NOVO ISTRAŽIVANJE

Od ove vrste raka obolijeva sve više mladih: Uzrok je zaraza iz djetinjstva

24.04.2025 u 13:15

Bionic
Reading

Novo istraživanje otkrilo je da djeca koja su prije 10. godine života bila zaražena kolibaktinom imaju veće šanse za razvoj raka debelog crijeva

Najnovija istraživanja sugeriraju da bi toksin koji proizvode određeni sojevi bakterije Escherichia coli (E. coli), poznat kao kolibaktin, mogao imati ključnu ulogu u pojavi porasta raka debelog crijeva.

Porast broja oboljelih među mladima

U posljednjim godinama, sve više zemalja svjedoči porastu broja slučajeva raka debelog crijeva među mladim odraslim osobama. Ranije se smatralo da su glavni mogući uzroci nezdrave životne navike poput prehrane bogate prerađenim namirnicama i nedostatak fizičke aktivnosti. Međutim, nova istraživanja pokazuju da bi sojevi bakterije E. coli mogli biti povezani s ovom porastom broja oboljelih.

Kolibaktin – kako djeluje na naše tijelo?

Upravo to istaknuo je profesor Ludmil Alexandrov s Kalifornijskog sveučilišta u San Diegu, koji tvrdi da infekcije u ranoj dobi mogu dugoročno povećati rizik od razvoja raka debelog crijeva. Njegov tim znanstvenika analizirao je 981 uzorak tumora debelog crijeva i otkrili su da su genetske mutacije uzrokovane kolibaktinom bile znatno češće kod pacijenata mlađih od 40 godina nego kod onih starijih od 70.

Pokazalo se da mutacije mogu značajno utjecati na DNK stanica debelog crijeva, povećavajući rizik od razvoja raka prije 50. godine života.

Također, ova studija sugerira da bi se mutacije uzrokovane ovim toksinom mogle razviti ako djeca dođu u kontakt s kolibaktinom prije 10. godine života, jer stvaraju uvjete za razvoj raka u ranoj odrasloj dobi.

Uzroci porasta raka među mladima

Prema globalnim podacima, broj slučajeva raka debelog crijeva među osobama mlađima od 50 godina raste u najmanje 27 zemalja, a učestalost tih slučajeva dvostruko je porasla u posljednjih 20 godina. Ako se ovaj trend nastavi, rak debelog crijeva mogao bi postati vodeći uzrok smrti od raka među mladima do 2030. godine.

Stručnjaci sada istražuju kako djeca dolaze u kontakt s ovim štetnim mikroorganizmima i mogu li se uvođenjem probiotika ili drugih intervencija smanjiti negativni učinci.

Novi pristupi u prevenciji

Prema podacima organizacije Cancer Research UK, više od polovice slučajeva raka debelog crijeva moglo bi se spriječiti, a rizici se mogu smanjiti tjelovježbom i smanjenjem konzumacije alkohola te prerađene hrane. Ipak, prepoznavanje uzroka poput izloženosti kolibaktinu moglo bi značajno pomoći u prevenciji i ranoj dijagnozi bolesti.

Hrvat s Harvarda otkriva sve što trebate znati o melatoninu - hormonu spavanja Izvor: Profimedia / Autor: Neven Bučević montaža