Još jedna drama i rezultat za povijest na Igrama; Amerikanci ostali bez finala

• A.H./Hina
  • Zadnja izmjena 07.08.2024 20:02
  • Objavljeno 07.08.2024 u 20:02

Poljski odbojkaši će nakon 48 godina ponovno igrati za zlatnu olimpijsku medalju nakon što su u polufinalu olimpijskog turnira u Parizu svladali američku reprezentaciju s 3:2 (25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13).

Poljake je sa 26 poena predvodio naturalizirani Kubanac Wilfredo Leon Venero, a 15 ih je donio Norbert Huber. Amerikance su predvodili Matthew Anderson s 24 poena i Aaron Russell sa 20.

Presudnim se pokazao četvrti set, u kojem su Poljaci stalno zaostajali, ali su u odlučujućim trenucima imali više mirnoće i preciznosti. U odlučujućem setu su Amerikanci samo jednom vodili, osvojivši prvi poen. Poljska je došla do četiri meč-lopte (14-10), američki odbojkaši su tri spasili, ali ne i četvrtu, kad je lopta od njihovog bloka završila u autu, čime je moglo početi slavlje Poljaka koji su se po drugi put u povijesti plasirali u finale na Olimpijskim igrama.

Prvi put im je to uspjelo 1976. u Montrealu, gdje su osvojili zlatnu medalju pobijedivši u finalu s 3:2 reprezentaciju tadašnjeg SSSR-a.

Poljska u finalu pariškog turnira čeka pobjednika polufinalnog dvoboja Italije i Francuske, koji je na programu od 20 sati.