Iza nas je 19. svjetsko prvenstvo koje se prvi put igralo na afričkom kontinentu. Bilo je tu svega, dobrog i lošeg, a mi smo izabrali stvari i osobe po kojima će se najviše pamtiti završni turnir najboljih reprezentacija u Južnoafričkoj Republici
Možda nije bilo najatraktivnije i organizacijski najbolje, ali prvenstvo na jugu Afrike imalo je puno zanimljivih događaja koji će ostati u sjećanju svakom nogometnom fanatiku. Ovo su neki od njih.
1. Vuvuzele
Iritantne trube 'ubile' su nogometnu atmosferu. Navijanje se nije čulo nego samo zujanje 'pčela'. Strah da se takva kultura praćenja sportskih događaja ne proširi uzrokovala je već sada zabrane u pojedinim dijelovima svijeta. Bez obzira na sve vuvuzela koja proizvodi zvuk jačine 127 decibela zasigurno je bila najprodavaniji artikl za vrijeme SP-a u JAR-u.
2. Gol koji to nije
Frank Lampard opalio je iz daljine, lopta se od grede odbila u gol, ali to glavni i pomoćni sudac nisu vidjeli. Tako Englezi nisu izjednačili protiv Njemačke na 2:2 i Elf je kasnije odjurio u četvrtfinale. Neki mediji su pisali kako je to bila slatka osveta za gol Engleza koji to uistinu nije bio u finalu 1966. baš protiv Njemačke.
3. Ujedinjena europska i svjetska kruna
Španjolska je postala osma zemlja sa svjetskim naslovom. Ostat će upisana u povijest kao prva reprezentacija iz Europe koja je do krune stigla na nekog drugom kontinentu. Furija je i prva ekipa kojoj je to uspjelo nakon poraza na početku prvenstva, a Španjolcima je trebalo i najmanje golova da dođu do kraja, samo osam. Osim toga nakon Njemačke i Francuske, Španjolska je također uspjela u isto vrijeme držati europski i svjetski trofej.
4. Plavuše u zatvoru i Larissa Riquelme
Novinske stupce neko vrijeme punile su i nizozemske plavuše. Njih 36 potjerano je s tribina radi prikrivenog marketinga jedne pivovare. Dvije su bile na suđenju, a još veći skandal je izbio kada se saznalo da su do karata stigle preko zaposlenika televizijske kompanije ITV-a Robieja Earla koji je nakon toga dobio otkaz. Osim tih ljepotica nogomet je za svoju promociju iskoristila i paragvajska manekenka Larissa Riquelme. Do prvenstva za nju nitko nije čuo, a nakon njega svi.
5. Božja ruka – drugi dio
I JAR je dobio svoju božju ruku. Urugvajski napadač Luis Suarez u 120. minuti obranio je rukom gol i pocrvenio. No ganski strijelac Gyan nije pogodio s bijele točke, a u kasnijoj lutriji jedanaesteraca Urugvaj je otišao u polufinale. Suarez je u domovini postao junak, a u Africi varalica.
Gana je spasila čast afričkog nogometa. Jedina je prošla skupinu od šest reprezentacija s crnog kontinenta. Bila je nadomak i najvećeg uspjeha u povijesti afričkog nogometa, ali greda je zaustavila san o prvoj afričkoj reprezentaciji u polufinalu SP-a.
7. Hobotnica Paul
Tko je slušao octopusa iz velikog akvarija u Oberhausenu, taj danas ne bi trebao imati financijskih problema. Hobotnica je prognozirala osam utakmica i pogodila svih osam pobjednika. Stopostotni učinak donio je Paulu slavu, ali i prijetnje.
8. Jabulani
Lopta koju je napravio Adidas izazvala je dosta bijesa kod vratara, ali i samih igrača. Francuski znanstvenici izjavili su da je savršena, a loptu je čak ispitala i NASA prema kojoj se Jabulani čudno ponaša pri brzinama većim od 70 km/h. No u Adidasu ne mare previše za te primjedbe, jer je prodaja išla odlično.
9. Italija i Francuska
Nikada prije aktualni svjetski i viceprvak nisu se oprostili oboje već u skupini. Što je za njih najtužnije zajedno nisu ostvarili ni jednu pobjedu, 'tricolori' su izborili tek jedan bod, a 'azzurri' dva.
10. Lionel Messi i ugledno društvo
Maradona je peti put došao na SP, ali prvi put kao izbornik. Proglašen je najslabijom karikom Argentine, ali za njega je dobro ispalo. Za više od četvrtfinala trebao je imati pravog Messija koji u pet utakmica nije zabio gola. Općenito bilo je to prvenstvo u kojem su najveće zvijezde podbacile poput Rooneyja, C. Ronalda, Riberyja, Torresa, Kakáa… Glavne uloge su dobili neki drugi dečki – Forlan, Villa, Müller…