Jedna od šestero dopingiranih sportaša na krvni doping CERA-u na Olimpijskim igrama u Pekingu bila je i hrvatska atletičarka Vanja Perišić (23), objavila je njemačka novinska agencija DPA pozivajući se na izvor u Međunarodnom olimpijskom odboru (MOO)
Splićanka je u Pekingu nastupila u utrci na 800 metara, a s rezultatom 2:06.82 osvojila je tek 35. mjesto od 41 natjecateljice. Hrvatska je rekorderka na 600 metara od 2007. godine s rezultatom 1:26.57 postignutim na mitingu u Ljubljani, a najveći uspjeh ostvarila je na Europskome prvenstvu U-23 u Debrecenu 2007. godine osvojivši brončano odličje.
DPA navodi kako je na CERA-u, treću generaciju krvnog dopinga EPO-a, bila pozitivna i grčka hodačica Athanasia Tsoumeleka.
Još ranije je objavljeno kako su među pozitivnima bili i osvajač zlatne medalje na 1.500 metara atletičar Rashid Ramzi, osvajač srebrne medalje u cestovnoj utrci Talijan Davide Rebellin, te njemački biciklist Stefan Schumacher.
Međunarodni olimpijski odbor (MOO) je u utorak navečer objavio kako je šest dopinških nalaza bilo pozitivno na CERA-u. Imena sportaša, pa čak niti sportova nisu objavljena, već su iz MOO-a poručili kako će imena krivaca ispostaviti njihovim matičnim olimpijskim odborima.
Direktor hrvatske atletske reprezentacije Siniša Ergotić potvrdio je u razgovoru za Hinu informaciju da je naša olimpijka Vanja Perišić bila pozitivna na CERA-u, treću generaciju krvnog dopinga EPO-a na Olimpijskim igrama u Pekingu.
'Čuo sam danas tu vijest, ali mi u Atletskom savezu još ništa službeno nismo dobili. S obzirom da se radi o Olimpijskim igrama pretpostavljam da će MOO najprije o tome obavijestiti Hrvatski olimpijski odbor, koji će onda tu informaciju proslijediti do nas. Mi ćemo tek tada razmotriti situaciju i zauzeti stav', kazao je Siniša Ergotić.
Glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Josip Čop kazao je da je tijekom dana iz sjedišta Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) došao dopis kojega je potpisao predsjednik MOO-a Jacques Rogge i u kojemu stoji da je Vanja Perišić bila pozitivna na Olimpijskim igrama u Pekingu.
'Radi se o A-testu, poslije kojega slijedi obvezan B-test. Tek ako i B-test potvrdi postojanje dopinga mi ćemo reagirati po propisima, jer nas na to obvezuje i MOO, ali ja nisam za to da se prijevremeno optužuje sportaša. Tom problemu moramo prići krajnje ozbiljno jer mi u HOO-u imamo iskustva. Podsjetio bi da je naš plivač Marko Strahija čak i bio suspendiran dvije godine, da bi se naknadno ustanovilo da je bolestan i da nije uzimao doping nego lijekove. Zato oprezno s takvim informacijama i sačekajmo svi skupa rezultate B-testa', zaključio je glavni tajni HOO-a Josip Čop.