Holivudska zvijezda borilačkih sportova preminuo je u dobi od 32 godine, a gotovo pedeset godina kasnije liječnici su došli do zaključka da je Bruce Lee umro zbog pretjerane konzumacije vode
Zvijezda borilačkih filmova preminuo je u ljeto 1973. godine u Hong Kongu, a obdukcija je u ono vrijeme pokazala da je Bruce umro od otekline mozga, za što su liječnici tada smatrali da je posljedica uzimanja lijeka protiv bolova.
Prerani odlazak legende borilačkih filmova potaknuo je nagađanja da su Leeja možda ubili kineski gangsteri, da ga je otrovala ljubomorna ljubavnica, ali i da je bio žrtva prokletstva. Postojala je i druga medicinska teorija da je Lee umro od toplinskog udara.
Medicinsku dokumentaciju i sve dokaze vezane uz smrt Brucea Leeja ponovno su pregledali liječnici i zaključili da je vjerojatno umro od hiponatrijemije.
'Drugim riječima, nudimo mogućnost da je Brucea Leeja ubila nesposobnost bubrega da izluči višak vode', navodi tim stručnjaka u časopisu Clinical Kidney Journal, a prenosi DailyMail.
Hiponatrijemija je stanje u kojem je razina natrija u krvi, minerala potrebnog za ravnotežu tekućine u krvi, abnormalno niska, a neravnoteža uzrokuje oticanje stanica u tijelu pa tako i onih u mozgu.
Studija tvrdi da je u Bruceovom slučaju bilo uključeno više čimbenika rizika za hiponatrijemiju, poput ispijanja velike količine tekućine i korištenja kanabisa koji pojačava žeđ, ali i druge čimbenike koji smanjuju sposobnost bubrega, poput uporabe lijekova na recept i alkohola.
Bruceova supruga Linda je otkrila kako je glumac prije smrti bio na dijeti koja se temeljila na soku mrkve i jabuke, a autor njegove biografije Matthew Polly spominje opetovano ispijanje vode u večeri kad je umro.
'Pretpostavljamo da je Bruce Lee umro od specifičnog oblika disfunkcije bubrega: nemogućnosti izlučivanja dovoljno vode za održavanje homeostaze vode, što je uglavnom tubularna funkcija. Ovo može dovesti do hiponatrijemmije, cerebralnog endema (oticanje mozga) i smrti unutar nekoliko sati, ako prekomjerni unos vode nije u skladu s izlučivanjem vode putem urina, što je u skladu s vremenskom linijom Leejeve smrti', stoji u zaključku studije.
Znanstvenici navode i da je tako uobičajena aktivnost poput pijenja vode primijećena vjerojatno zato što je na dan njegove smrti to bilo primjetno više od uobičajenog.
Studija podsjeća i na Leejevo često korištenje kanabisa, koja može pojačati žeđ. Polly u svojoj knjizi navodi da je Lee konzumirao kanabis i na dan svoje smrti 20. srpnja 1973. godine, a znanstvenici sugeriraju da je to moglo natjerati nesretnog glumca na prekomjerno pijenje vode.
'Ironično, Lee se proslavio citatom 'Budi voda, moj prijatelju', ali čini se da ga je višak vode na kraju ubio', napisali su znanstvenici.
Bruce je preminuo samo nekoliko tjedana prije objavljivanja filma 'U zmajevom gnijezdu', prvog velikog kung fu filma u zapadnoj produkciji.
Međutim, blizu preranom odlasku bio je i u svibnju te godine kad je nakon montaže filma u neklimatiziranoj prostoriji za sinkronizaciju kolabirao i zgrčio se.
Liječnik mu je tada dijagnosticirao cerebralni endem, a Bruce je priznao da je neposredno prije te nesretne epizode pojeo malo nepalskog hašiša.