncerata dodamo nultu konzumaciju pića, jasno je kolike gubitke trpe pivovare, proizvođači i distributeri voda, sokova i ostalih alkoholnih i bezalkoholnih pića! Putovanja nema, smanjuje se kupovina goriva, plaćanje cestarina, avionskih karata itd. Sad sami procijenite koliko gubi i državni proračun', poručila je.

View this post on Instagram

Ajme volančića 🙀😂

A post shared by Indira Levak Official (@indiralevak) on

Na glazbenu industriju, napominje, naslanja se niz grana poduzetništva, tako da ne treba podcjenjivati štetu koju su pretrpjeli i svi trpe. 'Stoga apeliram na našu Vladu i Stožer da donesu mjere koje su efektivne i s najmanje posljedica po gospodarstvo koje nas sve hrani, da preporuči jasne upute, ali jednake za sva okupljanja s više od sto ljudi, pritom mislim na svadbe, trgovačke centre, mise, kazališne i druge priredbe… Ili stavite zabranu za sve jer ovako smo u sivoj zoni. Prestanimo plašiti ljude novom, još gorom pandemijom ujesen, time samo pogoršavamo stvari i činimo da se povlače u sebe i ništa ili minimalno kupuju - samo na taj način dodatno smo iščašili rame gospodarstvu', kaže nam Indira. Pitali smo je kako vidi scenu u budućnosti.

'Glazbena scena u ovom trenutku, napominjem u ovom trenutku, nema budućnost - vlasnici klubova su iscrpili sve svoje financijske rezerve, gradovi i općine ne organiziraju događanja, ljudima koji su u strahu nije do veselja. Glazbena industrija trenutno vozi kroz gustu maglu i pritom ne vidi cestu, a mogla bi uskoro izazvati lančani sudar, što nikako ne želimo doživjeti. Trebaju se donijeti preporuke koje su jasne i mogu ih svi primijeniti. A ne da s upitnikom gledamo preporuke koje se stalno mijenjaju i od dana kada smo dogovorili koncert do dana njegove realizacije sve se sto puta promijeni i više nitko ne zna što mu je činiti. Trebamo se svi odgovorno ponašati, zaštititi starije i ugrožene, dezinficirati ruke, nositi maske u zatvorenim prostorima do pojave cjepiva koje bi u trenu rastjeralo tu maglu', izjavila je Indira.

Njezin nekadašnji sugrađanin Pero Galić, frontmen Opće opasnosti, grupe koja inače gotovo cijele godine redovito nastupa, govori slično i vjeruje da je situacija svima ista.

'Već pet mjeseci ne sviramo i, kako sada stvari stoje, nećemo skoro zasvirati. Nezahvalna je to situacija. Do sada nam je otkazano skoro 30 koncerata. To govori sve. Mi smo godišnje oko 250 dana bili na putu. Nas je šest u bendu, tonac, tehničar, to je osam obitelji, a mi nismo ni kune privrijedili. Mislim da je sve jasno', pojašnjava. Oni se, kaže, ne prepuštaju. Nedavno su završili DVD s velikog koncerta iz Doma sportova, snimaju videospotove i nastoje koliko je to moguće i dalje biti povezani, ali bez nastupa, smatra, teško da će funkcionirati.

'S jedne strane moramo vjerovati da Stožer radi što je najbolje u ovoj situaciji, ali s druge strane isti taj stožer nije iznašao nijednu opciju za nas glazbenike, kojima je ovo jedini izvor prihoda. Gledamo kako je uglavnom sve nekako u funkciji, samo koncerti nisu dobra stvar. Ljudi se druže po trgovačkim centrima, kafićima, klubovima itd., ali na koncertima se to ne smije. Po meni - to je krajnja ludost. Dozvolite nam nastupe, a publika će sigurno poslušati preporuke, i držati se istih, ali će se ponovno osjećati živima i vrijednima kao nekad. Prolazi već pola godine, a mi stojimo. Pogledajte malo i na nas glazbenike, pustite glazbu da svira, a nas da radimo svoj posao', kaže roker i napominje nam da je teško predvidjeti kako će sve ubuduće izgledati.

'Vjerujem da je moguće vratiti se na staro, ali kako se još uvijek ništa ne zna o ovome što nas je zadesilo, tko zna kako će biti. Nema nam druge nego čekati i nadati se nekim boljim vremenima. Nadam se da ćemo iz ovoga svi izaći ok, pa ćemo nastaviti gdje smo stali, nadam se', kazao je frontmen Opće opasnosti.

Nina Badrić smatra da je iluzorno očekivati da će biti koncerata u zatvorenim prostorima kad ih nema ni na otvorenim. Ona, kaže, financijski nije ugrožena. 'Mogu se prisilno odmarati dokle god traje ova čudna i neizvjesna situacija i s pristojne distance promatrati kako moji kolege krpaju kraj s krajem. No ako će svatko gledati samo sebe u svemu ovome, bojim se da ćemo svi mi glazbenici, glumci i svi drugi kulturni djelatnici pjevati i glumiti isključivo pod tušem još narednih godinu dana', rekla je Nina. Teško je, kaže, nositi se s ovakvom situacijom i smatra da je na umjetnike netko zaboravio, što je nedopustivo. 'Kad je mnogima trebala pomoć, lako je bilo računati na nas da radimo humanitarne koncerte. Svaki sektor nešto radi, bar nešto, mi ništa', ističe.

'Ako nastavimo tako, onda nam netko samo javno treba reći da od sutra tražimo druge poslove u životu. Razočarana sam jer je sve vezano za live nastupe izmaklo kontroli. Netko tko odlučuje 'usput' je napravio veliku štetu i nepravdu cijeloj našoj industriji. Vidimo slike iz klubova, kafića i restorana u kojima se uopće ne poštuje fizička distanca i to sad već traje mjesec dana. Dopustilo se praćenje nogometnih utakmica, a koncerata nema. Zar to nije apsurd?' kaže Nina. Naglašava da su s njom i autori, producenti, diskografi, bend, ton majstor, tehničari, ispred nje razglas, rasvjeta, scenografija, redatelji, organizatori, asistenti. 'Velika je ovo industrija na koju je netko zaboravio i stavio nas u koš hobija i razonode, što je uvredljivo', poručuje.

Nina se nada da će se njezini kolege izvođači i autori udružiti i poslati poruku onima koji odlučuju jer su ostali jedini u lockdownu i za njih ne postoji 'novo normalno', čime im je nanesena ogromna moralna i materijalna šteta. 'Mnoge zemlje odvojile su ozbiljna financijska sredstva da održe sektor glazbene industrije na životu, što kod nas nije slučaj. Očito mnogima nije stalo do toga jer nema nikakvog prijedloga. Ipak se nadam da će se i za nas uskoro pronaći način da radimo i dostojanstveno funkcioniramo u ovim čudnim vremenima', optimistična je.

Na Instagramu se pak o svemu oglasila Lana Jurčević.

'Zamislite koliko traje upoznavanje s jednom osobom, zbližavanje, stvaranje bliskosti, povezanosti, pa ako uđete u vezu... Znate da nije ponekad lako održati to ni godinu dana na čvrstim nogama, kamoli godinama i godinama. A zamislite koliko truda treba da osvojiš jednog slušatelja na daljinu, kojem nikad nisi imao prilike ni pružiti ruku ni pogledati ga u oči. Imaš sreće ako ti zavoli pjesmu, pa tebe kao osobu, pa zamisli što znači da ti je lojalan slušatelj mjesec dana, a kamoli godinu, 5, 10, 15, 20 godina? Misli li netko da je to zato što se kupamo, fino papamo i držimo sve četiri u zraku, a svemir jednostavno radi za nas? Ne postoji takva sretna zvijezda ispod koje možete biti rođeni.

Znate što... Nek' misli tko što hoće. Svaki komentar koji iziđe iz nečijih usta govori samo o toj osobi, o tome kakva je. Osjećam da trebam dati podršku mojoj dragoj Nini Badrić koja je neki dan snimila video, u kojem ne zastupa sebe, već ljude oko sebe, koji su dio njenog puta, kao što ja imam ljude koji su dio mog puta. I mi nečija usta hranimo. Napokon da je netko nešto progovorio. Ja ne znam zašto se svi boje istupiti, reći što misle... Evo, ona nije i veliki respect za to. Nina, volim te!' napisala je 35-godišnja pjevačica u poduljoj objavi.