JESTE LI PRIMIJETILI?

Sprovod pape Franje: 8 ključnih trenutaka koji su ušli u povijest

28.04.2025 u 10:18

Bionic
Reading

Posljednji ispraćaj pape Franje bio je povijestan iz mnogih razloga - od njegove osobne odluke da bude pokopan izvan Vatikana u jednostavnom grobu do dirljivih prizora koje su podijelili deseci i deseci tisuća ljudi koji su došli odati mu počast

Označavajući kraj jedne ere, sprovod, u kojem se svijet dostojanstveno oprostio od pape Franje, ostavio je nezaboravne slike, ali i događaje koji su definitivno ušli u povijest. Iako se planiralo unaprijed i pokušalo držati strogo zacrtanog rasporeda, neočekivani gosti, kao i promjene u posljednji trenutak, doveli su do neinsceniranih trenutaka o kojima se još uvijek priča.

Sastanak Trumpa i Zelenskog

Najneočekivaniji događaj dogodio se netom priče početka samog sprovoda, kada su američki predsjednik Donald Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski neočekivano održali sastanak unutar Bazilike svetog Petra. Sjeli su na crvene stolice, okruženi pomoćnicima te započeli ono što je opisano kao 'vrlo produktivan' razgovor za unapređenje mirovnih pregovora.

Nakon pogreba, Zelenski je na društvenim mrežama opisao to kao 'dobar sastanak'. Rekao je: 'Razgovarali smo u četiri oka. Nadamo se rezultatima u svemu što smo pokrili - zaštita života našeg naroda, potpuni i bezuvjetni prekid vatre, pouzdan i trajan mir koji će spriječiti izbijanje novog rata.' Ukrajinski čelnik također se, u subotu, odvojeno sastao s britanskim premijerom Keirom Starmerom. 'Vrlo simboličan sastanak koji ima potencijal postati povijesnim, ako postignemo zajedničke rezultate. Hvala', rekao je.

POSLJEDNJI ISPRAĆAJ

Od kraljice Letizije i princeze Charlene do princa Williama: Evo tko je na papinom sprovodu

Pogledaj galeriju

Pojavljivanje Juliana Assangea

Na prepunom Trgu svetog Petra, pod strogim osiguranjem, dolazak jedne osobe itekako se isticao. Julian Assange, osnivač WikiLeaksa doputovao je iz Australije i primijećen je na jednom od ulaza na dobro poznati Trg uokviren s 284 stupa. Pratio je pogreb s Via della Conciliazione sa svojom suprugom Stellom i njihova dva sina, Gabrielom i Maxom. Došli su zahvaliti Papi na podršci koju je pružio Assangeu tijekom njegovih pravnih bitki.

'Sada kada je Julian slobodan, svi smo došli u Rim izraziti zahvalnost naše obitelji za Papinu podršku tijekom Julianovog progona. Naši sinovi i ja imali smo čast susresti papu Franju u lipnju 2023. kako bismo razgovarali o oslobađanju Juliana iz zatvora Belmarsh (u jugoistočnom Londonu). Franjo je pisao Julianu u zatvor i čak mu ponudio azil u Vatikanu', rekla je Stella, koja se udala za Assangea dok je još bio u zatvoru.

Bidenov selfie maraton

Bivši američki predsjednik Joe Biden na Trg svetog Petra stigao je u pratnji supruge Jill i odmah izazvao pravu pomutnju, fotografirajući se sa svima koji su to zatražili - od vatikanskih dužnosnika do svjetskih čelnika koji su došli oprostiti se od pape Franje.

Biden je prvi put susreo papu Franju 2013. tijekom Papine inauguracije. Kasnije ga je ugostio u Washingtonu. 'Bio je drugačiji od svih koji su došli prije njega. Pamtit će ga se kao jednog od najvažnijih vođa našeg vremena, a ja sam bolji čovjek što sam ga poznavao', rekao je Biden. Pohvalio je Franjinu doživotnu predanost siromašnima, njegov rad za mir, obranu planeta i sposobnost da svakoga učini dobrodošlim i vidljivim u Crkvi.

Zagrljaj između Papinih dviju 'nacija'

Dok su gosti pristizali i pronalazili svoja mjesta, jedna gesta ukrala je pozornost: topli zagrljaj između argentinskog predsjednika Javiera Mileija i talijanske premijerke Giorgie Meloni. Okruženi argentinskom ministricom sigurnosti Patricijom Bullrich i ministrom vanjskih poslova Gerardom Wertheinom, dvoje čelnika osvrnulo se na vezu i bliskost koju su nedavno izgradili. Obje delegacije bile su smještene vrlo blizu Papina lijesa.

Članovi kraljevske obitelji sa sunčanim naočalama

Rim se u subotu 'probudio' okupan suncem i gotovo ljetnom vrućinom, zbog čega su mnogi, koji su došli oprostiti se od pape, odbacili protokol kako bi izbjegli toplotni udar tijekom dvosatne ceremonije na otvorenom. Uslijedio je neobičan prizor: članovi kraljevskih obitelji nisu skidali s lica sunčane naočale. Kralj Felipe i kraljica Letizia iz Španjolske, kraljica Rania iz Jordana, princ Albert iz Monaka te kralj Philippe i kraljica Mathilde iz Belgije svi su nosili naočale. Čak su i neki svećenici odabrali bejzbolske kape, kako bi se zaštitili od neumoljivih sunčevih zraka.

Brzi papamobil

Papino posljednje putovanje vodilo ga je od Vatikana do Bazilike Santa Maria Maggiore, gdje je, po njegovoj osobnoj želji, i pokopan. Trebala je to biti spora, jednosatna procesija kako bi 150.000 okupljenih vjernika moglo reći zbogom. Međutim, događaj se odvijao drugačije: Papamobil je brzo prošao kroz Rim, prolazeći pored najvećih rimskih znamenitosti, zbog čega su mnogi jedva uspjeli uhvatiti pogled, a kamoli fotografiju.

Rukovanje španjolske kraljevske obitelji i Melanije Trump

Prisutnost Trumpovih privukla je mnogo pozornosti te je njihov svaki pokret pomno praćen. Dok su se probijali do svojih mjesta, Donald Trump često se zaustavljao kako bi pozdravio druge čelnike, dok je Melania Trump išla naprijed. U jednom trenutku, rukovala se s kraljicom Letizijom i kraljem Felipeom iz Španjolske, koji su sjedili u istom redu.

ODALI POSLJEDNJU POČAST

Srdačan susret Zorana Milanovića i Sanje Musić Milanović s Macronovima na papinom sprovodu

Pogledaj galeriju

Organizirani raspored sjedenja

Sjedenje nije bilo nasumično. Svaki gost imao je dodijeljeno mjesto, a kako bi izbjegli diplomatske glavobolje, organizirali su ga abecednim redom - ali na francuskom. Bio je to osjetljiv ali pametan potez da sve prođe glatko.