Ove jeseni Marilyn Monroe ponovno je u središtu razgovora zbog 'Plavuše' (Blonde), filma koji stiže na Netflix 28. rujna, a scenarij je napisao i režirao Andrew Dominik. Iako crpi inspiraciju iz stvarnih događaja, radi se o psihološkoj drami i izmišljenoj kronici glumičina privatnog života sa svim ljubavnim problemima, ovisnostima, bolestima, omalovažavanjima...
U povijesti Hollywooda nema glumice koja se može mjeriti s njom. Tragična prerana smrt pretvorila je Marilyn Monroe u gotovo mitsku figuru koja nas fascinira i danas.
Njezino djetinjstvo i mentalni problemi majke
U filmu Marilyn ili Norma Jeane, kako su je zvali u djetinjstvu, odrasta u Los Angelesu. Njezina najranija sjećanja vezana su uz to kako joj je majka Gladys Pearl Baker pričala o ocu kojeg nije upoznala, i to dok joj je pokazivala fotografiju Clarka Gablea. Majka je bila ovisnica o alkoholu, pokazivala je i znakove mentalne nestabilnosti, fizički je zlostavljala kćer, a pokušala ju je i utopiti u vrućoj kupki.
Rođena kao Norma Jeane Baker 1926., Monroe zaista nikada nije upoznala oca, a živjela je s majkom sve dok ona nije doživjela mentalni slom 1934. i tada joj je dijagnosticirana paranoidna shizofrenija. Smještena je u mentalnu ustanovu i ostat će u raznim bolnicama do kraja života. Skrbnica Norme Jeane postala je Gladysina prijateljica Grace Goddard te ju je 1935. otpremila u sirotište, a zatim teti, koju nije poznavala, pa onda nizu od ukupno 12 udomitelja.
Navodna afera s Charliejem Chaplinom Jr.-om
Puno umjetničke slobode Dominik je uzeo prilikom prikazivanja Marilynine navodne veze s Charliejem Cassom Chaplinom Jr.-om i Edwardom Eddyjem G. Robinsonom. Njihov seks u troje postao je skandalozna priča u Gradu anđela, s Marilynin agent nagovarao ju je da prekine s njima kako je mediji ne bi razapinjali. Njezina trudnoća završava pobačajem, što dovodi do prekida veze s Blizancima, kako su ih nazivali.
No u stvarnosti nema dokaza za to da je Monroe bila u toj vezi ili da je ona bila predmet holivudskih tračeva, iako je kratka afera Monroe i Chaplina bila predmet glasina u to vrijeme, a on ju je kasnije potvrdio u svojoj autobiografiji iz 1960.
Brak s Joeom DiMaggiom
Film prati glumičine uspone i padove, a u njemu je prikazano i kako upoznaje i zaljubljuje se u bivšeg sportaša, lika temeljenog na zvijezdi bejzbola i njezinom bivšem suprugu Joeu DiMaggiu. Njihova romansa počinje zajedničkom željom za brakom, djecom i mirnim životom daleko od svjetla reflektora. Međutim, nakon što se vjenčaju, pojavljuju se razlike jer bivši sportaš ne dijeli njezino zanimanje za poeziju ili likovnu umjetnost, a tijekom posjeta domu njegove obitelji Marilyn se izruguju zbog nedostatka kućnih vještina. No prave pukotine u njihovom braku proizlaze iz njegove velike ljubomore i nasilnog ponašanja, uključujući scenu u kojoj tuče Marilyn remenom nakon što ju je gledao kako snima svoju poznatu scenu iznad rešetke u podzemnoj željeznici za film 'Sedam godina vjernosti'.
U stvarnom životu DiMaggiova ljubomora i nasilno ponašanje doveli su do bračnog kraha. Par se vjenčao 1954. nakon dvije godine veze i gotovo odmah su počeli problemi pa je brak trajao samo devet mjeseci. Sukob je započeo tijekom njihovog medenog mjeseca, kada su otputovali u Japan na njegovu promotivnu turneju. Tijekom putovanja Monroe je zamoljena da nastupi za američke trupe u Koreji, na DiMaggiovo zaprepaštenje. Također je želio kontrolirati njezinu karijeru te da prestane glumiti 'glupe plavuše', a smetao mu je i njezin imidž seks-bombe te je želio da bude supruga i kućanica.
Friško umirovljeni velikan bejzbola nije uživao u tome što ga je supruga zasjenila, a bilo je tu više optužbi, uključujući one koje je iznio njegov sin, da je fizički zlostavljao Monroe. Kao i na filmu, kap koja je prelila čašu u njihovom braku bilo je snimanje filma 'Sedam godina vjernosti'. Fotograf Georgeu S. Zimbelu, koji je bio na setu i fotografirao tu scenu, kaže da je DiMaggio bijesno odjurio sa seta u New Yorku nakon što je gledao kako gomila divlja za Marilyninom haljinom koja je lepršala iznad rešetke podzemne željeznice. Prijavljena je i tučnjava u njihovom hotelu te noći, a Monroe je podnijela zahtjev za razvod braka čim se vratila u Kaliforniju nakon snimanja filma, navodeći kao razlog 'mentalnu okrutnost'.
Brak s Arthurom Millerom
U filmu je jedno od najsretnijih i najidiličnijih razdoblja njezina života bilo ono tijekom romanse i braka s The Playwrightom, likom temeljenim na slavnom piscu Arthuru Milleru. U filmu se susreću 1955., kada je ona bila na audiciji za nastup u jednoj od njegovih predstava, a u to vrijeme živjela je u New Yorku i pohađala Actors’ Studio. Njih dvoje povezala je ljubav prema Čehovljevoj drami 'Tri sestre', a Miller je bio iznenađen i impresioniran njezinom inteligencijom i pronicljivošću. Burno udvaranje, brak i preseljenje u predgrađe donose bračno blaženstvo, pogotovo nakon što Monroe otkrije da je trudna, ali nakon pobačaja i otkrića da ju je koristio kao inspiraciju za svoj materijal ona se okreće piću i drogama kako bi utopila svoju bol, što uzrokuje napetost u braku.
Ovo razdoblje u njezinu životu prikazano je u filmu prilično točno. Par se upoznao na snimanju filma 'As Young As You Feel' 1951., dok je Monroe neobavezno izlazila s njegovim prijateljem Eliom Kazanom. Nekoliko su se godina dopisivali, a zatim su se ponovno zbližili nakon što se glumica 1955. preselila u New York kako bi pohađala Actors Studio, čime je započela njihova ljubavna afera i dovela do toga da Miller zatraži prebivalište u Nevadi kako bi se mogao razvesti od prve žene i oženiti Monroe.
Iako je njihov brak za neke bio šokantan, bili su duboko odani jedno drugome. Kada je Miller podnio zahtjev za putovnicu kako bi otputovao s Monroe na snimanje u London, pokrenuta je istraga o njegovim navodnim vezama s komunizmom, što ih je izložilo ispitivanju i nadzoru, a glumica ga je javno podržavala, unatoč mogućim posljedicama za karijeru. Kad se par vjenčao 1956., Monroe je prešla na judaizam. Njihovih pet godina braka započelo je neizmjernom srećom, a ona je čak izjavila: 'Ovo je prvi put da sam stvarno zaljubljena', ali osjetila se izdanom nakon što je pročitala neke od Millerovih ne baš laskavih zapažanja o njoj u jednoj od njegovih bilježnica. Višestruki pobačaji doveli su do toga da se glumica okrene alkoholu i tabletama, što je pridonijelo kraju njihovog braka.
Navodne trudnoće i pobačaji
Marilyn u filmu progone sjećanja na nerođenu djecu, a film sugerira da je pobacila iz straha da je mentalna bolest njezine majke nasljedna dok su dvije druge trudnoće rezultirale spontanim pobačajima. No nema dokaza za to da se Monroe ikada odlučila na abortus. Imala je tri spontana pobačaja tijekom braka s Millerom, što je za nju bilo pogubno jer je silno željela postati majka.
Navodna afera s Johnom F. Kennedyjem
Jedna od najužasnijih scena u filmu događa se kada Marilyn leti u posjet Predsjedniku, a on se oporavlja od operacije leđa. Nakon što su je agenti tajne službe dovukli kroz hodnike hotela, pokazana je političaru na način koji uspoređuje s 'mesom za isporuku'. Ona pita predsjednika, koji telefonira dok gleda lansiranje rakete, kako može pomoći, a on je prisili na oralni seks, prije nego što scena završi tako što je siluje. Iako ovaj izmišljeni scenarij ima cilj istaknuti da je Marilyn iskorištavana, oslanja se na dugogodišnja stvarna nagađanja o njezinoj vezi s predsjednikom Johnom F. Kennedyjem.
Glasine o vezi glumice s JFK-om počele su nakon što je mu je ona otpjevala pjesmu 'Happy Birthday' u Madison Square Gardenu 1962., samo nekoliko mjeseci prije svoje smrti. Tada je nosila poznatu svjetlucavu i pripijenu haljinu koju je Kim Kardashian obukla za Met Galu pedeset godina kasnije. Ali prema biografu Jamesu Spadi, glumica je vjerojatno bila u vezi ne samo s JFK-om, već i s njegovim mlađim bratom Robertom Bobbyjem Kennedyjem. U intervjuu za People, Spada je rekao da je 'bilo prilično jasno da je Marilyn imala seksualne odnose i s Bobbyjem i s Jackom'.
Brojne su teorije zavjere koje upućuju na to da je njezino vjerojatno samoubojstvo zapravo bilo prikrivanje stvarnog i puno okrutnijeg uzroka smrti kako bi se spriječilo da afere s braćom Kennedy izađu na vidjelo. Nema, naravno, načina da se to dokaže, ali misterij koji okružuje njezinu smrt dugo je bio predmet fascinacije, a iznjedrio je brojne knjige i dokumentarne filmove.
Tko su Whitey i g. Shinn?
U filmu se pojavljuju dva važna lika u glumičinu životu, vizažist Whitey i agent za talente, g. Shinn. Whitey je prisutan u mnogim njezinim najosjetljivijim trenucima, neprestano joj pomažući da se transformira iz Norme Jeane u glamuroznu Marilyn Monroe. Za razliku od mnogih drugih muškaraca prikazanih u filmu, on je jedan od rijetkih ljudi u njezinom životu koji je ne iskorištavaju niti želi nešto od nje.
U stvarnosti je Allan Whitey Snyder bio stalno prisutan u glumičinu životu; radio je s njom od njezina prvog probnog snimanja za Twentieth Century Fox do posljednjih dana života. Monroe ga je čak zamolila da je našminka za sprovod ako umre prije njega, na što je on pristao, ispunivši obećanja i čak noseći lijes na njezinu sprovodu.
Fiktivni gospodin Shinn u filmu ključna je figura u njezinoj ranoj karijeri, jer šalje je na audicije i pažljivo upravlja njezinom imidžom u medijima. Dok mu je ona zahvalna što je vodi i pomalo gleda na njega kao na očinsku figuru, on joj se na premijeri filma približava i nastoji kontrolirati njezin osobni život.
Lik je najvjerojatnije temeljen na njezinom stvarnom agentu, potpredsjedniku agencije William Morris, Johnnyju Hydeu. On je otkrio Monroe 1949. u Palm Springs Racquet Clubu, u kojem je snimala fotografije, i ubrzo mu je postala klijentica te joj je pomogao da dobije prve uloge u Hollywoodu, naposljetku joj osiguravši ugovor s Twentieth Century Foxom, samo nekoliko dana prije smrti 1950. Prema biografu Donaldu Spotu, Hyde je bio jako zaljubljen u svoju klijenticu, a otišao je toliko daleko da je zbog nje ostavio tadašnju suprugu i više puta joj je predlagao brak.