lov za odličja klase Laser, u kojoj je hrvatski jedriličar Tonči Stipanović vodeći sa 10 bodova prednosti ispred drugog Australca Toma Burtona, odnosno 20 bodova ispred trećeg Novozelanđanina Sama Meecha, odgođen je zbog nedostatka vjetra na regatnom polju u Marini da Gloria.
Plov za odličja trebao je startati u 19.05 sati po hrvatskom vremenu, no zbog nedostatka vjetra odgođen je za utorak.
Stipanović uoči plova za odličja ima osigurano najmanje srebro, ali je u odličnoj situaciji da osvoji i naslov olimpijskog pobjednika. Bit će to prva olimpijska medalja za hrvatske jedriličare u povijesti.
Tridesetogodišnji član splitskog Mornara Stipanović je na prošlim OI u Londonu ostao nadomak medalje zauzevši četvrto mjesto, a u karijeri je četiri puta bio europski prvak, te jednom svjetski doprvak.
'Ma smiren sam, čekali smo tako dugo na ovu medalju, pa možemo još jedan dan. Jedino mi nije jasno zašto nas ipak nisu pustili odmah kada se moglo jedriti. Mislim da su puno nervozniji Australac Burton, te Novozelanđanin Sam Meech, Francuz Jean Baptiste Bernaz, legendarni Brazilac Robert Scheidt i Britanac Nick Thompson koji se 'kolju' za broncu. Taktički plan je jasan, a on ovisi o Burtonu. Ukoliko u prvih pet minuta krene na obranu srebra, ja u se držati blizu, a ukoliko krene na mene i zlato onda ću ga pokrivati i nastojati da mi ne pobjegne', objasnio je četverostruki europski prvak i svjetski doprvak svoju taktiku u boju za zlato.
'Zaljev Guanabara je jedno od najtežih regatnih polja na svijetu jer su u struje u ovom zaljevu nadomak plaže Botafogo toliko jake i nepredvidljive. Srećom, ja sam imao sjanu meteorošku podršku jedne skupine ljudi koji su mi radili točnu meteo-prognozu na regatnom polju, no njima još ne smijem otkriti imena, ali nisu Hrvati. S njihovom točnom prognozom znao sam točno što me čeka vani i zato sam bio najstabilniji tijekom cijelog plova, osim u onom plovu kada sam bio tek 28. kada sam imao zaista veliki val protiv mene', kazivao je Tonči, nimalo odavajući euforiju zbog povijesnog uspjeha.
'Ma nema euforije, svjestan sam koliki sam posao odradio. Osjećam se kao da sam postavio rekord na 100 metara, a opet sam miran. Imam tu medalju samo je još trebam pozlatit. A to je ipak slatko čekanje'.
Olimpijski Laser u Riju doista je paradna jedriličarska disciplina i iznimno izjednačena jer niti jedan jedriličar do 'medal racea' nema više od jedne pobjede. Tonči je u tim uvjetima ipak bio najstabilniji.
'Tonči je odradio sjajan posao, svi smo odradili sjajan posao. Nažalost, suci nam nisu dopustili da danas proslavimo. Zašto, još uvijek ne znamo jer se po vjetru od 8 do 10 čvorova moglo jedriti', kazao je Tončijev trener Jozo Jakelić, koji je tu u Riju ujedno i trener sedmoplasiranoga Cipranina Pavlosa Kontidesa.
Također su odgođeni osmi, deveti i deseti plov u klasi 470 u kojoj Šime Fantela i Igor Marenić sigurno vode i grabe prema zlatu. Ivan Kljaković Gašpić trebao bi svoj plov za odličja i borbu za broncu imati u utorak u klasi Finn.