Ante Budimir već petu sezonu nosi dres Osasune iz Pamplone. Istina, njen igrač postao je tek 2021. godine, kada ga je klub iz Navarre otkupio od Mallorce
U tih pet sezona hrvatski reprezentativac Ante Budimir postao je zaštitno lice kluba i otišao bi iz njega tek u slučaju 'nemoralne ponude'.
A dok ona ne dođe, Budimir će s ponosom i punim srcem igrati za Osasunu te se truditi zabijati što više golova. Ne zbog osobnog cilja, već zbog što većeg broja bodova i što uspješnijeg rezultata.
Jer bilo je godina u kojima klubu baš i nisu cvale ruže. Naime 2015. bila je ključan trenutak za opstanak i budućnost Osasune.
Tada su se naime našli u situaciji da se u zadnjem kolu bore za ostanak u Segundi Division, odnosno drugoj ligi. I uspjeli su u dramatičnoj završnici izvući 2:2 kod Sabadella te su tako ostali u drugom razredu španjolskog nogometa. Prema crnim prognozama, zbog duga od 50 milijuna eura, u slučaju ispadanja u niži rang, klub bi se ugasio jer ne bi mogli vratiti dug.
Kako je Osasuna ostala u drugoj ligi, to se ipak nije dogodilo. Istina, vodio se i višegodišnji sudski proces zbog pronevjere novca, ali na svu sreću osuđeni su pojedinci, a ne cijeli klub. Kasnije su došli izbori na kojima su izabrani novi članovi uprave i počelo se racionalnije upravljati novcem. Malo-pomalo klub se oporavljao, ušli su u prvu ligu, pa su opet ispali, ali su se i vrlo brzo vratili u LaLigu.
Osim toga, izgradili su stadion jer je stari bio neadekvatan i ruševan. Za izgradnju, odnosno nadogradnju i proširenje El Sadara bile su potrebne dvije godine. S time da je prema prvim projekcijama u njega trebalo biti uloženo 16 milijuna eura. Ipak, u to vrijeme pojavila se i koronakriza, pojavili su se i neplanirani troškovi, pa je cijena porasla za sedam milijuna eura. Čak je pet tvrtki pristalo raditi po toj cijeni.
Naravno, izabrana je samo jedna, ali o cjelokupnom projektu zadnju su riječ zapravo imali članovi kluba. S time da je Osasuna jedan od četiri španjolska kluba čiji su vlasnici članovi, a preostala tri su Real Madrid, Barcelona i Athletic Bilbao.
A koliko je bilo njihovo jedinstvo, potvrđuje izlaznost veća od 90 posto na taj referendum.
El Sadar izgrađen je na temeljima starog stadiona koji datira iz 1967. godine, a osim dijela na kojem su smještene klupe s rezervnim igračima, sve ostalo je potpuno novo. Zanimljivost je i to da je izuzetno akustičan. Kako novi, tako i stari, te je na El Sadaru izmjerena i najveća buka na nekom španjolskom stadionu.
Dovršen je 2021. i potom izabran za najbolji adaptirani stadion te godine na svijetu, a krenulo se i s proširenjem kampa u kojem rade omladinski pogoni.
Direktor Osasunine akademije Angel Alcalde otkrio je filozofiju kluba - čiji budžet iznosi 82 milijuna eura, od čega 52 otpada na prvu momčad, a preostalih 30 na sve ostale, ali i održavanje te funkcioniranje - rekavši da je primarni posao rada u toj školi stvaranje igrača za prvu momčad te ponosno naglasivši da je u prošlosezonskoj prvoj momčadi bilo čak 12 igrača poniklih u njoj.
Osasuna, za razliku od svog susjeda Deportivo Alavesa, koji pod svojom kapom ima i Istru 1961, a uzimao je klince od Finske do Francuske, nema takav smjer, pogotovo ne s otvaranjem 'podružnica' u Hrvatskoj.
Inače, novi stadion ima kapacitet od 23.000 mjesta, a čak 21 tisuća sjedalica ima svoje vlasnike u vidu članova. I zato je gotovo nemoguće nabaviti ulaznice za domaće utakmice Osasune. Jer tek ih 600-tinjak ostane u slobodnoj prodaji, s obzirom na to da dio njih ide gostujućim navijačima.
Pa ti vidi treba li strahovati za popunjenost stadiona i njegovu rentabilnost. Posebno ako se zna koliko on košta i da nijedan cent nije završio u privatnom džepu.