UZ PODRŠKU HNS-A

Nevjerojatna ekspanzija sporta u kojem su godine najmanje važne

25.11.2024 u 22:05

Bionic
Reading

Porteklog vikenda, u organizaciji udruge Sijede vrijede, a uz potporu Hrvatskog nogometnog saveza, u balonu Chromosovog igrališta održana je nova hodometna manifestacija pod nazivom '2. turnir hodometa'

Na Final Eightu sudjelovale su hodometne momčadi iz iz Karlovca, Petrinje, Velikog Trgovišća, Sv. Ivana Zeline, tri sastava iz Zagreba (Superstarci, Mibex i Stari plehovi), te gosti iz Slovenije, Sokoli Brežice.

Kako pišu Sportske novosti, sudjelovali su igrači iznad 55 godina, a najstariji su imali i 77 godina. Ukupno je sudjelovalo oko 100 igrača, što je dokaz da se hodomet, nakon svega dvije godine aktivnosti udruge Sijede vrijede u njegovoj promociji, već prilično ukorjenjuje i u Hrvatskoj. O tome je u pozdravnom govoru sudionicima govorila voditeljica projekata udruge Sijede vrijede, Iva Radušić, a posebni osvrt na prošlost, sadašnjost i budućnost hodometa iznio je prvi ambasador hodometa u Hrvatskoj i viši savjetnik predsjednika HNS-a, Zorislav Srebrić.

Četrnaest utakmica sudila su tri licencirana hodometna suca - Darko Cvitković, Željko Sokolić i Ivan Blažičević. Iako bit hodometa, nogometne igre za starije osobe nije rezultat, nego prije svega tjelesna aktivnost i zdravlje, zabava, druženje i uključenost, ipak je lopta magnet koji potiče i natjecateljski duh.

Što je hodomet?

Hodomet, iliti hodajući nogomet, prilagođen je osobama koje se iz zdravstvenih razloga više ne mogu baviti sportom. Hodanje je nužno za naše zdravlje, ali ne želimo hodati po šumi, nego za loptom. To je višestruko veselje. Starijim ljudima najteža je stvar isključenost. Hodomet im pruža da se vrate u društvo, pa tko je pomislio da će igrati sa 70 godina? To je spoj sportskog natjecanja, druženja i zdravlja, pritom je svo troje jednake važnosti.

Osnovna pravila hodometa

Pravila hodometa definira Svjetska međunarodna organizacija hodajućeg nogometa (FIWFA), u 50-ak točaka razlikuju se od nogometnih. Iznosimo ključne razlike.

Igra se dva puta po 20 minuta, broj igrača ovisi o veličini terena (dužina od 35 do 55 m, a širina od 25 do 37 m) i kreće se u rasponu od 5 do 7 igrača uz vratara. Svaki prekršaj - trčanje (jedna noga mora uvijek biti na zemlji), faul (svaki tjelesni kontakt), upućena lopta iznad 183 cm - kažnjava se neizravnim slobodnim udarcem. Kazneni (izravni slobodni udarac) dodjeljuje se kada igrač suprotne momčadi uđe u svoj, ili vratar napusti kazneni prostor. Tri prekršaja istog igrača znače plavi karton i dvije minute isključenja, a ponovljeno takvo ponašanje crveni karton. Igra se u kategorijama od 50+ do 70+ godina.