Bivši košarkaški reprezentativac Zoran Planinić ljetos se preselio u Chicago nakon što je odlučio da je s profesionalnom košarkom – gotovo. U miru je gledao utakmice Eurobasketa na televiziji, ali dosad nije želio javno govoriti na tu temu. U razgovoru za tportal.hr dotakao se svog bivšeg trenera Velimira Perasovića, a poslao je poruku i mladim igračima koji dolaze
Nakon što je nedavno dobio sina 33-godišnji Čitlučanin Zoran Planinić kao svježe umirovljeni košarkaš okrenuo je novu stranicu u životu.
Naravno, temu Eurobasketa te loše igre hrvatske reprezentacije, koju je vodio trener s kojim je radio u Španjolskoj, Velimir Perasović, nije mogao izbjeći. Kako s odmakom od gotovo dva mjeseca Planinić gleda na težak poraz od Češke u osmini finala?
Velika je šteta to što se naši nisu kvalificirali za Olimpijske igre jer smo imali kvalitetu za to. Ozljeda Bojana Bogdanovića, tj. potres mozga dogodio se u prvoj utakmici i to se itekako odrazilo na njegove igre te naravno cijelu momčad. Gledao sam sve utakmice Hrvatske na Eurobasketu i vidjelo se da u našoj igri nešto nije u redu, a što točno, vjerojatno znaju Perasović i suradnici. Međutim moram reći da me neugodno iznenadilo kako su nas u osmini finala dva igrača, a to su Vesely i Satoransky, tako lako nadigrala. 'Velika je šteta što se naši nisu kvalificirali za Olimpijske igre jer smo imali kvalitetu za to.'
Izbornik Velimir Perasović nakon poraza od Češke ponudio je ostavku. Je li on baš najveći krivac?
Vrlo brzo smo potrošili vrhunskog trenera, a mnogi ne shvaćaju da je voditi reprezentaciju bitno drugačije nego voditi klub. Iskreno, volio bih da Perasović ostane izbornik jer i igračima treba neko vrijeme da se naviknu na njegov sistem rada. Peras je trenerska krema u košarci, a što je najvažnije, izuzetno je pošten i uvijek će pokušati iz igrača izvući maksimum. Radio sam s njim i znam koliko je zahtjevan… Mislim da ga je u reprezentaciji zateklo dosta stvari koje nije mogao promijeniti i u slučaju da ostane izbornik, siguran sam da bi drukčije postavio stvari.
Već 20 godina čekamo medalju na velikom natjecanju. Kakva je po vama budućnost hrvatske košarke?
Pratim sve u našoj košarci i zaista se nemamo razloga brinuti jer imamo momke koji mogu jednoga dana biti u vrhu. To nisu samo priče i po mom mišljenju oko Bojana Bogdanovića, koji može igrati još 5-6 godina na vrhunskom nivou, treba okupiti talente kao što su Dario Šarić, Mario Hezonja, Dragan Bender i drugi. Budućnost hrvatske košarke je svijetla!
Jedan od klinaca o kojem NBA-skauti sve znaju i prate ga je i vaš rođak iz Čitluka Ivica Zubac, 18-godišnji nadareni centar Cibone?
Znam da je trenutačno ozlijeđen i želim mu brz oporavak. Prošle sezone dosta sam ga gledao; visok je, snažan i jako talentiran. Ako nastavi naporno raditi, može dogurati jako daleko. Takvih centara viših od 215 cm i brzih nogu trenutačno baš i nema puno u Europi. Inače, moj i njegov djed su braća i u Čitluku su nam kuće jedna pored druge tako da se Ivice sjećam još kada je uz brata Tonija radio prve košarkaške korake na košu ispred kuće.
U vaše vrijeme igrači iz Europe nisu žurili u NBA, a danas je situacija takva da odlaze čim su izabrani na draftu kao primjerice 20-godišnji Mario Hezonja. Koji je vaš savjet mladima?
NBA i europska košarka su dva različita sporta. Živim u SAD-u i, kao što znate, igrao sam tri sezone u NBA-u. Ovdje u SAD-u se puno više radi individualno dok je u Europi većina treninga posvećena taktici. U SAD-u taktika dolazi kasnije, kao neka nadogradnja, i kako sada razmišljam, mislim da je mladim igračima važniji individualni rad i čini mi se da zbog toga američki klinci brže napreduju od njihovih vršnjaka u Europi. Hezonji neće biti lako u rookie sezoni, ali držim da će više napredovati nego da je ostao u Barceloni, završio je Planinić, a profesionalne košarke ostavio se zbog sve češćih problema s ozljedama leđa i koljena.
Kaže kako sada u mirovini barem ima vremena pratiti sve lige s naglaskom na NBA i utakmice Chicago Bullsa, koje će redovito posjećivati jer mu je dvorana United Center blizu stana u kojem živi s obitelji.
SVI HRVATI U NBA-u
1989-93. Dražen Petrović (Portland, New Jersey)
1990-92; 1996-99. Stojko Vranković (Boston, Minnesota, L.A. Clippers)
1993-97. Dino Rađa (Boston)
1993-06. Toni Kukoč (Chicago, Philadelphia, Atlanta, Milwaukee)
1994-98; 1999-01. Žan Tabak (Houston, Toronto, Boston, Indiana)
1998-05. Bruno Šundov (Dallas, Indiana, Boston, Cleveland, New York)
2000-03. Dalibor Bagarić (Chicago)
2002-08. Gordan Giriček (Memphis, Orlando, Utah, Philadelphia, Phoenix)
2003-06. Zoran Planinić (New Jersey)
2004-06. Mario Kasun (Orlando)
2006-07. Damir Markota (Milwaukee)
2008-10. Roko Leni Ukić (Toronto, Milwaukee)
2014.- Bojan Bogdanović (Brooklyn)
2014.- Damjan Rudež (Indiana, Minnesota)
2015. - Mario Hezonja (Orlando)