27.05.2015 u 20:29

• +14

Dnipro Dnipropetrovsk v Sevilla - UEFA Final

Izvor: Reuters / Autor: Kai Pfaffenbach

Danas ćemo saznati tko će podići trofej Europske lige. Na stadionu u Varšavi sučelit će se branitelj naslova Sevilla i Dnjipro, a ulog nije samo naslov nego i to što pobjednik ovoga dvoboja ima zajamčeno mjesto u Ligi prvaka sljedeće sezone. Tekstualni prijenos pratite na tportalu

DNJIPRO: Bojko - Fedecki, Douglas, Čeberjačko, Matos - Kankava, Fedorčuk - Matheus, Rotan, Konopljanka - Kalinić
SEVILLA: Rico - Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - M'Bia, Krychowiak - Reyes, Banega, Vitolo - Bacca

Dnipro - Sevilla 2:3

88' - panika na terenu, Matheus se sam srušio na terenu, pruža se pomoć, iznijeli su ga
79' - Bacca je imao priliku za hat-trick, zicer s glavom, a Bojka je čudesno obranio
73' - 2:3 - GOOOL - opet je nepsretna obrana Dnjipra Bacci koji takve prilike ne propušta, ostao je sam na 16 metara
72' - igra se sve čvršće i oštrije
67' - Bojko je zaustavio jedan pokušaj poslije kornera, na odbijenu loptu naletio je Krychowak, ali mu je udarca s nekoliko metara blokiran, velika prilika
65' - očekivano, Sevilla dominira u posjedu lopte, Dnjipro se orijentirao na kontre
55' - Konopljanka je opalio, ali nije bio precizan
48' - prvo je Sevilla prijetila, a odmah u sljedećem napadu Dnjipro, izgleda da nas i u nastavku čeka sjajna utakmica
46' - počelo je drugo poluvrijeme

44' - 2:2 - GOOOL - Rotan iz slobodnjaka s oko 20 metara, lijepo je pogodio preko živog zida
31' - 1:2 - GOOOL - Španjolci su preokrenuli, Bacca je izmakao prozornosti, zaobišao vratara i mirno poslao loptu u gol
28' - 1:1 - GOOOL - Sevilla je pritisnula, ankon akcije iz kornera i izjednačila, najbolje se u kaznenom prostoru snašao Krychowiak
20' - Sevilla ne može složiti ozbiljniju situaciju s kojom bi sve vratila na početak
7' - 1:0 - GOOOL - Hrvat je zabio u finalu, ubačaj s desne strane od Matheusa, a Kalinić je pogodio glavom sa sedam metara
1' - počela je utakmica, a prvo su zaprijetili igrači španjolske momčadi preko Bacce

Dnjipro danas može po prvi put osvojiti neki europski trofej, dok bi Sevilli ovo bila četvrta Europska liga u devet godina čime bi postala najtrofejnija momčad ovog natjecanja u povijesti. Glavna nagrada za pobjednika ovog susreta svakako je ulazak u Ligu prvaka.

U samoj završnici sezone Dnjipro je ostao bez finala Kupa i druge pozicije u ligi, no to i ne čudi budući da su svi u klubu fokusirani na finale Europske lige u kojem mogu stići do najvećeg uspjeha u klupskoj povijesti.
Trener Myron Markevych je i sam priznao da nije mislio da njegova momčad može ovako daleko u Europskoj ligi.

'Nisam mogao zamisliti da ćemo doći ovako daleko, no kada kreneš jesti apetit ti raste. Da kažem da dečki nisu nervozni lagao bih, no vrlo je važno da sve zaborave kada krene utakmica. Mislim da je Napoli stilom podosta sličan Sevilli, to bi nam moglo mnogo pomoći. Oni mogu kreirati brojne šanse, no naša obrana igra na visokom nivou i moramo ih neutralizirati.'

Mediji Sevillu vide kao favorita, ali njihov strateg Unai Emery očekuje izjednačen dvoboj.

'Igra se devedeset minuta, a u samo jednoj utakmici svakakva se iznenađenja mogu dogoditi. U ovakvim finalima i najmanji se detalji mogu pokazati odlučujućima. Očekujem izjednačenu utakmicu u kojoj moramo biti maksimalno koncentrirani kako bi naša kvaliteta došla do izražaja i kako bi spomenuti detalji išli nama u korist. Dnjipro je odlično organizirana ekipa čija je najveća odlika stvarno čvrsta obrana. Osim toga znaju i zadržati loptu, biti opasni u napadu, a sve to zajedno sugerira da nas očekuje jako težak posao.'

Sevilla je u posljednjih devet godina tri puta osvajala Europsku ligu, a četvrtim naslovom upisala bi se u povijest kao najtrofejnija momčad ovog natjecanja što Emery vidi kao veliku motivaciju:

'Samo finale i trofej je motivacija, pa onda je tu i eventualni plasman u Ligu prvaka. No, dakako, najviše nas motivira činjenica što se možemo upisati u anale. To je za nas velika prilika, ali i velika odgovornost. Europska liga je veliko natjecanje koje iz godine u godinu raste, ali mi sada želimo napraviti i taj korak naprijed, te zaigrati u Ligi prvaka.'