TUŽAN KRAJ

Još korisnija 'božja ruka' utišala rasplesanu Afriku

23.05.2014 u 07:03

Dugi niz godina nad Fifom je visio mač rasizma. Siromašna Afrika punih je 80 godina čekala priliku da ugosti najbolje nogometaš svijeta, a kada su dočekali tu privilegiju san im je ugašen nevjerojatnim potezom na samom isteku posljednjeg četvrtfinala

Fifa je punih 40 godina mundijale slala isključivo u Europu i Južnu Ameriku. Tada je 1970. na red došao Meksiko i Sjeverna Amerika, a tek 2002. preko Japana i Koreje Azija. Australija još uvijek čeka, a rasplesana Afrika svoju je priliku dočekala 2010. godine. Osvojili su nas svime osim beskrajno napornim vuvuzelama, a zastupalo ih je šest zemalja. Čak pet, računajući i nesretnog domaćina JAR ispali su u skupinama, dalje je prošla jedino Gana i cijeli kontinent se okrenuo podršci Gancima koje je vodio Milan Rajevac.

U osmini finala svladali su SAD i protiv Urugvaja imali priliku postati prvi Afrikanci u polufinalu SP-a. U nadoknadi prvog poluvremena Muntari je golom za 1:0 rasplesao crni kontinent, ali Forlan je u nastavku vratio egal i uslijedila je drama. U 120. minuti Stephen Appiah je svladao Musleru i lopta je išla prema najvećem navijačkom slavlju u povijesti opljačkanog kontinenta.

No, iza svog vratara ostao je Luis Suarez koji je fantastičnim refleksom obranio šut. Izveo je to prilično vješto, no portugalski sudac je osujetio ovaj pokušaj 'božje ruke'. Sudio je penal i isključio Suareza i slavlje je već bilo počelo, no Asamoah Gyan pogodio je gredu i Urugvaj je prošao nakon raspucavanja. U Africi rijetko ima pravde, niti ova utakmica nije bila iznimka…