bizaran komentar islanđanina

Izbornik hrvatskog rivala na SP: Prevarili su nas u Hrvatskoj, nije bilo halal hrane

14.02.2025 u 12:59

Bionic
Reading

Reprezentacija Bahreina na netom završenom SP-u u rukometu bila je smještena u grupu s Hrvatskom, Egiptom i Argentinom.

Bahrein je izgubio sve tri utakmice i na kraju je završio 29. od 32 reprezentacije na turniru, a njihov izbornik, islandski trener Aron Kristjansson za sve krivi prehranu.

'Nije bilo halal hrane u hotelu. Prevario nas je agent koji je to organizirao. Žao mi je zbog toga što nas je to dovelo u vrlo tešku poziciju. To je utjecalo na atmosferu u momčadi, ali i na parketu', rekao je Kristjansson za islandski Visir.

Što je halal hrana?

Halal hrana označava hranu koja je dopuštena za konzumaciju prema islamskim prehrambenim zakonima, temeljenima na šerijatu. Riječ halal na arapskom znači dozvoljeno, a suprotno od toga je haram, što znači zabranjeno.

Glavna načela halal prehrane uključuju:

Zabranu svinjetine i njenih derivata – svinjsko meso, mast, želatina i druge prerađevine nisu dozvoljene.

Zabranu alkohola i opojnih tvari – ne smiju se konzumirati alkoholna pića niti hrana koja sadrži alkohol.

Dozvoljeno meso mora biti pripremljeno na poseban način – životinja mora biti zaklana u skladu s islamskim propisima (tzv. zabihah metoda), pri čemu se izgovara Božje ime (Bismillah), a krv se u potpunosti ispušta iz tijela.

Zabrana konzumacije krvi – krv i proizvodi na bazi krvi nisu dozvoljeni.

Zabrana konzumacije životinja koje su same umrle ili ubijene na nepropisan način – meso životinja koje su uginule prirodnom smrću ili su ubijene na način koji nije u skladu s halal pravilima nije dopušteno.

Osim mesa, halal standardi odnose se i na druge proizvode, uključujući mliječne proizvode, slatkiše, pića i dodatke prehrani, jer neki sastojci (poput želatine ili aditiva) mogu potjecati iz nedozvoljenih izvora.

U mnogim zemljama postoje halal certifikati koji jamče da su proizvodi proizvedeni u skladu s islamskim propisima.