Ruski predsjednik Vladimir Putin ponudio je zaustavljanje invazije na Ukrajinu duž trenutne crte bojišnice u sklopu napora da se postigne mirovni sporazum uz posredovanje američkog predsjednika Donalda Trumpa
Ruski predsjednik Vladimir Putin u posljednje vrijeme sve češće spominje 'mirovne inicijative', a ovih dana se jako aktivirao da okonča sukob u Ukrajini koji traje već tri godine. Tako je i tijekom nedavnog sastanka u Sankt Peterburgu kazao Steveu Witkoffu, posebnom izaslaniku Donalda Trumpa, da bi mogao odustati od zahtjeva za pripajanjem dijelova četiriju ukrajinskih regija koje Rusija nije okupirala i koje su ostale pod kontrolom Kijeva.
Znak slabosti ili taktiziranje?
'Ne vidim neku veliku popustljivost. Tim prijedlogom, ako ga tako uopće možemo nazvati, Putin dobiva sve. Što to više može dobiti od ovoga što je stavio na stol? Ili čitavu Ukrajinu ili čitave te četiri oblasti. Dakle više od onoga što trenutačno ima. Drugim riječima, ta priča ide njemu u korist', ističe vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić za N1.
Podsjeća da su ruske snage u posljednje vrijeme silovito pokušavale zauzeti dodatne ukrajinske teritorije, ali im to nije pošlo za rukom i usto su imale mnogo žrtava.
'Mislim da u Kremlju shvaćaju kako im je ovo prilika, zbog Trumpa, da uz praktički nikakve ustupke povrate trgovinu sa Zapadom koja bi pomogla Rusiji u zalječenju rana. U ovom trenutku je nerealno očekivati da će se ruske snage povući sa zauzetog ukrajinskog teritorija. Osim toga, takvo što Putin ne bi politički preživio. Postoje crvene linije koje ni on ne smije prijeći. Pogotovo ne nakon tako velikih žrtava koje je ruski narod podnio u Ukrajini, a praktički ni za što', smatra Avdagić.
'Za Ukrajinu bi bilo jako teško priznati ustavnopravni poredak Rusije u četiri oblasti, da ne spominjemo i Krim. Ta bi situacija bila vrlo sumorna za Ukrajinu i vrlo teška za Europu', ističe Avdagić te napominje i da je čitava Trumpova politika u dosadašnjem njegovu '2.0 mandatu' obilježena potrebom za brzim rješenjima.
'Spremni smo pregovarati, ali ne i predati se'
Ukrajina je spremna pregovarati, ali ne i predati se, izjavila je zamjenica ukrajinskog premijera Julija Sviridenko nakon što su se pojavili detalji o američkom prijedlogu sporazuma, prema kojem bi se Ukrajina odrekla gotovo cijelog teritorija koji je okupirala Rusija. 'Neće biti sporazuma koji Rusiji daje jače temelje da se pregrupira i vrati s većim nasiljem. Naši ljudi neće prihvatiti zamrznuti sukob prerušen u mir', napisala je Sviridenko na platformi X.
Mediji su ovaj tjedan izvijestili o detaljima širokog prijedloga Washingtona za dogovor između Kijeva i Moskve koji sadrži službeno priznavanje okupiranog ukrajinskog poluotoka Krima kao ruskog, kao i zadržavanje de facto ruske kontrole nad većinom osvojenog teritorija. S druge strane, Ukrajina se zalagala za potpuni, trenutačni i bezuvjetni prekid vatre s pregovorima koji bi se nastavili nakon što se ono uspostavi.
'Puni prekid vatre - na kopnu, u zraku i na moru - neophodan je prvi korak', rekla je Sviridenko, dodajući da će Kijev odgovoriti na isti način ako se Moskva umjesto toga odluči za ograničenu stanku.