POMNO ISPLANIRANO

Svi i dalje bruje o rasporedu sjedenja na papinom sprovodu: Ogledalo svjetske moći i suptilna poruka

28.04.2025 u 11:46

Bionic
Reading

Dok su zvona bazilike svetog Petra tugaljivo odzvanjala, a tisuće vjernika u tišini se na Trgu svetog Petra opraštala od voljenog pape, iza kulisa sprovoda odvijala se prava diplomatska šahovska partija. Raspored sjedenja na posljednjem ispraćaju pape Franje postao je ogledalo svjetske moći, tradicije, ali i suptilnih diplomatskih poruka

Baš nikada, u novijoj povijesti, nismo imali prilike vidjeti toliko svjetskih lidera na jednom mjestu. Sprovod pape Franje pokazao je koliko je on bio voljen i cijenjen u cijelome svijetu, a raspored sjedenja, na njegovom posljednjem ispraćaju, bio je sve samo ne slučajan. Bila je to i više nego pažljivo osmišljena koreografija koja odražava složenu mrežu odnosa Svete Stolice s ostatkom svijetom.

Raspored sjedenja pokazao je svu složenost vatikanske diplomacije. Prednost su imali aktualni monarsi i šefovi država, dok su premijeri i predsjednici vlada morali sjediti iza njih. Međutim, redoslijed je određen, ne prema engleskom ili talijanskom, već po francuskom jeziku, tradicionalnom jeziku diplomacije, čime je recimo SAD (les États-Unis) došao bliže početku, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo pod 'Royaume-Uni' bila prema kraju popisa. Htjelo se izbjeći natezanje među svjetskim liderima i 'smiriti veliki ego'.

Dok su obični vjernici u suzama stajali na samom Trgu svetog Petra, prva tri reda bila su rezervirana za svjetsku elitu. Predsjednici Italije i Argentine, Sergio Mattarella i Javier Milei, zauzeli su počasna mjesta u prvom redu. Mattarella, elegantno odjeven u crno odijelo, sjedio je nepomično, dok je Milei, kontroverzni argentinski libertarijanski predsjednik, povremeno brisao suze iznenadivši tom svojom emotivnom gestom mnoge promatrače.

Hijerarhija sjedenja

Vatikanski protokol definirao je jasnu hijerarhiju sjedenja za sve uzvanike:

  1. Predsjednici Italije i Argentine dobili su prva mjesta zbog posebne veze s papom. Argentina kao papina rodna zemlja, a Italija kao zemlja u kojoj je Papa bio biskup Rima i predvodnik talijanskih katoličkih biskupa
  2. Katolički kraljevi na čelu država zauzeli su mjesta odmah nakon predsjednika Italije i Argentine
  3. Veliki meštar Malteškog reda dobio je posebno mjesto u hijerarhiji sjedenja
  4. Nekatolički monarsi smješteni su nakon katoličkih kraljeva i Velikog meštra Malteškog reda
  5. Šefovi država raspoređeni prema abecednom redu na francuskom jeziku, koji je službeni jezik diplomacije
  6. Šefovi vlada sjedili su tek nakon šefova država
  7. Ostali predstavnici zauzeli su preostala mjesta prema protokolarnom redu

Diplomatski kurioziteti i neočekivana druženja

Posebno zanimljiv bio je upravo raspored u prvom redu gdje su se, zahvaljujući francuskom abecednom redu, našli u neposrednoj blizini lideri koji se inače izbjegavaju. Upravo su najveći svjetski rivali bili pod najvećim pritiskom, ali i povećalom javnosti, jer su morali poštovati vatikanski protokol.

Američki predsjednik Donald Trump i prva dama Melania našli su se tik do ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i njegove supruge Olene, a samo nekoliko mjesta dalje nalazio se španjolski kralj Felipe VI i kraljica Letizia, kao i danska kraljica Mary, koja je sjedila odmah pored hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića i njegove supruge Sanje Musić Milanović.

Hrvatskim gledateljima posebno je zanimljiva bila činjenica da je u prvom redu završio i naš predsjednik Zoran Milanović, sa suprugom Sanjom Musić Milanović. Razlog tako istaknutom mjestu Zorana Milanovića leži u nekoliko protokolarnih pravila. Prije svega, Hrvatska se na francuskom jeziku piše 'Croatie', što ju u abecednom redoslijedu smješta relativno visoko.

Zoran Milanović i Sanja Musić Milanović s Emmanuelom i Brigitte Macron
  • Zoran Milanović i Sanja Musić Milanović s Emmanuelom i Brigitte Macron
  • Zoran Milanović i Sanja Musić Milanović u Vatikanu
  • Sanja Musić Milanović i Aleš Musar
  • Sanja Musić Milanović i Aleš Musar
Zoran Milanović i Sanja Musić Milanović u Vatikanu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Privatni album

Osim toga, nakon što su mjesta rezervirana za kraljevske obitelji, slijede šefovi država, a predsjednici imaju prednost pred premijerima i drugim niže rangiranim dužnosnicima. Organizatori su, nastojeći izbjeći diplomatske nesuglasice i osigurati ravnotežu među europskim i svjetskim liderima, Milanovića smjestili upravo uz kraljicu Mary, čime je Hrvatskoj osigurano vidljivo i prestižno mjesto na ovom važnom događaju.

Prema praksi uspostavljenoj na pogrebu pape Ivana Pavla II. 2005. godine, katolički monarsi sjede u prvom redu, nekatolički monarsi u drugom, a šefovi država u trećem redu, poredani prema abecednom redu njihovih zemalja na francuskom jeziku. Trump je, kao predsjednik 'États-Unis' (Sjedinjenih Država), prema protokolu trebao biti u trećem redu.

Simbol moći i prestiža

Za Trumpa raspored sjedenja nikada nije samo formalnost – to je simbol moći i prestiža. Kada je Biden bio smješten u 14. redu na pogrebu kraljice Elizabete II., Trump je to javno kritizirao, tvrdeći da to pokazuje 'nedostatak poštovanja' prema SAD-u.

POSLJEDNJI ISPRAĆAJ

Od kraljice Letizije i princeze Charlene do princa Williama: Evo tko je na papinom sprovodu

Pogledaj galeriju

'Da sam ja bio predsjednik, ne bi me stavili tamo straga – i naša zemlja bi bila mnogo drugačija nego što je sada!' izjavio je Trump tada, dodajući: 'U nekretninama, kao i u politici i životu, LOKACIJA JE SVE!!!'

Sada, kao predsjednik po drugi put, Trump je dobio mjesto u prvom redu na događaju od globalnoga značaja, što je za njega osobno vjerojatno predstavljalo značajnu potvrdu statusa.

Raspored sjedenja na pogrebu pape Franje jasno pokazuje da za svjetske vođe, a posebice za Donalda Trumpa, pozicija nikada nije samo pitanje logistike – to je pitanje prestiža, moći i političke simbolike. Vatikan je, sa svojom višestoljetnom diplomatskom tradicijom, pokazao fleksibilnost u prilagodbi protokola, možda prepoznajući važnost ugađanja 'velikim egima' svjetskih vođa u ovom osjetljivom trenutku globalne diplomacije.

Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
Giorgia Meloni Izvor: Profimedia / Autor: marco iacobucci / ipa-agency.net / PA Images / Profimedia

Britanski princ William, koji je u Vatikan stigao kao predstavnik kralja Charlesa III, bio je smješten tek u trećem redu, iza katoličkih monarha, što su mnogi protumačili kao suptilnu poruku upravo o hijerarhiji u očima Vatikana.

Talijanska drama u prvom redu

Inače, raspored sjedenja, kao i kodeks odijevanja, osmišljen je kako bi naglasio važnost papinskog pogreba kao jednog od najvažnijih vjerskih i diplomatskih događaja godine, na kojem je bilo više od 130 stranih delegacija, desetak monarha i brojnih svjetskih lidera.

Talijanska delegacija pružila je poseban spektakl za poznavatelje lokalne politike. Premijerka Giorgia Meloni i predsjednik Mattarella, poznati po svojim političkim razlikama, sjedili su jedno pored drugog u prividnoj harmoniji. No, pažljivi promatrači primijetili su da su razmijenili tek nekoliko riječi tijekom trosatne ceremonije.